Zvýšená tvorba slín 

Nadmerná tvorba slín v tehotenstve, môže spôsobiť zhoršenie prejavov rannej nevoľnosti.

Čo je zvýšená tvorba slín?

Začiatkom tehotenstva sa začne v ústach ženy hromadiť veľké množstvo slín. Najčastejšie sa nadmerná tvorba slín objavuje u žien, ktoré majú ranné nevoľnosti.

Odborníci si nie sú úplne istí tým, čo tento stav spôsobuje. Najpravdepodobnejším vinníkom, nadmernej tvorby slín v tehotenstve, môžu byť tehotenské hormóny. Tehotenské hormóny majú na svedomí mnoho nepríjemností, vrátane opuchov, rannej nevoľnosti, zvýšenej únavy, či plynatosti.

Čo je potrebné vedieť

Akoby nestačili ranné nevoľnosti, v priebehu prvého trimestra tehotenstva sa začne v ústach hromadiť nadmerné množstvo slín, čo zvykne budúce mamičky poriadne potrápiť. Rovnako ako mnohé iné príznaky tehotenstva, aj tento príznak je úplne neškodný, no o to viac nepríjemný.

Môže sa stať, že vďaka nadmernej tvorbe slín a nevoľnosti, budete odmietať akékoľvek jedlo. Nezabúdajte doplniť minerály a vitamíny. Vyskúšajte čerstvé ovocné šťavy, alebo koktaily, ktoré vám dodajú potrebné živiny. Zvýšená tvorba slín je len dočasný príznak tehotenstva a zvyčajne vymizne po prvom trimestri.

Prevencia

Síce sa nadmernej tvorbe slín, v priebehu prvého trimestra tehotenstva, pravdepodobne nevyhnete, môžete sa pokúsiť o to, aby bol tento prejav znesiteľný.

  • Používajte mentolovú ústnu vodu, s ktorou si budete pravidelne vyplachovať ústnu dutinu.
  • Čistite si zuby so zubnou pastou, ktorá má príjemnú chuť. Zuby si môžete čistiť niekoľkokrát v priebehu dňa.
  • Po jedle, alebo pri nepríjemnom pocite v ústach, si dajte žuvačku.

Aké su Vaše skúsenosti?