Zvýšená chuť do jedla

Počas tehotenstva máte pocit, že váš hlad je nenásytný a najradšej by ste na chladničku dali zámok. Naučte sa ako zvládať neustále nutkanie konzumovať vaše obľúbené jedlá.

Čo je zvýšená chuť do jedla?

Druhý trimester tehotenstva znamená koniec rannej nevoľnosti a začína sa obdobie neustáleho hladu, niekedy môžete mať pocit, že jete aj za troch. Zvýšená chuť do jedla sa zvykne objaviť v 17. týždni tehotenstva a je spôsobená tým, že vaše dieťa rastie a vyvíja sa, na čo potrebuje dostatočný príjem živín.

Čo potrebujete vedieť

Keď máte počas druhého trimestra tehotenstva zvýšenú chuť do jedla, počúvajte svoje telo. Ak ste v prvom trimestri tehotenstva veľa nepribrali, naopak, môže sa stať, že vďaka ranným nevoľnostiam a nechuti schudnete, váš neprimeraný hlad je spôsob, akým si vaše dieťa pýta potrebné živiny pre vývoj. V prípade, že už netrpíte rannou nevoľnosťou a vaša chuť do jedla sa zvýšila, pokojne dožeňte všetko, čo ste zameškali, no všetko s mierou.

Aj keď momentálne jete za dvoch, vaše dieťa je omnoho menšie ako vy, takže nepotrebuje rovnaké množstvo jedla, ako dospelý človek. Pamätajte, že väčšina mamičiek potrebuje zvýšiť príjem kalórií, v druhom trimestri tehotenstva, len o približne 350 kalórií a v treťom trimestri tehotenstva, by mala tehotná žena prijať o 500 kalórií viac, ako je zvyknutá. Dbajte na zdravé priberanie, ktoré neohrozí život dieťaťa a vy sa vyhnete zbytočným komplikáciám v priebehu tehotenstva.

Čo môžete urobiť

Počas tehotenstva dodržujte zásady správneho stravovania, ktoré zabezpečia zdravé priberanie na váhe.

  • Dodržujte pitný režim. Ľahko sa môže stať, že si zmýlite hlad so smädom. Keďže je vaše telo zaneprázdnené starostlivosťou o dieťa, je potrebné zvýšiť príjem tekutín. V prvom trimestri tehotenstva vypite minimálne 8 pohárov vody denne, no v druhom a treťom trimestri tehotenstva, toto množstvo zvýšte na minimálne 10 pohárov čistej vody, alebo minerálky za deň.
  • Uistite sa, že jedlá a nápoje, ktoré skonzumujete, sú pre vaše telo zdrojom živín, potrebných pre život dieťaťa. V reštaurácií vynechajte hranolky, namiesto toho si vyberte čerstvý zeleninový šalát, alebo pečené zemiaky. Uprednostňujte potraviny, ktoré vás udržia dlhšie sýte, takže nebudete musieť siahnuť po sladkostiach. Ak ste hladná, ale ešte nie je čas obeda, doprajte si ovocný šalát, ktorý vás zasýti a dodá vám potrebné vitamíny.
  • V obchode si vyberajte zdravé potraviny, ktoré sú pre vaše telo hodnotné, je ľahšie odolať keksíkom a sušienkam raz v obchode, ako stokrát doma.
  • Čítajte zloženie výrobkov. Aj keď sa vám môže zdať skvelé, že ste kúpili tri balíky sušienok, za cenu dvoch, pri nákupoch pozorne čítajte etikety na výrobkoch. Vhodnejšie a výživnejšie, sú pre vaše telo domáce sušienky z ovsených vločiek, ako čokoládové sušienky z obchodu.
  • Jedzte menej a často, ideálne je konzumovať päť, až šesť, malých porcií jedla, v priebehu dňa. Ak jete veľké porcie jedla, často sa po jedle môžete cítiť unavená a nafúknutá, nehovoriac o plynatosti, pálení záhy a iných žalúdočných ťažkostiach.
  • V priebehu tehotenstva sa minimálne raz do týždňa zvážte a výsledky si zapisujte. Priberanie na váhe môžete konzultovať so svojim gynekológom, ktorý najlepšie vie, aký váhový prírastok môžete očakávať, v priebehu každého týždňa tehotenstva.
  • Noste pri sebe malé občerstvenie, napríklad hrsť orechov, či hrozienok, alebo výživnú muslli tyčinku, aby ste rýchlo zahnali nečakaný hlad.
  • Raz za čas si doprajte svoju obľúbenú sladkosť, alebo kúsok pizze, vďaka čomu ľahšie odoláte pokušeniam.

Aké su Vaše skúsenosti?