Ako si vybrať tehotenský vankúš

S postupujúcim tehotenstvom si na sebe zrejme všimnete, že vaše bruško je čím ďalej tým väčšie. To so sebou prináša na jednej strane radosť, pretože vaše dieťatko rýchlo rastie. Na druhej strane veľké bruško prináša mnoho nepríjemných situácií. Aj niečo tak prirodzené ako spánok bude zrazu pre vás výzvou: nájsť si totiž pohodlnú polohu na spanie je s tehotenským bruškom priam umenie. Práve preto potrebujete tehotenský vankúš – ak si vyberiete ten správny, bude sa vám spať ako v bavlnke. A práve na to je tu náš veľký sprievodca kúpou toho správneho vankúša pre vás.

Kúpa tehotenského vankúša je skvelá investícia, a to dokonca nie len pre vás. To neustále mrvenie sa a prehadzovanie sa v posteli keď sa snažíte nájsť si aspoň ako-tak pohodlnú polohu na spanie nie je problémom len pre vás – váš partner nám dá v tomto určite za pravdu. A preto je možné, že bude váš nový tehotenský vankúš mať rád viac ako vy. Pretože teraz sa konečne dobre vyspíte obaja. To je niečo, čo obaja oceníte ešte viac ako obyčajne v týchto vzácnych mesiacoch, pretože o niekoľko týždňov už to pri novorodencovi so spánkom nebude také jednoduché. Preto je rozumné si spánku teraz dopriať čo najviac.

Toto všetko ale neznamená, že teraz máte utekať do najbližšieho obchodu a kúpiť si hocijaký tehotenský vankúš. Existuje ich totiž veľa druhov a práve preto sme spísali túto užitočnú príručku. Pomôže vám zorientovať sa na trhu a hlavne pochopiť, ktorý typ vankúša potrebujete, aby ste sa v týchto náročných mesiacoch čo najlepšie vyspali.

Rôzne druhy tehotenských vankúšov

Ako sme už načrtli vyššie, tehotenských vankúšov existuje veľa, určite viac ako by ste si predstavovali. Odlišujú sa tvarom, výplňou, časťou tela, ktorú majú podporovať… (veru tak, nie vždy je to len hlava). Takže nájsť si trochu času a preštudovať si túto príručku by bola veľmi rozumná stratégia, aby ste sa v tom množstve produktov zorientovali a našli ten správny vankúš pre vás.

„Klinový“ tehotenský vankúš

Je to klinový tehotenský vankúš, pretože… hádali ste správne, pretože má tvar klina. Môžete si s ním podoprieť bruško alebo chrbát (koniec koncov aj čokoľvek iné)a on vám za odmenu dopraje dostatočnú podperu, aby ste sa v noci nerušene vyspali. Tento typ tehotenského vankúša je najlacnejší, kvôli jeho jednoduchému spracovaniu a pomerne malým rozmerom. Okrem toho, veľa nastávajúcich mamičiek volí práve túto možnosť, pretože sa dá dobre využiť aj po pôrode, napríklad ako podpera chrbta pri sledovaní televízie (to možno ocení aj váš partner).

Jednoduché spracovanie tohto vankúša znamená, že ho môžete využiť niekoľkými spôsobmi:

 • Pod bruškom – V takejto polohe pomáha podopierať bruško a prenáša váhu z chrbta a bokov, aby ste ich nemuseli tak zaťažovať.
 • Za chrbtom – Ak sa často v posteli mrvíte a pretáčate, možno vám prospeje umiestniť si vankúš ako podperu chrbta, aby ste pokojne spali na jednom boku bez zbytočného pretáčania.
 • Pod vašim bežným vankúšom – Podoprie hlavu tak, že ju budete mať vyššie ako zvyčajne, čím môže zmierniť pálenie záhy a reflux.

