Rast bruška v tehotenstve

rast bruska v tehotenstve

Kedy mi začne rásť bruško? Aký bude mať tvar? Bude veľmi veľké? To sú niektoré otázky, na ktoré sú zvedavé budúce mamičky. Vidieť ako Vám rastie bruško je tak obdivuhodné, že niektoré ženy dokážu stráviť každý deň fotením svojho bruška, kde rastie nový život. Pozorovať to, ako sa Vám bruško zagulatí, pocítiť prvé pohyby bábätka, a dokonca aj Vaše obavy, či neprestanete byť príťažlivá pre svojho partnera. To všetko je neoddeliteľnou súčasťou tehotenstva a to všetko vytvára krásne spomienky, ktoré Vám utkvejú v pamäti po dlhé roky.

Poďme sa spoločne pozrieť podrobnejšie na to, ako sa rast bruška prejavauje v období tehotenstva.

Kedy mi začne rásť bruško?

To je práve najfrekventovanejšia otázka, ktorú si položí snaď každá budúca mamička. Presnú odpoveď však na ňu nečakajte, pretože je to veľmi individuálna záležitosť, ktorá závisí od viacerých faktorov. Určite však nečakajte rast bruška hneď po tom, čo sa dozviete veselú novinu. Pravdu povediac, na tehotenské bruško si počkáte celkom dlho, pretože to sa najčastejšie objavuje začiatkom druhého trimestra, čiže zmenu šatníka by ste mali vykonať začiatkom 4. mesiaca tehotenstva.

Existujú však výnimky, kedy tehotným ženám začína rásť bruško o niečo skôr. Ide o ženy, ktoré už tehotné boli a teda majú o niečo viach ochabené svaly maternice a hlboké svaly brucha, najmä musculus transversus. O tejto problematike si môžete viac prečítať v článku Cvičenie po pôrode, kde sa dozviete ako tieto svaly opäť posilniť.

Ak ste však prvorodička, a bruško sa Vám zväčšuje už skôr ako pred obdobím druhého trimestra, môže ísť o tráviace ťažkosti, ako napríklad zápcha, nadúvanie alebo plynatosť. Výnimka patrí aj pre ženy, ktoré čakajú dvojičky, kde je logicky potrebný väčší priestor pre ich vývin, a teda bruško sa začína skôr zväčšovať.

[sc name=“reklama“]

Ak moje bruško nazačína rásť, mám sa niečoho obávať?

Ak ste už čakali viac ako tri mesiace, a bruško sa stále nezväčšuje, nemajte obavy. Maternica môže totižto byť v rôznych polohách. Poloha, kedy je maternica otočená dozadu sa odborne nazýva retroverzia. Práve táto poloha maternice môže spôsobiť to, že ešte svoje rastúce bruško v zrkadle nevidíte. Naopak, ak je poloha maternice otočená viac dopredu, bruško sa môže ukázať skôr ako je očakávané.

Ak sa Vám však aj napriek tomu niečo nepozdáva, prekonzultujte to s Vašim vyšetrujúcim lekárom, ktorý Vám môže odporučiť vyšetrenie ultrazvukom.

Aká je maxímálna veľkosť, na ktorú narastie moje bruško?

Veľkosť Vášho bruška nezáleží len od veľkosti Vášho bábätka. Z veľkej miery záleží na tom, aká je Vaša životospráva a ako sa počas tehotenstva stravujete. Strava je v tomto období pre Vás potrebná viac ako kedykoľvek pred tým, pretože to, čo zjete, živí taktiež aj Vaše bábätko. Ak však jete nezdravé potraviny, nadbytočné kalórie sa usadia vo forme tuku a Vaše bruško tak môže získať nadrozmernú veľkosť. Nehovoriac o tom, že nevhodné potraviny spôsobujú zápchu a nadúvanie, čo sa taktiež prejaví zväčšením veľkosťi Vašeho bruška.

Mali by ste teda venovať pozornosť tomu, z čoho je Váš jedálniček tvorený. Pre inšpiráciu si môžete prečítať článok Strava po pôrode, ktorého princípmi sa môžete riadiť aj počas tehotenstva. Rýchlym nárastom bruška je spojený aj výskyt jaziev, ktoré sa volajú strie. Či už s nimi máte skúsenosti alebo nie, môžete sa o nich informovať viac v tomto článku: Strie v tehotenstve.

Čo ak sa koncu tehotenstva bruško zmenší?

Tehotné ženy často krát spanikária, ak si všimnú že ich bruško sa zmenšilo. Nedáva to predsa zmysel však? Bábätko by malo byť deň čo deň väčšie a väčšie. Pravdou však je, že zmenšenie veľkosti Vášho bruška s blížiacim sa termínom pôrodu je dobré znamenie. Ide o to, že dieťatko sa v predpríprave na pôrod posunie nižšie do oblasti panvy, za normálnych okolností hlavičkou smerom nadol. Vytvára si tak polohu a pripravuje sa na pôrod, aj keď ešte o ničom netuší.