Pre mnoho tehotných žien znie pobyt v saune ako výborný nápad pre zmiernenie bolesti svalov spojených s tehotenstvom. Sauna vám môže priniesť úľavu od bolesti, no je dôležité dbať na výber správnej sauny. Sauna môže spôsobiť hypertermiu, alebo inak prehriatie tela. Hypertermia je stav vysokej, alebo zvýšenej teploty tela.

Je sauna v tehotenstve bezpečná?

Sedenie v saune, alebo kúpeľ v nadmerne horúcej vode, sa môže zdať ako ideálne riešenie na zmiernenie bolesti pri tehotenstve. Neplatí to však v každom prípade a opak môže byť pravdou. Obe aktivity sú v tehotenstve dosť diskutabilné.

V prvom rade sú ženy v tehotenstve viac náchylné k dehydratácii, závratom a mdlobám, zapríčinené nízkym krvným tlakom. Všetky tieto symptómy sa môžu ešte viac zosilniť vplyvom veľmi vysokých teplôt v saune. Všetky aktivity, ktoré nadmerne zvyšujú vašu telesnú teplotu sú potenciálne nebezpečné pre zdravie vášho dieťaťa, najmä počas prvých mesiacov tehotenstva, kedy sa rozvíja telo a mozog dieťaťa.

Výskum tiež preukázal, že vystavenie tela matky vysokým teplotám môže zvýšiť riziko vzniku rázštepu chrbtice u vášho dieťaťa. Rázštep chrbtice vzniká nedokonalým uzatvorením chrbticového kanála v skorom štádiu tehotenstva.  V neuzatvorenom mieste býva často porušená miecha, čo vedie k ochrnutiu. Veľké rázštepy chrbtice, ktoré sú diagnostikované v tehotenstve bývajú často dôvodom ukončenia tehotenstva.

Prevencia

Ak napriek tomu sa nechcete vzdať sauny ani počas tehotenstva využite niekoľko opatrení, aby sa znížilo riziko poškodenie vášho dieťaťa

  • znížte teplotu sauny primeranej teplote
  • neostávajte v saune, alebo v horúcej vode viac ako 10 minút.
  • dávajte pozor na príznaky prehriatia- závrat, mdloby, potenie

Väčšina tehotných žien nevydrží pobyt v saune, alebo v horúcej vode veľmi dlho, pretože to pre nich nie je veľmi pohodlné. Ak máte napriek tomu obavy, porozprávajte sa so svojim praktickým lekárom, ktorý vás môže odporúčať na ultrazvuk, alebo iné tehotenské testy, aby sa ubezpečil, že je všetko v poriadku.

Saunovanie

Ohriatie tela nad normálnu telesnú teplotu je obvykle príjemné a upokojujúce. V saune sa uvoľňujú unavené svaly, pretože mozog pri úľave vyplavuje do tela endorfíny, čiže hormóny šťastia. Neexistuje žiadna doporučená doba, koľko času musíte v saune stráviť. Platí tu staré známe- kým vám to je príjemné.

Niektoré zahraničné štúdie preukázali zvýšené riziko vrodených chýb u detí, ktorých matky boli vystavené zvýšenej telesnej teploty počas prvého trimestra tehotenstva.  Takisto neodporúčajú pobyt v saune v prípade, ak ste tehotná. Niektoré tehotné ženy zo severských krajín veľmi radi  chodia do sauny krátko pred pôrodom. Podľa nich je najideálnejšie začať s pravidelnou návštevou  sauny niekoľko mesiacov pod otehotnením, takže si telo ženy zvykne na veľké teplotné rozdiely.

Existujú rôzne druhy sáun. Každá sauna je naprogramovaná tak, aby udržiavala rôznu teplotu a vlhkosť. Pred výberom sauny je najlepšie poradiť sa so svojim lekárom o prípadnej škodlivosti.

Možnosti

Pretože niektoré zahraničné štúdie odporúčajú vyhnúť sa používaniu sauny počas tehotenstva, my vám poradíme ako zmierniť stres a bolesť svalov aj bez sauny.

  • doprajte si kúpeľ v teplej vode- pri kúpeli by však voda nemala byť horúca, aby sa predišlo mdlobám a prehriatiu organizmu
  • využite masérske služby, alebo si doprajte masáž od svojho partnera (TIP: použite masážne, alebo voňavé oleje pre lepší zážitok)
  • praktizujte dýchacie cvičenia s vaším partnerom, ktoré budete využívať počas pôrodu