Niektoré budúce mamičky tento typ vankúša využívajú keď si chcú na chrbát priložiť fľašu s horúcou vodou či výhrevný vankúšik – pomôže udržať fľašu či vankúšik tam kde má byť. Fantázii sa ale medze nekladú a práve kvôli jeho jednoduchému a užitočnému tvaru mu určite vymyslíte mnoho ďalších využití.

Aby to ale nebolo také jednoduché, tento klinový tehotenský vankúš má dva ďalšie druhy:

Okrúhly klinový vankúš

(má polkruhový tvar)

Trojuholníkový klinový vankúš

(pripomína kus syra)

Ďalší dôvod, prečo je práve klinový vankúš tak obľúbený, je jeho spratnosť – v posteli zaberá málo miesta. Viete čo to znamená? Nielen, že sa vy aj váš partner konečne znova dobre vyspíte. Znamená to aj, že môžete spať pri sebe veľmi blízko a nebude vám nič zavadzať. Tento typ tehotenského vankúša je totiž najmenší na trhu.

Samozrejme, tým, že je klinový vankúš taký spratný, vám neponúkne oporu aj pre hlavu a teda musíte mať v posteli vankúše dva. Na druhej strane je to ale aj pozitívna správa, pretože nebude problém váš tehotenský vankúš zbaliť so sebou keď budete niekam cestovať. Jediný problém tohto typu vankúša je, že sa líši od predajcu ku predajcovi, a to hlavne svojou strmosťou. To znamená, že si prosto musíte nájsť medzi mnohými značkami taký, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Dobrá správa ale je, že vám s výberom pomôžeme, keďže na konci tohto článku nájdete zoznam tých najlepších klinových vankúšov.

Ako spať s klinovým vankúšom

Spánok s týmto druhom vankúša je veľmi jednoduchý – prosto si ho umiestnite pod bruško. Poďme sa pozrieť na hlavné výhody a nevýhody tohto typu tehotenského vankúša:

Výhody:

 • Je to najlacnejšia alternatíva
 • Nezaberá veľa miesta

Nevýhody:

 • Podopiera len jednu časť tela
 • Stále potrebujete druhý vankúš pod hlavu (čo neplatí pre ostatné druhy)

 

Vankúš na dĺžku celého tela

Ako samotný názov napovedá, tento typ tehotenského vankúša je zhruba tak dlhý ako priemerný dospelý človek. Niekedy sa mu jednoducho hovorí aj telový vankúš a vždy je rovný. A i keď je pravda, že sa s ním skvelo mazná, neponúka takú podporu ako iné typy tehotenských vankúšov so špecifickým tvarom.

Hlavnou devízou tohto vankúša je, že namiesto niekoľkých vankúšov, ktorými si podopierate rôzne časti tela, máte v posteli iba tento jeden. A tým, že je taký dlhý, nebude sa moc hýbať, „utekať“ vám z pod chrbta a podobne. Toto je veľmi podstatný bod opäť pre ženy, ktoré sa zvyknú počas noci veľa prehadzovať a ráno potom nájdu porozhadzované vankúše na posteli či dokonca na zemi. S jedným veľkým vankúšom sa tohto báť nemusíte.

Celotelové vankúše existujú v dvoch štýloch:

Rovný vankúš na dĺžku celého tela: Vyzerá ako obyčajný vankúš až na to, že je oveľa, oveľa dlhší.

Ohybný vankúš na dĺžku celého tela: Tento typ má oproti prvému „obyčajnému“ vankúšu tvar valca a je ohybný, to znamená, že sa ľahko prispôsobí tvaru vášho tela, čo prvý typ nedokáže.

Ako spať s vankúšom na dĺžku celého tela

Oproti ostatným menším tehotenským vankúšom je tento navrhnutý na objímanie a maznanie, tak aby vám bolo čo najpohodlnejšie. Jedna z možností ako s ním spať je ľahnúť si nabok a obkolesiť ho rukami aj nohami, pričom jeho stredná časť bude podopierať vaše bruško.

