Prvé pohyby bábätka v brušku

Dozvedieť sa že ste tehotná je jedna vec, no pocítiť ako sa vaše dieťatko vo vás hýbe je niečo úplne iné, a stojí to za tie mesiace rôznych tehotenských problémov. Zároveň ale existuje okolo pohybov dieťatka v brušku mnoho otázok, a časť z nich si už možno pokladáte. Kope moje dieťatko príliš silno? Alebo možno príliš slabo? Prečo som ešte žiadne pohyby nepocítila? A aké to vlastne je cítiť tie pohyby? Kedy mám radšej zájsť za lekárom? Tieto, ale aj mnohé ďalšie otázky zodpovieme v tomto článku, aby ste sa už nemuseli zbytočne strachovať.

Kedy začnem cítiť pohyby môjho bábätka?

Pre väčšinu žien platí, že prvý raz pocítia pohyby potomka medzi 18. až 22. týždňom tehotenstva, aj keď to môže bežne byť o niečo skôr, či o niečo neskôr. Bábätko sa hýbe už dávno predtým, no je ešte príliš malé na to, aby ste to pocítili. V prvej polovici tehotenstva sa bude drobec hýbať rôznymi smermi a veľmi aktívne, lebo má v brušku ešte dosť miesta. V druhej polovici mu bude miesto ubúdať čím viac narastie, preto budú pohyby menej časté, no za to s narastajúcou silou.

Treba vziať do úvahy aj to, že deň, kedy prvý raz pocítite kopnutie je ovplyvnený mnohými faktormi, a to napríklad vašou telesnou stavbou. Chudá žena totiž logicky pocíti pohyby drobca skôr, pretože je na ne o čosi citlivejšia. Taktiež, ak už za sebou máte aspoň jedno tehotenstvo, rovnako kopnutie pocítite skôr – jednak viete čo očakávať, ale hlavne sú vaše maternicové svaly už viac uvoľnené a tým citlivejšie na pohyb. No a netreba zabúdať na to, že každé dieťatko je iné – niektoré sa pohybujú viac, iné sú zas o čosi pokojnejšie.

Čo vlastne pocítim?

Ženy, ktoré už kopanie v brušku pocítili sa zhodujú, že je to len veľmi ťažko opísateľné. Ale aby ste predsa len mali nejakú predstavu, je to ako keby ste mali v bruchu motýľa, alebo plávajúcu rybku. Iné ženy to zas opisujú ako to, čo zažívate v bruchu keď ste veľmi nervózna, alebo veľmi hladná. Každopádne, keď sa to stane, určite budete vedieť, že je to bábätko a nie hlad či nervozita, takže sa nemusíte obávať.

Pohyby dieťatka budú logicky narastať na sile s postupujúcim tehotenstvom. V poslednom mesiaci to preto už nemusí byť vždy len príjemné. Predsa len, dieťatko už je pomerne silné, má málo mesta, a okrem toho sa pár dní pred pôrodom otočí hlavičkou nadol. Špeciálne kopnutia do mechúra či do rebier môžu reálne bolieť. Situáciu zhoršuje aj fakt, že bábätko začne väčšinou kopať keď sa uložíte na spánok. Je to prirodzené – zmenili ste polohu a preto si aj drobec hľadá novú, pohodlnú pozíciu, avšak niekedy mu to trvá príliš dlho a len ťažko pri tom zaspíte. Každopádne, do pôrodu to už v tej chvíli nie je ďaleko.

Mám pohyby dieťatka sledovať?

Určite áno. Je dôležité si všímať ako sa vaše bábo v brušku pohybuje s pribúdajúcimi mesiacmi tehotenstva. Väčšinou sa ale nemáte o čo strachovať – je úplne normálne, že jeden deň sa drobec hýbe veľmi veľa a druhý deň zas dosť málo. Je taktiež bežné, že váš drobec sa hýbe málo, no drobec v bruchu vašej kamarátky je veľmi energický. Dokonca je úplne v poriadku, ak sa pohyby drobca v brušku líšia počas viacerých vašich tehotenstiev.

Občas je ale predsa len dobré spozornieť. Napríklad ak sa blíži šiesty mesiac tehotenstva a vy ste ešte nepocítili kopnutie. Alebo keď sa váš drobec pravidelne hýbe, no na ďalší deň vôbec nič nepocítite. Alebo keď máte pocit, že sa drobec hýbe zrazu oveľa viac. Jednoducho, odporúčame ihneď kontaktovať vášho lekára ak máte pocit, že niečo nie je v poriadku. Môže sa totiž stať, že nastali nejaké komplikácie a v tom prípade je potrebné riešiť to čo najskôr.

Je v poriadku ak kopanie zoslabne či prestane?

Pri predchádzajúcej otázke ste sa dozvedeli, že je vhodné sledovať pohyby bábätka a tiež sme odporúčali, kedy už je vhodné kontaktovať vášho lekára. Teraz sa ale budeme zaoberať situáciami, v ktorých je bežné, že sa dieťatko zrazu hýbe menej, a nemusíte sa preto strachovať.

