Mäta a mätový čaj v tehotenstve

mata-v-tehotenstve

Mätový čaj sa vyrába zo sušených lístkov mäty priepornej. V tehotenstve je mätový čaj veľmi vhodný na uvoľnenie rannej nevoľnosti a iných nepríjemných prejavov tehotenstva. Je ale dôležité vedieť, koľko mätového čaju je vhodné požiť a aké vedľajšie následky by ste mohli pozorovať v prípade jej prebytku vo vašom jedálničku.

Výhody mäty v tehotenstve

Mätový čaj zaraďujeme medzi bylinné čaje, čo znamená že neobsahuje takmer žiadny kofeín a môžeme si ho užívať bez akýchkoľvek negatívnych účinkov tejto látky na naše tehotenstvo. Podľa výskumov University of Maryland Medical Center, má mäta pozitívny vplyv na svaly žalúdka a pôsobí upokojujúco. Uvoľňuje kŕče, nadúvanie, nevoľnosť a zvracanie (to pozorujeme hlavne v ranných štádiách tehotenstva.

Vedľajšie účinky mäty a mätového čaju v tehotenstve

Okrem upokojenia svalstva vášho žalúdka, prináša mäta úľavu aj vášmu zvieraču (svalu nachádzajúcemu sa medzi žalúdkom a pažerákom). Toto uvoľnenie môže spôsobiť vrátenie kyseliny späť do vašej ústnej dutiny vyvolávajúce pálenie záhy. Mätový čaj môže tiež reagovať s antracidmi (lieky proti kyselinám), preto by ste ho mala obmedziť, ak nejaké užívate.

Dávkovanie

Výskumy Univerzity merylandského zdravotníckeho centra potvrdili, že mätový čaj je zdravotne nezávadný v primeraných dávkach. Mätový čaj môžete pripraviť lúhovaním 1 čajovej lyžičky sušených lístkov tejto rastliny v 1 hrnčeku horúcej vody po dobu 10 minút. Pite 1 až 2 mätové čaje za deň, alebo sa o vhodnom dávkovaní poraďte so svojím lekárom.

[sc name=“reklama“]

Odporúčania

Hoci je mätový čaj bezpečný už v rannom tehotenstve, je lepšie poradiť sa o jeho užívaní s vaším lekárom. Neexistuje dostatočné množstvo informácií o bezpečnosti jednotlivých bylín a bylinných čajov, takže by ste ich mali piť iba v prípade, že ich pozitívne účinky prevažujú všetky potenciálne negatívne vedľajšie účinky.

Hoci by väčšina balených bežne dostupných bylinných čajov mala byť bez problémov, čítajte štítky a nápisy na obale, aby ste sa uistili, že čaj neobsahuje niektorú z nebezpečných prísad.

A čo mäta v kuchyni?

Mäta, dobre známa ako osviežovač dychu a veľmi populárna rastlina, má veľa nutričných, zdravotných a kulinárskych benefitov. Je ale úplne bezpečná v tehotenstve? Ak sa chystáte mätu konzumovať, prečítajte si niekoľko rád, tipov a hrozieb, ale aj výhod. Ktoré vám táto zelená voňavá rastlinka prináša.

  • Mäta sa používa ako jeden z najobľúbenejších aperitívov, pretože zrýchľuje naše trávenie. Táto vlastnosť mäty je veľmi nápomocná, a to hlavne pre tehotné ženy, keďže zlé trávenie je jednou z najnepríjemnejších vecí, s ktorými sa potýkame práve v tehotenstve.
  • Tak jedenie ako pitie mätového čaju má pozitívny účinok na uvoľnenie svalových kŕčov u tehotných žien.
  • Svieža a silná aróma mäty je schopná odraziť rannú nevoľnosť.
  • Pomáha uvoľniť upchatý nos, zapálené hrdlo a bojuje proti mnohým ďalším infekciám, na ktoré sú tehotné mamičky viacej náchylné.

Komplikácie nastávajú rovnako ako pri pití nadmerného množstva mätového čaju v nasledujúcich prípadoch:

  • Niektoré štúdie potvrdili, že pitie alebo konzumácia mäty spôsobuje pálenie záhy.
  • Mäta taktiež uvoľňuje svaly maternice, a to dokonca do nebezpečnej miery, ak sa to s ňou preženie.

Teraz je už len na vás, či využijete blahodarne účinky tejto rastliny, alebo sa jej pre istotu v tehotenstve vyhnete.

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *