Gynekologické zápaly

Snáď každá z nás už si aspoň raz v živote prešla nepríjemným gynekologickým zápalom. Svrbenie, pálenie, výtok, bolesť pri močení – to všetko už ste si s najväčšou pravdepodobnosťou niekedy zažili. V tomto článku ponúkneme prehľad najčastejších gynekologických zápalov, ich príčiny, prejavy, ako aj ich liečbu, aby ste nabudúce rovno vedeli aký zápal máte a či je potrebné ihneď bežať ku lekárovi.

Bakteriálna vaginóza

Tento zápal sa prejavuje pomerne veľkým množstvom vodnatého výtoku, ktorý môže svojim zápachom pripomínať ryby. Deje sa tak, pretože sa v pošve výrazne zníži počet laktobacilov a spolu s tým sa zároveň premnožia rôzne škodlivé baktérie. Zaujímavé je, že okrem výtoku sa neprejavuje takmer žiadnymi inými príznakmi. Za to ale môže bakteriálna vaginóza prispieť ku vzniku zápalu pošvy, zápalu močových ciest či dokonca hlbokému panvovému zápalu. Počas tehotenstva môže spôsobiť predčasný pôrod. Najjednoduchšia liečba bakteriálnej vaginózy spočíva v pravidelnom užívaní antibiotík, ktoré premnožené baktérie zlikvidujú. Spomínané antibiotiká môžete užívať ako zvyčajne prehltnutím tabletky, ale môžete tiež zvoliť formu vaginálnych tabliet, ktorá je o niečo efektívnejšia.

Zápal rodidiel a pošvy

Toto je pravdepodobne najfrekventovanejší gynekologický problém, ktorý ženy zažívajú. Zápal vonkajších pohlavných orgánov spolu s pošvou a jej sliznicou sa prejavuje svrbením, štípaním, pálením pri močení, či nepríjemnými pocitmi pri pohlavnom styku – často záleží na tom, odkiaľ infekcia pochádza.

Zápal rodidiel a pošvy vzniká tým, že sa zníži prirodzená odolnosť kože, a to zväčša škrabaním, pôsobením moču či potu, ale niekedy aj tým, že má žena cukrovku, či ochorenie pečene. Pošva si udržiava svoje prirodzené prostredie tým, že má na sebe rôzne mikroorganizmy a hormóny, ktoré dokopy zabezpečujú rovnováhu. Ako náhle sa táto krehká rovnováha pôsobením vyššie spomínaných vplyvov naruší, vzniká zápal. Pokiaľ pošva a jej povrch funguje ako má, produkuje laktobacily, ktoré zas tvoria kyselinu mliečnu a ďalšie látky, ktoré udržiavajú kyslé prostredie a tým chránia pošvu pred zápalmi. Keď sa ale produkcia týchto „kyslých“ látok naruší, rovnováha v pošve prestáva fungovať a zápal má možnosť plne sa prejaviť.

Dobrou správou je, že zápal vonkajších rodidiel a pošvy je bežný gynekologický problém, ktorý sa dá ľahko riešiť nasadením antibiotickej liečby. Antibiotiká v tele zabijú baktérie spôsobujúce zápal, a tým znovu nastolia stratenú rovnováhu. Po niekoľkých dňoch sa potom povrch pošvy vráti do stavu rovnováhy a kyslosti.

Trichomoniáza

Tento zápal patrí medzi sexuálne prenosné choroby, a teda ju môžete nadobudnúť výlučne pohlavným stykom s partnerom nakazeným trichomoniázou. Tá sa následne prejaví pomerne veľkým množstvom riedkeho výtoku, bolesťou v podbruší, tiež bolesťou počas sexu, no taktiež svrbením vonkajších pohlavných orgánov. Čiastočne dobrou správou je ale fakt, že tieto akútne príznaky sa rýchlo stratia keď choroba prejde do chronického bezpríznakového štádia. Liečba je potom pomerne jednoduchá, a to opäť pomocou antibiotík, ktoré vyhubia zápalové baktérie. Nesmiete ale zabúdať na to, že súčasne sa musí liečiť aj partner, inak by sa mohla trichomoniáza medzi vami šíriť naďalej.

