Amniocentéza

Amniocentéza

Pokiaľ ste sa dostali k tomuto článku, pravdepodobne ste absolvovala triple test (trimestrálny screening) a Váš lekár Vás oboznámil, že pre úplnú istotu je lepšie spraviť ďalší test s názvom amniocentéza. Chápeme, že práve teraz môžete mať veľké obavy z toho, že Vášmu dieťatku hrozí určité riziko, no nezabúdajte, že triple test často poukazuje iba na šancu výskytu vrodenej chyby a jeho výsledok je často krát nesprávny.

Pre ostatné ženy, ktoré ešte netušia čo to triple test je, odporúčame Vám si pre lepšie pochopenie tohto článku najprv prečítať článok o triple teste.

Tento článok Vás oboznámi s vyšetrením s názvom amniocentéza, ako prebieha, prečo sa vlastne vykonáva a ďalšími dôležitými informáciami.

Čo je to amniocentéza?

Amniocentéza je názov pre test, ktorý často krát nasleduje po pozitívnom výsledku v triple teste. Slúži na získanie informácií o zdravotnom stave rastúceho bábätka zo vzorky plodovej vody, ktorá vypĺňa priestor medzi maternicou a bábätkom.

Najčastejším dôvodom vyšetrenia testom amniocentézou je snaha o zistenie, či má bábätko určité genetické poruchy alebo abnormality na úrovni chromozómov (napríklad trizómia 21. chromozómu, kedy ide o Downov syndróm). Amniocentéza sa vykonáva z pravidla po triple teste, čiže v období medzi 15. až 20. týždňom.

Prečo je amniocentéza vykonávaná?

Ako už bolo spomenuté, hlavným dôvodom je zistiť potenciálne riziko postihnutia dieťaťa na genetickej alebo chromozomálnej úrovni. Vďaka tomu, že tento test predstavuje minimálne riziko pre Vás a Vaše dieťa, odporúča sa hlavne ženám, u ktorých je v rodinnej histórii prítomnosť narodenia sa dieťaťa s vrodenými chybami, alebo im samým sa už narodilo bábätko, ktoré malo vrodené chyby.

Amniocentéza je test používaný na zistenie hlavne závažných zdravotných stavov ako sú:

  • Downov syndróm, Turnerov syndróm a Patauov syndróm
  • Cystická fibróza
  • Svalová dystrofia
  • Spina bifida (rázštep stavcov)
  • Anencefália

Ako je amniocentéza vykonávaná?

Keďže na zistenie vrodených chýb dieťaťa je potrebná vzorka plodovej vody, je potrebný chirurgický zákrok. Tento zákrok bude trvať približne 45 minút a ide o vpichnutie ihly do maternice cez brucho. Samozrejme sa daná oblasť dezinfikuje a vy budete pravdepodobne v čiastočnej narkóze. Nebojte sa, lekár minie Vaše bábätko na 100% a nijako mu neublíži, pretože celý zákrok sa deje pod drobnohľadom ultrazvuku. Vzorka plodovej vody je odobratá cez ihlu, a vložená do skúmavky putuje do laboratória na analýzu.

Poskytne amniocentéza presný výsledok?

Ide o veľmi presný test s takmer 100% účinnosťou.

Prináša amniocentéza so sebou aj nejaké riziká?

Pohliadnuc na to, že ide o chirurgický zákrok, kedy je potrebné vpichnúť ihlu do maternice, amniocentéza môže predstavovať určité riziko v podobe poškodenia dieťaťa počas tohto testu, kedy môže dôjsť až k potratu. Toto riziko je však minimálne, pretože, ako sme už spomínali, celý tento zákrok sa deje pri neustálom sledovaní obrazového výstupu ultrazvuku.

Čo sa deje po testovaní?

Počas nasledujúcich dní po úspešnom absolvovaní amniocentézy je hlavne potrebné, aby ste boli v kľude. Zamedziť nepohodliu a stresu bude Vašou hlavnou úlohou. Taktiež sa odporúča nemať pohlavný styk aspoň jeden týždeň a svoje telo by ste nemali nijak fyzicky zaťažovať. Jednoducho si doprajte úplný relax.

Jeden alebo dva dni po zákroku môžete cítiť jemné kŕče. Ak však sú ale kŕče veľmi silné, zbadáte stopy krvi z pošvy alebo Vám vyteká plodová voda, okamžite volajte svojmu lekárovi, môže ísť o hrozbu potratu. V prípade, že dostanete horúčku, taktiež vyhľadajte lekársku pomoc, keďže môže ísť o zavedenie infekcie počas zákroku.

Výsledky testov by ste mali dostať do jedného alebo dvoch týždňov.

Čo ak bude výsledok testu pozitívny?

Ak po týždni alebo dvoch obdržíte správu o tom, že Vášmu dieťatku hrozí potenciálne riziko a s najväčšou pravdepodobnosťou sa narodí s vrodenou chybou, bude Vám odporučená návšteva genetického poradenstva, kde s Vami preberú všetky vhodné možnosti.