Ako oddialiť menštruáciu

Poznáte to. Veľmi sa tešíte na dovolenku či zaujímavý výlet, až kým si neuvedomíte, že vám presne na tie dni vychádza tento mesiac menštruácia. Niekedy je to skutočne ako naschvál. V hlave už sa vám zjavujú nepríjemné scenáre ako sa za týždeň ani raz v mori neokúpete, či ako budete pri obzeraní pamiatok odpadávať od bolesti brucha a hľadať záchody. Nie je to proste nič, čo by ste chceli dobrovoľne robiť, čo platí zvlášť pre ženy, ktoré majú nadmerne silné krvácanie či bolesti. To je náročné na zvládnutie aj v pokoji domova, nie to ešte v úplne cudzej krajine, keď sa pri tom ešte máte aj celý deň hýbať.

Ale je s tým vôbec čo robiť? Zrejme už sa k vám dostalo pár spôsobov, ako menštruáciu trochu oddialiť, no nevedeli ste nakoľko sú to účinné a bezpečné spôsoby. V tom prípade máte šťastie, pretože v dnešnom článku vám vysvetlíme aké máte možnosti ak si túžite menštruáciu posunúť, ale aj ktoré sú najúčinnejšie a zároveň najmenej invazívne pre vaše telo.

Hormonálna antikoncepcia (HAK)

Ak už ju užívate

Ak už v súčasnosti užívate hormonálnu antikoncepciu, máme pre vás dobré správy. S užívaním HAK je totiž možné si úplne ľahko menštruáciu posunúť o niekoľko dní neskôr. Každý mesiac predsa užívate väčšinu času tabletky, ktoré potom na týždeň vysadíte (resp. užívate placebo) aby mohla prísť menštruácia. V tomto prípade nie je nič jednoduchšie ako prosto neurobiť pauzu na menštruáciu, ale rovno začať užívať druhé balenie až do konca dovolenky, a potom ho už doužívať. Následne si urobíte pár dní pauzu na menštruáciu ako obvykle, po ktorých pokračujete s užívaním ďalšieho balenia ako každý iný mesiac. Podobný systém zvolíte aj keď užívate HAK formou náplastí.

Určite ale treba podotknúť, že takéto zmeny neodporúčame robiť bez toho, aby ste sa o tom najprv poradili so svojim gynekológom. V súčasnosti už existuje veľmi veľa foriem HAK, a nie všetky musia fungovať takto. Okrem toho, vaše telo je možno citlivé na takéto zásahy, preto by mal lekár usúdiť, či je to vôbec dobrý nápad. Ak vám však ten dá zelenú, môžete úplne v pokoji odcestovať do zahraničia a nič sa nezmení ani na spoľahlivosti HAK ako forme ochrany pred neželaným počatím.

Zbystrite ale pozornosť, pokiaľ svoju HAK užívate zatiaľ len niekoľko mesiacov. Užívanie niečoho takého je veľká zmena pre telo, na ktorú si musí zvykať. Potrebuje niekoľko mesiacov čisto len na to, aby sa s prívalom hormónov vo forme HAK vedelo samé vysporiadať, preto by mu vôbec nemuseli prospieť takéto dodatočné zmeny. To je ale opäť na uvážení vášho ošetrujúceho gynekológa, každopádne buďte voči tomuto obozretná.

Ak nad ňou ešte len uvažujete

Ak ešte HAK neužívate, ale práve potreba oddialenia menštruácie vás ku tomu motivuje, buďte opatrná. V prvom rade si dobre rozmyslite, či je to skutočne dostatočný dôvod začať s HAK. Je to totiž veľký zásah do organizmu a preto vám radíme adekvátne sa nad týmto krokom zamyslieť. Ak sa ale predsa len rozhodnete skúsiť to s HAK, vyberajte si tú konkrétnu pre vás veľmi trpezlivo a obozretne. Na trhu je ich v súčasnosti totiž veľmi veľa, a často vám z neznámych dôvodov konkrétna značka nemusí sadnúť. To by sa mohlo skončiť niekoľkými nepríjemnými vedľajšími účinkami, ktoré by vám v konečnom dôsledku tú dovolenku aj tak rovnako skazili.