Výhody:

 • Podopiera celé telo
 • Nie je potrebný ďalší vankúš pod hlavu

Nevýhody:

 • Zaberá v posteli viac miesta oproti menším tehotenským vankúšom
 • Nie je ideálny pre ženy, ktoré preferujú spánok na chrbte

 

Celotelové tehotenské a materské vankúše

Posledným druhom tehotenských vankúšov, ktoré si predstavíme sú celotelové vankúše. Sú špecifické tým, že sa omotajú zozadu okolo celého vášho tela a preto prinášajú najlepšiu podperu z pomedzi všetkých doposiaľ spomínaných vankúšov. Najčastejšie majú cca 150 – 180 cm a sú dostatočne veľké na to, aby ste sa do nich mohli pohodlne celá schúliť. Tento typ vankúša je špeciálne vhodný pre ženy, ktoré sa zobúdzajú s bolesťou chrbtice, pretože ponúka najväčšiu podperu práve zadnej časti tela.

Existujú dva druhy celotelových vankúšov:

Celotelový vankúš v tvare C

Celotelový vankúš v tvare U

Aj keď sa na seba celkom podobajú, dosť sa líšia v tom ako by ste s nimi mali spať aby ste z nich mali čo najviac úžitku.

Ako spať s celotelovým vankúšom v tvare C

Pri tomto type vankúša bude spodná časť písmenka C medzi vašimi nohami a vrchná časť bude slúžiť ako bežný vankúš, teda na podopretie hlavy. Okrem toho, stred písmenka C, teda jeho zaoblená časť, poslúži ako skvelá podpera pre vašu namáhanú chrbticu.

Ako spať s celotelovým vankúšom v tvare U

S týmto typom vankúša spíte podobne ako s predchádzajúcim, to znamená, že spodná časť písmenka U bude slúžiť ako podpera hlavy a vrchná časť bude umiestnená medzi nohy. Rozdiel je v tom, že pri tvare C nemáte v strednej časti tela vpredu žiadnu oporu, no tu pri písmenku U ju máte, to znamená, že sa môžete na vankúš viac prevážiť a oprieť, pretože vám vpredu ponúka väčšiu podperu.

 

Čo zvážiť pri kupovaní tehotenského vankúša

Vedieť aké typy vankúšov existujú a teda aký je pre vás ten najvhodnejší je potrebné, a to už ste zvládli. Okrem toho ale treba ešte zohľadniť ďalšie veci, podľa ktorých sa potom budete rozhodovať medzi jednotlivými vankúšmi rovnakého typu.

Má odnímateľný poťah?

Možno by vám to nenapadlo ale toto je pomerne dôležitá otázka. S postupujúcim tehotenstvom sa totiž môžete spoľahnúť na viac potenia, no a ten pot nebude vsakovať len do obliečok, ale aj do vášho starostlivo vybraného tehotenského vankúša. No a samotná veľkosť takýchto vankúšov vám nedovolí celý ho vopchať do práčky, pretože je proste príliš rozmerný. Z toho dôvodu by bolo veľmi užitočné, ak by ste mohli oprať len jeho poťah a tým ho zbaviť potu. Okrem toho, niektoré značky tehotenských vankúšov to vymysleli tak dobre, že predávajú samostatne aj náhradné poťahy, aby ste svoj vankúš mohli používať aj keď sa jeho povrch práve suší po vypraní. Čo sa týka uzatvárania, siahnite po čo najjednoduchšom type uzatvárania, ako je napr. zips, pretože pri častom vymieňaní poťahu by vám mohli napr. gombíky začať poriadne liezť na nervy.

Akú má výplň?

Poďme sa teraz spoločne pozrieť aké druhy výplní sa používajú v tehotenských vankúšoch, nech si vyberiete to, čo vám najviac vyhovuje.