Furunkul

Furunkul v slovenčine označujeme aj ako hnisavý vred, alebo aj ako akné na zadku. Ide prakticky o zápal vlasového vačku, a preto sa môže vyskytnúť hocikde na tele, resp. tam, kde máme nejaké vlasy či chlpy. V tomto článku sa teda zameriavame na forunkul postihujúci okolie pošvy. Tento zápal spôsobujú baktérie zo skupiny stafylokokov. Prejavuje sa vznikom sčervenaných a bolestivých zdurenín (furunkúl), ktoré môžu mať niekedy aj hnisavú hlavičku. Ak je ale zápal vážnejší a prenikne hlbšie do kože, vzniknú plošné zdureniny. Za normálnych okolností sa zdureniny pri tomto zápale po čase uvoľnia, v dôsledku čoho vzniknú dutiny, tzv. abscesy. Na tento nepríjemný zápal sa bežne používa lokálna dezinfekčná liečba pomocou rôznych roztokov. Ak je však zápal až nadmieru agresívny, alebo sa dlho neriešil, niekedy je potrebný aj chirurgický zákrok.

Kvasinkový pošvový zápal

Opäť jeden z častých problémov, s ktorými ženy chodia ku gynekológovi. Najčastejšie prejavy kvasinkového zápalu pošvy sú nezapáchajúci hrudkovitý výtok a neutíchajúce svrbenie na pošve, ale aj v oblasti vonkajších pohlavných orgánov. Našťastie sa tento zápal ďalej nešíri do iných miest na tele. Väčšiu šancu dostať tento zápal majú tehotné ženy, ženy s cukrovkou, či ženy podstupujúce hormonálnu liečbu. Nemusíte sa ale báť, tento zápal v tehotenstve neohrozuje vášho potomka, môže sa však stať, že sa ním nakazí počas pôrodu. V takom prípade je ale aj novorodencovi poskytnutá bežná liečba a problém sa rýchlo vytratí.

Spomínaná liečba funguje na báze antimykotík, ktoré, ako už názov napovedá, bojujú proti mykóze. Takýchto antimykotík je v súčasnosti už na trhu veľké množstvo, a veľa z nich sa dá kúpiť aj bez lekárskeho predpisu. Odporúčame ale tak či tak sa dať vyšetriť lekárom a riadiť sa jeho odporúčaniami. Čo sa formy liečiva týka, môžete si vybrať medzi orálne užívanými tabletkami, alebo vaginálnymi tabletami či vaginálnymi čapíkmi. Lokálne podávané liečivá, teda možnosť dva a tri, sú efektívnejšie, keďže zasahujú priamo na mieste zápalu. Zároveň sú ale pre ženu aj menej príjemné.

Kvasinkový zápal pošvy je špecifický aj tým, že pri ňom vie veľa zavážiť životný štýl ženy. Napríklad ku jeho vzniku môže prispieť dlhodobé nosenie tesného oblečenia, alebo príjem nadmerného množstva cukru. Čo sa týka vášho sexuálneho partnera, ktorý prišiel do styku s týmto zápalom, jeho liečenie nie je nutné, keďže sa nejedná o zápal, ktorý by bol schopný preniesť sa na pohlavné orgány muža. Každopádne, ak sa u vás kvasinkový pošvový zápal pravidelne opakuje, určité opatrenie by ste mali uskutočniť – pokiaľ praktizujete s partnerom análny sex, vyhnite sa vaginálnemu pohlavnému styku bezprostredne po tom análnom, keďže baktérie z vášho análneho otvoru sa môžu penisom preniesť do vagíny a tam spôsobiť spomínaný zápal. Dávaním si pozor na takýto detail viete výskyt kvasinkového pošvového zápalu aspoň znížiť, ak už nie ho úplne odstrániť.

Papilomavírusová infekcia

Táto infekcia patrí k jedným z najčastejšie sexuálne prenášaných ochorení. Stačí, aby sa na koži vytvorila malá ranka či natrhnutie, a infekcia si tadiaľto nájde cestu do tela človeka. Nuž a keďže pri pohlavnom styku ľahko dochádza ku nepatrným natrhnutiam v oblasti pošvy, infekcia sa často ľahko prenáša. Bohužiaľ však ku infekcii môže dôjsť aj inak – stačí, že máte na tele spomínanú ranku a nachádzate sa v bazéne, v ktorom sa pred tým pohyboval človek s danou infekciou. To isté platí pre sprchovací kút či vaňu, aj keď v menšom meradle.

Papilomavírusová infekcia je na tele badateľná kvôli bradavičkám v oblasti genitálií a konečníka, ktoré sa po vypuknutí infekcie vytvoria. Tieto bradavičky sa potom riešia chirurgicky. Vo väčšine prípadov ale táto infekcia nemá žiadne príznaky, čo je snáď ešte horšie. V takom prípade totiž môže infekcia narušiť krčok maternice a môže viesť až ku jeho rakovine. Preto je veľmi dôležité, aby ste pravidelne podstupovali pri návšteve gynekológa cytológiu a kolposkopiu – tieto vyšetrenia danú infekciu vedia odhaliť.