Ale aj keď by ste si vybrali správnu HAK na prvý pokus, ešte sa radšej predčasne neradujte. Často totiž telo aj pri správne nastavenej HAK potrebuje pár dní na adaptáciu, a tak niektoré ženy v prvé dni užívania zaznamenajú bolesti hlavy, časté zmeny nálad či mierne špinenie.

Ak ste teda doteraz HAK neužívali, tesne pred dovolenkou nie je dobrý čas začať. Je vhodné toto rozhodnutie urobiť v pokoji počas roka a nechať telo zvyknúť si na nové látky. Okrem toho, ak by ste sa pre HAK rozhodli len pre oddialenie menštruácie počas výletu či dovolenky, no potom by ste zažívali vedľajšie účinky antikoncepcie, nijak by ste si tým nepomohli.

Špeciálne tabletky

Či už o HAK nechcete ani počuť, alebo ste sa nad ňou kvôli dovolenke zamýšľali, máme pre vás skvelú alternatívu. Farmakologický priemysel posledné roky veľmi postúpil, preto sú na trhu už dostupné aj špeciálne tabletky na oddialenie menštruácie. Tieto „zázračné“ tabletky obsahujú hormóny, ktoré na pár dní oklamú telo a posunú menštruáciu na vhodnejší dátum. Zvyčajne sa majú začať užívať 3 dni pred očakávaným termínom menštruácie, ale o tom vás informuje lekár či lekárnik.

Dobrou správou pre vás určite je aj fakt, že len minimum žien hlási z užívania nejaké vedľajšie účinky. Okrem toho sa preukázali byť aj veľmi účinné, takže sa môžete začať znova na dovolenku tešiť. Jediným problémom je ich relatívne vyššia cena, ale za komfort sa prosto platí.

Alternatívne „domáce“ spôsoby

Ak neužívate antikoncepciu a začínať s ňou či so špeciálnymi tabletkami kvôli dovolenke nechcete, máte aj iné, “prirodzenejšie” možnosti. Treba si ale uvedomiť, že položky v nasledujúcom zozname nie sú vedecky overené, a že aj keď vám kamarátka tvrdila, že jej to určite zabralo, vám nemusí. Jednak preto, že tá jej menštruácia mohla byť oddialená z úplne iných dôvodov ako si ona myslí, a jednak preto, že aj keby to na ňu malo skutočný účinok, vaše telo na to môže reagovať odlišne. Pristupujte preto k nasledujúcim radám s odstupom a rozumom, aby ste si dovolenku nakoniec ešte viac neskomplikovali.

Čo radšej obísť:

 • Pikantné jedlá: Platí, že toto nie je vedecky overený fakt, ale skôr názor, ktorý prevláda medzi radami na oddialenie menštruácie už dlho. V skratke, mali by ste sa vyhnúť konzumácii pikantných jedál, zároveň ale vylúčte z jedálnička aj všetky koreniny. Toto ale musíte robiť aspoň pár týždňov pred odchodom na dovolenku.
 • Potraviny, ktoré vás „otepľujú“: Možno by vám to nenapadlo, ale okrem korenín poznáme už aj iné potraviny, ktoré zvyšujú vašu telesnú teplotu, a môžu tým menštruáciu priblížiť. Skúste sa teda vyhnúť aj potravinám ako sú papája, ananás, ďatle, sezam, mango a najmä všetka koreňová zelenina.

