Tehotenský snár

Po dlhom a náročnom dni si ľahnete do postele. Vytúžený odpočinok, poviete si. A máte pravdu, hýbať sa celý deň s malým nezbedníkom v brušku nie je ľahké. Zatvárate oči a pomaly upadáte do spánku. Ráno sa zobudíte a zistíte, že sa Vám sníval až príliš realistický sen, ako keby ste boli priamo jeho súčasťou. Alebo to bola neskutočná šialenosť? Niečo strašidelné? V minulosti sa verilo, že sny nám dávajú pohľad na zdravotný stav dieťaťa a jeho mamičky. Či je tomu skutočne tak, to necháme posúdiť na Vás. Ak chcete však okoreniť svoju dennú rutinu, jednou z možných vecí je spísať si každé ráno svoje sny na kúsok papiera. Potom sa môžete pozrieť na tento zoznam, ktorý predstavuje vysvetlenie jednotlivých vecí, ktoré sa nám v snoch zobrazujú. Môžete tak študovať svoje vlastné sny! No nie je to zábavná vec? Poďme na to.

Jednotlivé veci sú zoradené podľa abecedy, pre lepšie a jednoduchšie hľadanie.

A-B

Autá – zobrazujú vo Vašich snoch Váš pocit kontroly nad svojim životom. Aký bol stav auta? Bolo búrané alebo krásne vyleštené? V akej lokalite sa nachádzalo? Boli ste na sedadle spolujazdca alebo ste auto šoférovali vy? To všetko predstavuje ako vnímate svoj vlastný život.

Bábätka – Budúce mamičky (ale aj otcovia) často snívajú o malých bábätkách. Často krát to však nie sú pekné sny o detičkách, ktoré sa hrajú a usmievajú. Mávajú sny o bábätkách, ktoré sa rodia postihnuté alebo s určitými vrodenými chybami. Tieto sny však nie sú predtuchy, ale len skôr spôsob rodičov ako sa vysporiadať so starostlivosťou a zodpovednosťou v rodičovstve.

Banka – Sny o finančných inštitúciách a o financiách samotných často poukazujú na Vaše starosti o peniaze.

Brnenie – brnenie je symbol ochrany. Myslíte na to, ako ochrániť Vás a Vaše dieťa.

Búrky – Sníva sa Vám o búrkach, hurikánoch alebo tornádach? Je dosť možné, že to odráža nestabilitu najmä medzi členmi rodiny.

C-E

Cesta – ak sa Vám sníva o akejsi ceste, je to jednoducho symbol Vašej 9 mesačnej cesty počas tehotenstva.

Delfín – Delfín predstavuje ženskú sexualitu. Ako veľmi sa cítite s delfínom počas sna spojená?

Dievča – dievča v sne často krát znázorňuje možné budúce pohlavie Vášho bábätka.

Dom – sny o dome patria medzi veľmi časté sny. Má to niekoľko dôvodov. Už len samotná tehotná mamička poskytuje domov pre svoje ešte nenarodené bábätko. Tento „domček“ je v neustálej zmene a rekonštrukcii. Väčšinou sa jedná o pridávanie viac izieb, čo znázorňuje viac miesta pre bábätko. Znázorňuje to aj zmenu kompozície tela matky.

Domov – domov patrí medzi metaforu tehotenstva. Základom je, aké pocity cítite voči domovu.

Dúha – Jedná sa o prekrásny symbol v sne, ktorý reprezentuje Vaše pocity počas tehotenstva.

F-H

Filmová hviezda – Ak sa tehotnej žene sníva o filmovej hviezde, reprezentuje to hlavnú úlohu, ktorú žena hraje v reálnom živote.

Had – Vzhľadom na ich falický tvar, had je znakom sexu. Taktiež sú znakom aj múdrosti a osobného rastu.

Herectvo – Sny o herectve, o tom ako ste na pódiu a hráte určitú rolu, môže znázorňovať Vašu neistotu v tom, ako budete hrať úlohu svojej matky.

Hniezdo – Môže sa jednať o spôsob, ktorým chce Váš mozog poukázať na závažné detaily, ktoré je potrebné pripraviť na ešte pred pôrodom.