Výplň z polystyrénových guľôčok

Táto náplň sa najčastejšie používa v lacnejších typoch tehotenských vankúšov kvôli jej dostupnosti. Ponúka ale určité výhody – táto výplň sa napríklad jednoducho prispôsobí tvaru vášho tela a preto ponúkne dostatočné pohodlie. Na druhej strane je táto výplň trochu hlučná keď sa prevraciate v posteli a manipulujete s vankúšom. To by mohol byť pomerne veľký problém ak máte vy či váš partner ľahký spánok.

Výplň z polyesterových vlákien

Polyesterové vlákno je jemné a nerobí pri pohybe žiaden hluk. Tvrdosť vankúša potom bude záležať na tom, aké množstvo polyesterového vlákna sa výrobca rozhodol použiť. Svojou dostupnosťou a ponúkaným pohodlím je jedným z najčastejšie využívaných výplní tehotenských vankúšov. Mali by ste ale pamätať na to, že tento materiál nie je moc priedušný v porovnaní s materiálmi, ktoré tvoria ostatné výplne.

Výplň z mini polystyrénových guľôčok

Na rozdiel od prvého druhu výplne, táto nerobí žiadny hluk, pretože guľôčky sú miniatúrne. Keď sa takto vyplneného vankúša dotknete, budete mať pocit, že je plnený skôr pieskom – tak maličké sú. Ale na rozdiel od piesku sú tieto mini guľôčky veľmi ľahké, takže nebudete mať žiadny problém s prenášaním vášho vankúša. A aby toho nebolo málo, táto výplň ponúka oveľa lepšiu podperu vášho tela oproti štandardným polystyrénovým guličkám (prvý druh výplne).

Výplň z pamäťovej peny

Táto výplň je špecifická tým, že sa plne prispôsobí tvaru vášho tela a „zapamätá“ si ho. Hneď ako ale vankúš prestanete používať, trebárs ráno po zobudení, sa vankúš vráti do pôvodného tvaru, takže sa nemusíte báť vyležaných miest. Jediným problémom takto plnených vankúšov je ich nepriedušnosť, čo môže ešte zhoršiť vaše potenie počas tehotenstva. Výrobcovia si už ale toto chvalabohu uvedomili a v súčasnosti už sú na trhu aj tehotenské vankúše plnené pamäťovou penou, ktorá umožňuje cirkuláciu vzduchu vo vnútri vankúša a tým sa stáva priedušnejšou.

Výplň z prírodných a organických materiálov

Ak chcete, aby vaše tehotenstvo bolo čo najviac prírodné a teda by ste sa rady vyvarovali umelým materiálom, táto výplň je pre vás ako stvorená. Máte dokonca niekoľko možností:

 • Špalda
 • Vlna
 • Vlnovec

Pamätajte ale, že aj keď má vankúš prírodnú výplň, to ešte vôbec nemusí znamenať, že je organický. Taktiež sa nezľaknite toho, že s rôznymi typmi výplní príde aj iná vôňa, či možno mierny zápach. Okrem toho, vaše čuchové bunky sú v týchto mesiacoch ešte citlivejšie ako obyčajne. Nebojte sa ale, stačí keď vankúš na pár dní necháte prevetrať pred tým ako ho začnete plne používať, a akákoľvek vôňa či zápach sa stratia.

Je hlučný?

Túto tému sme načali pri predchádzajúcej sekcii. A keď sa povie hlučný, myslíme tým zvuk, ktorý váš vankúš vydáva keď s ním manipulujete či keď sa na ňom prehadzujete. Toto zrejme nie je niečo, nad čím ste pri výbere tehotenského vankúša dlho premýšľali, ale je dobré to aspoň na chvíľu zvážiť. Hlučnosť vankúša sa odvíja od materiálu jeho výplne a najlepšie ju vypozorujete keď si na vankúš položíte hlavu. Skutočne si takto vankúš dopredu odskúšajte, inak sa môže stať že v ostatných aspektoch ideálny tehotenský vankúš nedá spať vám či vášmu partnerovi.

Je hypoalergénny?