  • Po sexe– Pravidelné pohyby počas sexu ako aj pravidelné sťahovanie svalov maternice dieťatko veľmi efektívne uspia. Sú ale aj bábätká, ktoré to naopak preberie a sú ešte energickejšie. Z toho vyplýva, že zmena aktivity drobca v brušku po sexe je úplne normálna, a rozhodne by ste to nemali brať ako znak toho, že by ste počas tehotenstva nemali mať s partnerom sex. Samozrejme, to platí za predpokladu, že vám lekár sex v tehotenstve nezakázal z nejakých špecifických dôvodov.
  • V druhom trimestri– To je obdobie, kedy prvý krát začnete pociťovať kopnutia bábätka, a preto vás môže veľmi vyľakať, ak zrazu niekoľko hodín, či dokonca celý deň, nič necítite. Ale buďte pokojná, väčšinou je to úplne prirodzené. Bábätko je v tomto období ešte maličké, takže nie všetky jeho pohyby cítite. Tiež záleží na jeho polohe v brušku a na jeho spánkovom režime – možno najviac kope v noci.
  • V treťom trimestri– V tomto období má vaše bábätko už pomerne pravidelný spánkový cyklus. Pokles jeho aktivity môže preto prosto znamenať, že si zdriemlo. Každopádne, v deviatom mesiaci tehotenstva už je veľmi podstatné, aby ste pozorne sledovali drobcovu aktivitu v brušku. Pár ráz za deň skúste počítať kopnutia, aby ste vedeli kontaktovať lekára keď zaznamenáte zmeny v počte či intenzite.

Každopádne, pokles aktivity vo všetkých troch prípadoch viete vyriešiť niečím drobným pod zub, aby sa drobec naštartoval. Ak ale nepocítite 10 kopnutí v nasledujúcich dvoch hodinách, kontaktujte svojho lekára. Ten by vám mal urobiť pár testov aby zistil, či je všetko v poriadku.

Kedy mám najväčšiu šancu cítiť kopnutie?

Počas dňa sa väčšinou hýbete, vykonávate rôzne činnosti a to bábätko v brušku často uspí, preto vtedy veľa pohybu od neho nečakajte. Okrem toho tým, že ste sústredená na povinnosti, ste aj menej všímavá. Preto vo všeobecnosti platí, že pohyby skôr ucítite v pokojnejších častiach dňa. Sú ale tri špecifické situácie, v ktorých je veľká šanca, že vás drobec kopne a vy to jasne ucítite:

  • Keď si večer ľahnete do postele– Toto už bolo v článku spomenuté – zmenou polohy zapríčiníte, že sa bude hýbať aj dieťatko. Vy ste zároveň v kľude, takže máte väčšiu šancu si to všimnúť. Okrem toho, ak si ľahnete nabok, kopnutie by malo byť silnejšie – dieťatku sa totiž takto dostáva viac krvi.
  • Po tom, čo si dáte niečo malé– Keď ste počas dňa hladná a dáte si napr. kus ovocia alebo sladkosť, krátko po tom sa vám do krvi vyplaví cukor z toho, čo ste zjedli. Dieťatko tento príval cukru pocíti tiež, a to môže spôsobiť jeho zvýšenú aktivitu.
  • Keď ste nervózna– Ak vás niečo znervózni, má to na drobca podobný efekt ako príval cukru spomínaný vyššie. Do krvi sa vám, a teda aj bábätku, vyplaví adrenalín, a ten môže spôsobiť, že drobec bude zrazu energickejší.

Môžu kopnutia dieťatka byť reakciou na niečo, čo robím ja?

Možno ste sa už zamýšľali nad tým, či dieťatko niekedy nekope ako reakciu na niečo, čo sa deje vo vonkajšom svete. A skutočne to tak v niektorých prípadoch je! V prvom rade si samozrejme treba uvedomiť, že pohyby a kopnutia sú úplne bežné a indikujú správny vývoj v brušku, takže samé o sebe sú prirodzenou súčasťou tehotenstva. Niekedy ale dieťatko kopne ako reakciu na niečo konkrétne.

V prvom rade to môže byť jedlo, ktoré konzumujete. A teraz nemyslíme prílev cukru do krvi dieťatka keď si dáte niečo sladké. Myslíme reakciu na chuť jedla. Tá sa totiž dostáva cez placentu ku dieťatku a to kopnutím niekedy prejavuje aké jedlo sa mu pozdáva, a aké zas nie. Preto buďte pozorná pri výbere jedla a pamätajte na to, že ho bude ochutnávať aj drobec.

Kopnutie môže byť tiež reakciou na zvuky – od 20. týždňa tehotenstva bábätko začína vnímať hlboké zvuky, neskôr aj vysoké tóny zvukov. Preto sú niekedy jeho pohyby reakciou na to, že trebárs idete na koncert, alebo si len pustíte nahlas rádio. Ak sa vám teda zdá, že zrazu drobec kope abnormálne veľa, zamyslite sa, či to nie je výnimočne hlučným prostredím.

Rady na záver

Pohyby bábätka v brušku sú prvým skutočným spojením s vaším potomkom, preto si to nezabudnite plne užívať. Veríme, že sme zodpovedali tie najpodstatnejšie otázky, ktoré sa tohto úžasného úkazu týkajú. Avšak ako aj u iných vecí v tehotenstve, aj ku tomuto pristupujte s dávkou obozretnosti. Hlavne v pokročilejších mesiacoch tehotenstva je dôležité sledovať pohyby, ktoré váš drobec v brušku robí – je to totiž vhodný ukazovateľ jeho zdravého vývoja.

Niekedy je ale objektívne náročné určiť, čo je ešte v poriadku a čo už môže indikovať problém, preto sa budete musieť držať svojho uváženia. Každé tehotenstvo je iné, preto je podstatné sústrediť sa na zmeny v aktivite dieťatka. Je teda bežné, ak niektoré kope neúrekom, a niektoré skúr menej. Kľúčové sú zmeny v týchto nastolených trendoch – a ak trvajú viac ako deň, je potrebné spojiť sa s vašim lekárom. Všeobecne ale platí, že kedykoľvek máte podozrenie na problém, ihneď kontaktujte lekára. Je veľká šanca, že je to len planý poplach, no je lepšie si byť istá ako niečo zanedbať.

Aké su Vaše skúsenosti?