Hodiny – Čas býva často hlavnou témou sna s blížiacim sa príchodom dátumu pôrodu.

Hory – Skaly, vyvýšeniny, hory. To všetko predstavuje aké prekážky Vás očakávajú. Sú tie hory veľmi vysoké? Dokázali ste na nich vyliezť? Alebo ste sa v polovičke otočili? Ak sa Vám však sníva o tom, že idete zo skaly dole, namiesto toho, aby ste šli hore, môže to znamenať aj blížiaci sa dátum tehotenstva.

Chlapec – Prítomnosť chlapca vo Vašom sne môže znamenať predtuchu. Ak ešte nemáte zistené pohlavie dieťatka, je celkom pravdepodobné, že porodíte chlapčeka. Zjavenie chlapca v sne však môže znamenať aj to Vašu zvyšujúcu sa silu v rodine.

I-M

Manžel – To ako sa k sebe správate s Vašim manželom vo Vašom sne, je najviac dôležité. Ak máte pocit, že Váš manžel je odmeraný, možno to znamená, že by Vám mal poskytovať viac pozornosti.

Manželstvo – ak sa Vám v noci prisnilo o manželstve, berte to doslovne. Poukazuje to na Vašu túžbu stať sa jeho manželkou a uzavrieť manželský sľub.

Minulosť – Ľudia, miesta a udalosti z Vašej minulosti reprezentujú nevyriešené problémy, ktoré by ste mali čím skôr vyriešiť.

Mlieko – Môže znázorňovať súvislosť s tvorbou mlieka vo Vašom vlastnom tele a teda predprípravu na pôrod Vášho bábätka.

Jaskyňa – Jaskyňa symbolizuje útočisko a je veľmi silným symbolom matky prírody a maternice.

Jedenie – Zobrazenie konkrétneho jedla vo Vašom sne môže byť spôsob Vášho tela, ako Vám naznačuje, že máte jeho nedostatok. Napríklad ak sa Vám sníva, že jete pomaranč, môže to poukazovať na nedostatok vitamínu C vo Vašom jedálnom lístku. Máte málo železa? Pripravte sa na sny s prevažne hovädzím mäsom a krvou. Jedenie jedla poukazuje aj na to, či je žena pripravená stať sa matkou. Ak jete svoje jedlo ako pravá dáma, ste na najlepšej ceste stať sa budúcou mamičkou.

Kalendárny dátum – Tento sen môže patriť medzi tie, pri ktorých sa stávate tak trochu vešticou a to najmä vtedy, keď sa blíži Váš dátum pôrodu.

Klenoty – drahé kamene znázorňujú Váš postoj k sebe samým ako aj postoj k nenarodenému dieťatku.

Kruh – Mocný symbol, ktorý zobrazuje dokončenie nejakej cesty.

Kuchyňa – pečenie a varenie sú symbolmi budúcej starostlivosti o Vaše bábätko.

Kúpeľ – predstavuje súvislosť s maternicou a môže to byť symbolom toho, že sa potrebujete o seba viac starať.

Kvety – Kvety sú pozitívnym symbolom toho, že vo Vás rastie nový život. Ak kvety vädnú, môže to byť aj známka toho, že potrebujete častejší pitný režim.

Les – Les často predstavuje Vaše nepoznané strachy. Temnota a tajomstvo. Snažte sa zachytiť osoby a veci, ktoré tam nájdete, pretože majú svoj skrytý význam.

Lietadlá – znamenajú Vašu túžbu po tom byť niekde inde, Vašu túžbu cestovať.

Lietanie – Lietanie je mataforou pre pocit sily a prekonávanie prekážok.

Mačka – Tehotné ženy často krát snívajú o tom, že porodia mačky. Mačka je symbolom ženskosti. Žeby bol ten malý nezbedník ženského pohlavia?

Most – Symbolizuje obdobie prechodu vo Vašom živote. Voda je často krát súčasťou tohto sna. Čo je hlavné, je, či ste tento most prešla, alebo ste ostala stáť a neodvážila ste sa prejsť na druhú stranu.