Rôzne hormonálne zmeny, ktorými si počas tehotenstva prejdete, môžu u vás vyvolať vyššiu citlivosť na niektoré materiály. Preto by ste si mali vybrať tehotenský vankúš, ktorý je hypoalergénny, aby ste sa takýmto problémom vyvarovali. S takýmto typom vankúša totiž budete pokojne spať celú noc, bez toho aby vás otravovali novo nadobudnuté tehotenské alergie. No a ak ste mali už pred tehotenstvom problémy s dýchaním či dokonca astmu, hypoalergénny vankúš je v takom prípade takmer povinnosťou. Nechcete si predsa dobrovoľne svoj stav zhoršovať.

Aký je veľký?

Veľkosť tehotenského vankúša je téma, ktorej sme sa už viac krát dotkli pri predstavovaní jednotlivých typov. Na tomto mieste ale chceme pripomenúť, že pred tým ako si nadšene tehotenský vankúš kúpite, naozaj sa zamyslite nad tým, ktorá veľkosť je pre vás tá správna. Zvážte veľkosť vašej postele a podľa toho si premyslite, aký veľký vankúš tam môžete dať bez toho, aby obmedzoval vás či partnera.

Taktiež to niekedy závisí aj od osobitných preferencií – nemusíte mať špecifický dôvod, ale prosto budete preferovať menšie, alebo väčšie prevedenie tehotenského vankúša. Možno sa vám bude páčiť vankúš, ktorý vás celú „objíme“, možno sa naopak budete cítiť s takýmto vankúšom obmedzovaná. Aká veľkosť by sa teda najlepšie hodila pre vás? Všetko toto pred kúpou zvážte, predsa len to nie je pár eurová záležitosť.

Aký je tvrdý?

Jednou z podstatných záležitostí pri kúpe tehotenského vankúša je či preferujete mäkké alebo tvrdé vankúše. A ak preferujete skôr mäkšie, mali by ste to v tomto prípade prehodnotiť. Tvrdší vankúš síce môže zo začiatku byť pre vás nepohodlný, no rýchlo si naň zvyknete a následne pochopíte túto radu – poskytne vášmu telu totiž oveľa väčšiu podperu ako akýkoľvek mäkký vankúš, ktorý by ste si inak kúpili namiesto neho.

Ktoré časti tela vás bolia keď sa prebudíte?

Všímajte si na sebe, či vás niečo tesne po zobudení bolí a hlavne z ktorej oblasti vášho tela táto bolesť prichádza. Za normálne by ste sa totiž mala budiť plne odpočinutá a bez bolestí. Ak tomu tak nie je, znamená to, že nejaká časť vášho tela môže byť počas spánku nesprávne umiestnená či nedostatočne podopretá.

Niektoré časti tela vás môžu ráno bolieť ak nie sú počas spánku správne podopreté. Sú to najmä:

 • Členky
 • Kolená
 • Žalúdok
 • Chrbát
 • Krk
 • Ramená

A teraz prichádza tá zložitejšia úloha. Pozorne si všímajte bolesť, ktorá sa ráno objaví a pokúste sa určiť, či ju cítite kvôli nesprávnej podpere počas spánku, alebo kvôli niečomu úplne inému. Môže sa totiž stať, že počas dňa máte nesprávne držanie tela, alebo nesprávne cvičíte niektoré cviky, a to má potom za následok bolesť v špecifických častiach tela. Niekedy vaše problémy vyriešia aj kvalitné topánky. Ak ale určíte, že bolesť pozorujete kvôli tomu ako spíte, je čas kúpiť si tehotenský vankúš, ktorý bude podopierať práve tie bolestivé časti tela.

Najlepšie tehotenské vankúše pre rôzne situácie

V tejto sekcii sa zameriame na výber toho najvhodnejšieho tehotenského vankúša z rôznych dosiaľ nespomenutých hľadísk. Poradíme ako si vybrať ak čakáte dvojičky, ako si vybrať vaknúš podľa veľkosti vašej postavy, či podľa preferovanej polohy na spanie.