Čo robiť:

 • Šport: Ak to s odďaľovaním myslíte vážne, aspoň dva týždne pred plánovanou dovolenkou začnite pravidelne cvičiť, ideálne to však robte už mesiac pred odjazdom. Ak už pravidelne cvičíte, tak jednoducho zvýšte náročnosť.
 • Stres: Znie to zrejme zvláštne a rozhodne túto metódu neodporúčame kvôli jej následkom na psychike i tele, ale stres skutočne vie oddialiť menštruáciu o niekoľko dní.
 • Zvýšenie príjmu vitamínu C: Napríklad pite viac citrónovej šťavy. Táto metóda je opäť dosť individuálna, no zároveň je jedna z najskloňovanejších. Mnohé ženy tvrdia, že im viac vitamínu C oddialilo menštruáciu o 3 až 10 dní, čo je už závideniahodné a znamenalo by to bezproblémovú dovolenku. Každopádne, v tomto prípade platí, že aj keby ste nakoniec od tejto metódy nedostali požadovaný výsledok, aspoň by ste zvýšili svoj príjem vitamínu C, čo stále nie je na škodu. Začnite teda šťavou z jedného citróna a po pár dňoch skúste dávkovanie zvýšiť.

Čo jesť a piť:

 • Šošovica: Vráťte sa do školských čias a skúste to znova so šošovicou. Odporúča sa len tak ju opražiť na oleji, počkať až zmäkne a potom ju rozmixovať a použiť ako základ do polievky. Ostatní členovia rodiny sa takej polievke potešia a vám môže pomôcť. Pre lepšie účinky to ale skúste každé ráno, na lačný žalúdok.
 • Rebríček obyčajný: Táto bylina, ktorá sa v našich končinách často používa ako základ tinktúry, sa u nás ľudovo nazýva aj myší chvost. Ľahko na túto bylinu natrafíte v potravinách so zdravou výživou, alebo na internete. Čo sa týka jej vplyvu na menštruáciu, tak má tendenciu menštruáciu zmierňovať, ale aj skrátiť jej dĺžku. Posunúť ju však nevie.
 • Čaj z petržlenovej vňate: Akokoľvek to neznie pre vás moc atraktívne, prekonajte sa a možno vám to bude stáť za to. Za hrsť vňate dajte variť na cca 20 minút do hrnca, s pol litrom vody. Výsledok bude bohužiaľ dosť horký, ale viete si to zlepšiť medom.
 • Jablčný ocot: Ďalším „babským receptom“ je práve jablčný ocot, ale výlučne zriedený. Ráno, na obed a večer si dajte pohár vody, kde budú rozriedené tri lyžice jablčného octu. Ak to aj menštruáciu neoddiali, vie zmierniť jej bolesti a aj krvácanie.
 • Melón: Ak to s odďaľovaním menštruácie ešte stále myslíte vážne, začnite jesť niekoľko dní pred odchodom na dovolenku melón – je to dobrá voľba z dvoch dôvodov: 1. má v sebe veľa vody, takže telo hydratuje a okrem toho 2. ho pomáha ochladzovať, čo drží menštruáciu niekoľko dní v suchu.
 • Čia semiačka: namočte čia semiačka večer do vody a ráno ich celé vypite. Teraz vám to možno nepríde ako taký úžasný nápad, ale skutočne vám môžu oddialiť menštruáciu a ako pridanú hodnotu znížia jej intenzitu.
 • Fazuľové struky: Opäť jedna z potravín, o ktorej je známe, že by mala oddialiť menštruáciu o pár dní. Mali by ste ich teda pred odchodom jesť dosť veľa. A keď už nič iné, aspoň vám menštruáciu zmiernia a aj to je pokrok.

 

Čo si z toho všetkého vziať

Určite si každá vieme predstaviť, aká to musí byť otrava mať menštruáciu na dovolenke. No mali by ste si dopredu zvážiť, aké zdravotné ústupky ste schopná robiť pre dovolenku bez krvi, lebo najmä hormonálna antikoncepcia je vec, s ktorou by sa nemalo zahrávať a využívať ju takto „účelovo“. Vždy treba mať na pamäti, že zasahujete to svojho tela a niektoré veci sa s ním potom môžu niesť aj dlhšie ako len počas dovolenky.

 

Aké su Vaše skúsenosti?