N-S

Nahota – nahota predstavuje pocity zraniteľnosti a symbolizuje to, ako je žena vystavená voči celému svetu počas tehotenstva.

Narodenie – Častý sen, ktorý sa vyskytuje najčastejšie s blížiacim sa dátumom príchodu bábätka. Tento sen pomáha žene lepšie sa pripraviť na prichádzajúci deň D.

Nevera – tehotným ženám sa často krát sníva o nevere jej manžela. Znázorňuje to neistotu o tom, ako bábätko ovplyvní manželstvo.

Nôž – nôž predstavuje útočnú zbraň, čiže agresiu. Taktiež predstavuje aj mužský pohlavný orgán penis a môže poukazovať na Vaše strachy z intímneho kontaktu.

Oceán, rieka, jazero – Voda reprezentuje plodnosť, materstvo a tok života. Ak mávate sny o vode, je veľmi pravdepodobné že niekde hlboko vo vnútri ste spojená a vnímate Vaše tehotenstvo seriózne.

Oheň – oheň je odpradávna známka vášne. Môže však poukazovať aj na znepokojenie nad životnou situáciou.

Ostrov – Patrí medzi ďalšiu známu metaforu medzi vzťahom matky a jej dieťaťom.

Otváranie – Ak snívate o otváraní dverí, darčekov, môže to odkazovať na to, že sa otvárate novému životu.

Padanie – častý sen, nie len pre tehotné ženy. Jeho význam spočíva v tom, že si nie sme istý našou budúcnosťou. Nie je teda prekvapením, že tento sen najviac zažívajú tehotné ženy.

Pletenie – má vzťah k budúcej starostlivosti o Vaše dieťa.

Posteľ – Niekedy sú sny priamym dôkazom toho, čo v skutočnosti potrebujete. Ak snívate o tom, ako spíte v posteli, znamená to, že potrebujete viac oddychu počas dňa.

Potrat – častý sen, s ktorým sa stretáva mnoho žien. V žiadnom prípade by sa však nemal brať ako predtucha. Ak máte strach, môžete zájsť za Vašim doktorom.

Prechádzka – Symbolizuje 9 mesačnú cestu počas tehotenstva alebo môže mať menej metaforický význam, a jednoducho to znázorňuje Vaše potrebu viac cvičiť a hýbať sa.

Premávka – Hluk, milión auta, krížiace sa električky, blikajúce semafory. Predstavuje to stav, kedy Vaše podvedomie rozmýšľa nad všetkým, čo sa môže pokaziť.

Priateľ / Priateľka – Zobrazenie bývalých partnerov vo Vašom sne nemá veľmi značný význam. Môže sa jednať len o vymazanie ich spomienky z Vášho života.

Prikrývka – Prikrývka reprezentuje rodinu a konzervatívnejšie hodnoty.

Príšera – jej prítomnosť vo Vašom sne znázorňuje to, že sa niečoho bojíte a máte strach. Necítite sa bezpečne počas dňa. Ak dospelí ľudia mávajú sny o rôznych príšerách, môže to znázorňovať nejakú traumu z detstva, ktorú by ste mali prekonať.

Prsteň – Prsteň znázorňuje záväzok a spojenie. Jeho strata v sne môže predstavovať sklamanie vo vzťahu, v ktorom sa práve nachádzate.

Radosť – ak sa Vám sníva o radostných pocitoch, môže to znamenať, že by ste mali radosť prejavovať omnoho viac v reálnom živote.

Rakva – rakva a ďalšie symboly smrti nie sú predtuchami. Predstavujú symboly zmeny a to buď v kariérnom živote alebo vo vzťahu.

Rodina – Ak sa Vám sníva o Vašej rodine, môže sa jednať o pocit doplnenia rodiny, keď ste tehotná. Na druhej strane však tento sen môže znamenať aj to, že vo Vašej rodine sú nevyriešené spory.

Schody – Často krát sa schody zobrazujú v snoch ako symbol toho, že ste bližšie k svojmu cieľu. Taktiež, podľa rakúskeho lekára Sigmunda Freuda sú schody symbolom sexu, kvôli rytmu ktorý sa vytvára pri ich zdolávaní.