Ak čakáte dvojičky (či dokonca trojičky)

Ak čakáte viac ako jedno bábätko, určite by ste malli siahnuť po väčšom type vankúša, pretože vaše väčšie bruško bude vyžadovať viac podpery. Mnoho mamičiek, ktoré porodili dvojičky (a niektoré dokonca trojičky) odporúčajú tehotenský vankúš v tvare U ako tú najlepšiu voľbu. Tento typ poskytne dostatok podpery celému vášmu telu a hlavne nadrozmernému brušku oproti iným budúcim mamičkám.

Plnoštíhle ženy

No tak ste trochu pri sebe, a čo? Aj tak ste krásna a stále si zaslúžite plnohodnotný a pohodlný spánok, zvlášť keď čakáte bábätko. V tomto prípade je pre vás vankúš v tvare C ako stvorený. Dodá dostatočnú podperu celému vášmu telu, ale zároveň nechá dosť priestoru na to, aby ste si mohli vybrať ako si uložiť vankúš pri sebe v posteli.

Drobné ženy

To že ste drobnejšia ešte neznamená, že nemáte právo sa plnohodnotne a pohodlne vyspať, a to platí dvojnásobne keď očakávate potomka. Čo sa týka výberu typu tehotenského vankúša, odporúčame tie v tvare C alebo U, ktoré sa dajú zohnať v menšej veľkosti. Takto budete mať zaistenú podperu celého tela, a zároveň vám nebude vankúš priveľký. Ak vám ale relatívna veľkosť celotelového vankúša voči vašej výške nevadí, pokojne si zaobstarajte aj vankúš v plnej veľkosti. V konečno dôsledku je dôležité len to, aby ste sa v ňom vy cítili pohodlne.

Ak rady spíte naboku

Ak prirodzene rady spávate naboku, so spánkom počas tehotenstva to bude pre vás o čosi ľahšie. Tehotným ženám sa totiž odporúča spať práve naboku, aby zbytočne nevyvíjali žiadny tlak na rastúce bruško. Práve z tohto dôvodu je najväčšia časť tehotenských vankúšov vyrábaná pre spánok naboku a vy kvôli tomu máte neobmedzený výber. Ak si ale neviete rady, určite siahnite po forme celotelového vankúša, keďže ten ponúka najviac podpery pre telo budúcej mamičky a jej bruško.

Ak rady spíte na chrbte

Bohužiaľ ak rady spíte na chrbte, toto sa razom zmení po prvom trimestri, keďže tlak narastajúceho bruška v tejto polohe bude nepríjemný. Budete si preto musieť zvyknúť spať naboku, a to čím skôr tým lepšie. Okrem toho, poloha naboku je lepšia aj pre bruško, nie len pre vaše pohodlie.

Samozrejme, je možné, že keďže ste boli dlhé roky zvyknutá spávať na chrbte, budete mať prirodzenú tendenciu sa počas spánku otočiť z boku znovu na chrbát, a to vás s najväčšou pravdepodobnosťou prebudí. Našťastie tu ale je spôsob ako to vyriešiť – kúpte si taký tehotenský vankúš, ktorý bude podopierať váš chrbát. Keď budete niečo cítiť na chrbte, bude vám to pripomínať pocit, na aký ste zvyknutá zo spánku práve na chrbte, a ľahšie sa vám bude potom naboku zaspávať. Mali by ste si teda zakúpiť jeden z druhov celotelových tehotenských vankúšov, pretože tie okrem iného ponúkajú podperu aj v oblasti chrbta.

Ak rady spíte na bruchu

Pre ženy, ktoré preferujú spánok na bruchu, nemáme dobré správy. Čo najskôr by ste sa mali naučiť spávať naboku, pretože spávať na bruchu v narastajúcim bruškom môže byť pre vášho budúceho potomka nebezpečné (okrem toho, že pre vás to bude nepohodlné). Tu teda platí podobné ako pre ženy, ktoré preferujú spať na chrbte – naučte sa spávať naboku čo najskôr. Určite pomôže, keď si kúpite celotelový tehotenský vankúš v tvare U, pretože ten ponúka podperu aj brušku a to vám bude pripomínať pocit, ktorý máte keď spíte na bruchu. Kvôli tomu si na spánok naboku navyknete rýchlejšie.

