Zvýšená citlivosť na pachy 

Všimli ste si, že počas tehotenstva, cítite rôzne pachy a vône lepšie, ako kedykoľvek predtým? Máme pre vás pár rád, ako sa s touto dočasnou zmenou vyrovnať.

Už pred vstupom do reštaurácie viete, aké denné menu je v ponuke, alebo cítite vôňu čerstvo uvarenej kávy? Veľa žien sa počas tehotenstva stretne s intenzívnejším vnímaním rôznych pachov a vôní okolo nich, je to jeden z mnohých príznakov tehotenstva.

Čo spôsobuje zvýšenú citivosť na pachy?

Rovnako, ako mnoho príznakov tehotenstva, aj zvýšenú citlivosť na pachy majú na svedomí tehotenské hormóny, estrogén a progesterón. V tomto prípade hlavnú úlohu zohráva hormón estrogén, ktorý spôsobuje, že všetky vône cítite výraznejšie a intenzívnejšie, než pred tehotenstvom.

Čo potrebujete vedieť

Takmer všetky ženy zaznamenajú v priebehu tehotenstva zmenu vo vnímaní vôní. Vedci predpokladajú, že u niektorých žien, toto intenzívne vnímanie vôní, vedie k rannej nevoľnosti. Jedna štúdia preukázala, že ženy, ktoré trpia anosmiou, poruchou čuchu, ktorá má za následok vymiznutie čuchového vnemu, netrpia v priebehu tehotenstva rannou nevoľnosťou.

Čo môžete urobiť?

Nos si odrezať nemôžete, ale môžete sa pokúsiť vyhnúť vôni a pachom, ktoré sú vám nepríjemné, hlavne tým, ktoré podnecujú rannú nevoľnosť. Prečítajte si pár tipov, ako môžete bojovať proti rannej nevoľnosti.

  • Konzumujte potraviny, ktorých vôňa je vám príjemná a nedráždi vaše čuchové bunky.
  • Nechajte otvorené okná vždy, keď je to možné, či už doma, alebo v kancelárií. Čerstvý vzduch je skvelým pomocníkom, v boji proti rannej nevoľnosti.
  • Oblečenie perte viac, ako zvyčajne, pretože vlákna majú tendenciu udržiavať zápach. Používajte príjemnú aviváž, ktorá oblečenie zanechá dlho voňavé.
  • Vyhnite sa korenistým voňavkám a deodorantom. Počas tehotenstva uprednostňujte kvetinové ľahké vône, ktoré nedráždia váš nos.
  • Nezdržiavajte sa pri ľuďoch, ktorí fajčia, to isté platí aj o miestnostiach, kde je povolené fajčiť. Dym z cigarety dráždi vaše čuchové bunky a je škodlivý pre vás, aj vaše nenarodené dieťa.
  • Snažte sa obklopovať vôňami, ktoré máte radi. Vôňa citrusov, zázvoru, alebo byliniek, môžu zmierniť vašu rannú nevoľnosť.

Aké su Vaše skúsenosti?