Sex – Tak isto ako keď snívanie o jedle indikuje nedostatok určitých informácií, tak isto môžu aj sny o sexe predstavovať potrebu viac sexu, alebo aspoň viacej romantiky.

Sviečka – Sviečka je symbol spirituality. Znázorňuje svetlo dieťaťa vo Vašom brušku.

Škola – Jedná sa o častý sen, ktorý predstavuje znepokojenie a neistotu v určitých oblastiach Vášho života.

T-Z

Telefón – Čo predstavuje telefón? No predsa komunikáciu. Ak mávate problémy s používaním telefónu počas Vášho sna, môže to znázorňovať frustráciu alebo problémy s komunikáciou.

Tkanie – Častá metafora v sne, pre zobrazenie procesu vytvárania nového života.

Ucho – Tvar ucha predstavuje budúci tvar a výzor plodu.

Uniforma – To, že v sne nosíte uniformu zobrazuje, že na Vás čaká úloha matky. Uniforma predstavuje novú pozíciu v živote.

Únik – Znamená to, že sa cítite v reálnom živote bezmocná a nemáte kontrolu nad vlastným životom.

Úroda – znázorňuje cyklus prírody a potrebu trpezlivosti.

Útok – Ak Vás vo vašich snoch niekto napadne, môže to byť známka toho, že cítite obavy alebo strach z určitej časti svojho života. Ste vo Vašej práci alebo domácnosti príliš zraniteľná? Pokúste sa zistiť, kto môže byť „útočníkom“.

Vajíčko – Klasický symbol zobrazovaný v snoch v začiatkoch tehotenstva. Niekedy sa jedná o prvú známku toho, že ste tehotná.

Varenie – Varenie patrí len medzi ďalšiu z metafor pri tehotenstve.

Včely – Počas tehotenstva sa môžete cítiť tak trochu ako včelia kráľovná. Ste rada, že sa Vám dostáva toľko pozornosti, ale zároveň aj unavaná z toho, čo všetko musíte zvládať.

Veľryba – Tento živočích je dominantným symbolom ženskosti a sily, ktorú žena vyžaruje.

Vlak – predstavuje zhon v živote a to najmä v oblastiach kariéry a vzťahoch.

Vlasy – Vlasy sú symbolom krásy. Strata vlasov predstavuje prechod mladosti. Ak vidíte dlhé vlasy, znázorňuje to Vašu kreativitu. Naopak, ak máte pred sebou krátke vlasy, máte málo kreativity.

Vták – Prítomnosť vtáka v sne je symbolom toho, že sa cítite voľná a úspešná. Po tom, čo sa Vám v noci snil sen, kde sa Vám zobrazil vták, môžete mať pocit, že ste konečne niečo prekonali, napríklad úzkosť, ktorá je často spätá s tehotenstvom.

Výťah – jeho prítomnosť v našich snoch často znamená pokrok v určitej oblasti našich životoch.

Zámky – Zámok môže predstavovať pocit víťazstva nad niečím alebo vyjadrenie radosti, že ste tehotná. Hrubé steny zámku, most, armáda rytierov a široké múry sú známkou toho, že chcete Vaše dieťa ochrániť za každú cenu.

Žaluď – „z malých žaluďov rastú veľké dubové stromy“. Žaluď predstavuje metaforu pre tehotenstvo.

Zbraň – zbraň je symbolom agresie. Držíte zbraň vy? Proti komu ju držíte? To že bránite samú seba poukazuje na Vás silný pud sebazáchovy.

Zem – Zem poukazuje na Vaše spojenie s prírodou.

Zoo – Počas bežných dní si sama môžete pripadať, ako keby ste boli hlavnou atrakciou v zoo. Každý na Vás pozerá, obdivuje Vás a Vy nemáte svoje miesto, kam by ste sa skryla. Ak sa Vám teda vyobrazí zoo vo Vašom sne, môže to byť na znak toho, že potrebujete viac súkromia.

Zvieratá – prítomnosť zvierat v našich snoch znamená, že máme dôverovať svojim inštinktom.

Zdroj: https://www.babble.com/pregnancy/pregnancy-dream-guide/

Aké su Vaše skúsenosti?