Často kladené otázky o tehotenských vankúšoch

Aby sme vám zjednodušili kúpu tehotenského vankúša, v tejto sekcii odpovieme na najčastejšie kladené otázky, ktoré dostávame od našich čitateliek. Pomôžu vám ľahko sa zorientovať v problematike a vysvetlia to najpodstatnejšie čo by ste mali vedieť ak premýšľate nad kúpou tehotenského vankúša.

Čo je tehotenský vankúš?

Tehotenský vankúš je špeciálny typ vankúša navrhnutý tak, aby poskytoval čo najlepšiu oporu pre tehotnú ženu a jej narastajúce bruško. Niekedy sa mu tiež hovorí materský vankúš.

Prečo mi nestačí obyčajný vankúš?

Aj keď váš bežný vankúš poskytuje telu istú podperu, počas tehotenstva rýchlo zistíte, že to nestačí. So zväčšujúcim sa bruškom sa totiž budete v posteli cítiť čoraz menej pohodlne a tehotenský vankúš je záležitosť vyrobená presne na túto situáciu. Takýto špeciálny vankúš, na rozdiel od obyčajného, poskytne podperu tam, kde ju budúca mamička najviac potrebuje – okrem hlavy na brušku a za chrbtom. Ak ste ale jedna z mála, ktorá si ešte stále vystačí s bežným vankúšom, nemusíte nič meniť. Podstatné je aby vám bolo čo najpohodlnejšie, nehľadiac na to aký vankúš máte.

Potrebujem tehotenský vankúš?

Možno sa práve teraz rozhodujete či vôbec tehotenský vankúš zaradíte do svojej tehotenskej výbavy. Niektoré ženy si už bez neho nevedia predstaviť svoj život, iné si zas vystačia aj so svojim bežným vankúšom. Preto sme pripravili pomôcku, ktorá vám pomôže rozhodnúť sa, či vôbec tehotenský vankúš potrebujete.

Ak sa nájdete v niektorom z nasledujúcich bodov, kúpu tehotenského vankúša by ste nemali odkladať:

 • Zbierka vankúšov: Je u vás bežné, že v posteli máte okolo seba niekoľko vankúšov, ktorými sa snažíte spríjemniť si spánok a podoprieť telo.
 • Zobúdzanie sa s bolesťami: Po zobudení máte bolesti panvy, bokov či chrbta.
 • Rada spávate na chrbte alebo na bruchu: Ak prirodzene preferujete spánok na chrbte či bruchu, tehotenský vankúš potrebujete aby vám pomohol čo najrýchlejšie sa preorientovať na spánok naboku.
 • Zdravotné problémy: Odporúčame tehotenský vankúš ak máte zdravotné problémy ako napríklad ischias.

Ak ste sa našli aspoň v jednom z týchto bodov, mali by ste vedieť že kúpa tehotenského vankúša by vám veľmi spríjemnila spánok.

Aký je rozdiel medzi tehotenským a telovým vankúšom?

Tehotenský vankúš je navrhnutý priamo pre tehotné ženy – je teda tvarovaný tak, aby čo najlepšie kopíroval telo tehotnej ženy a tým jej poskytol potrebnú podperu. Má teda rôzne zaoblenia a tvary, ktoré tehotnej žene spríjemnia spánok. Na druhej strane telový vankúš je rovný, bez akýchkoľvek zaoblení, a nevie teda poskytnúť potrebný komfort. Niektoré tehotné ženy si ale vystačia aj s telovým vankúšom, ak vám táto možnosť vyhovuje, pokojne kúpu tehotenského vankúša odložte.

Aké su Vaše skúsenosti?