Ak žena trpí papilomavírusovou infekciou počas tehotenstva, nie je to veľký problém. Dôležitá je ale rýchla liečba, a s tým súvisiace pravidelné preventívne kontroly, aby sa na infekciu rýchlo prišlo. Ak totiž matka trpí infekciou počas pôrodu, môže ňou nakaziť dieťa a jeho liečba bude následne dosť komplikovaná, keďže to bude ešte len novorodenec.

Zápal krčka maternice

Tento zápal, inak zvaný aj cervicitída, môže mať pôvod bakteriálny, vírusový či mykotický a často sa vyskytuje spolu so zápalom pošvy. Prejavuje sa pomerne veľkým množstvom pošvového výtoku a tupou bolesťou v oblasti podbrušia, niekedy sa však vyskytnú aj horúčky. Pri chronickom zápale sa potom prejavuje bolesťou počas sexuálneho styku, bolestivou menštruáciou, či dokonca neplodnosťou. Pokiaľ sa infekcia šírila pohlavným stykom, je potrebné súčasne liečiť aj všetkých partnerov, ktorí so zápalom prišli do kontaktu. S tým následne súvisí aj sexuálna abstinencia počas obdobia liečby. Základom tejto liečby je podávanie antibiotík, niekedy sprevádzané podávaním lokálnych protizápalových produktov.

Zápal sliznice maternice

Ten býva často prepojený so zápalom krčka maternice, pretože zápal na krčku sa mnoho krát presunie práve na sliznicu maternice. To sa následne prejaví bolesťami v podbruší, ktoré sa ale môžu presunúť až do chrbta, potom je to špinenie, v niektorých prípadoch až výtok. Ak sa jedná o silný zápal, sprevádza ho aj vysoká teplota. Niekedy môže byť zápal sliznice maternice spôsobený aj tým, že v tele zostal zvyšok plodového vajíčka v dôsledku pôrodu či naopak potratu. Akokoľvek sa však zápal do tela dostal, lieči sa vždy rovnako, a to hlavne užívaním antibiotík, v individuálnych prípadoch tiež užívaním liekov proti bolesti či liekov na vysokú horúčku.

Herpetická infekcia vonkajších pohlavných orgánov

Nadmieru nepríjemná herpetická infekcia sa prejavuje tvorbou pľuzgierikov na pošve, krčku maternice, hrádzi a pyskoch ohanbia. Tieto pľuzgieriky takmer vždy bolia, pália a svrbia, čo robí túto infekciu tak nepríjemnou. Okrem toho, po istom čase z pľuzgierikov začne vytekať tekutina, ktorá je vysoko infekčná. Pľuzgieriky sa potom zmenia na bolestivé vriedky, ktoré neskôr zaschnú a potom vytvoria jazvičky.

Okrem týchto priamych príznakov sa žena trpiaca herpetickou infekciou bude musieť popasovať s malátnosťou, horúčkami, nechutenstvom do jedla a zdurenými uzlinami, ktoré často aj bolia. Ako vám je už zrejme jasné, daná infekcia je vážny gynekologický problém, a to až natoľko, že u tehotnej ženy s herpetickou infekciou sa uprednostní cisársky rez, aby sa vyhlo nakazeniu dieťatka. Liečebné metódy danej infekcie potom zahŕňajú ošetrovanie postihnutých miest dezinfekčnými prostriedkami, ale aj užívanie liekov, ktoré by mali zabrániť ďalšiemu množeniu vírusov. Prípadne tiež žena podľa potreby užíva lieky proti bolesti a lieky na horúčku.

Hlboký zápal panvy

Takto označujeme zápal, ktorý môže naraz postihnúť všetky vnútorné pohlavné orgány malej panvy, preto je pomerne závažný. Najčastejšie sa k tomuto zápalu žena dostane častým striedaním sexuálnych partnerov, či skúšaním nevhodných sexuálnych praktík. Zvýšené riziko má tiež žena so zavedeným vnútromaternicovým telieskom či žena, ktorá už podstúpila viaceré chirurgické zákroky v oblasti maternice.

Najčastejšie žena prvý raz pocíti príznaky pri menštruácii, ktorá je pri tomto zápale silnejšia, bolestivejšia a môžu ju sprevádzať ťažkosti pri močení či horúčka. Liečba je potom odvislá od formy a závažnosti zápalu. Niekedy stačí užívať antibiotiká, vo vážnych prípadoch musí byť žena hospitalizovaná a liečená pod dohľadom lekárov. Ak sa zápal ani po aplikovaní liečby nezlepší, je potrebný chirurgický zákrok. V krajných prípadoch môže tento zápal zanechať následky v podobe chronických bolestí či neplodnosti.

Aké su Vaše skúsenosti?