Ak sa pokúšate otehotnieť, zamerajte sa na zmeny v hliene krčka maternice. Naučí vás to najlepšie rozoznať vhodný čas na počatie dieťaťa.

Čo je cervikálny hlien?

Cervikálny hlien je telesná tekutina, ktorá pomáha udržať váš krčok maternice vlhký. Jeho konzistencia sa mení počas celého menštruačného cyklu, od tenkého a pružného, až po hustý a krémový hlien.

Zmeny v hliene krčka maternice

Zmeny, ktoré sa dejú vo vašom tele, sú spôsobené hormónmi. V priebehu menštruačného cyklu vaše vaječníky zvyšujú množstvo estrogénu, vďaka ktorému sa zmení konzistencia hlienu krčka maternice a vaše telo sa pripravuje na oplodnenie. Teraz je ten správny čas na počatie dieťaťa.

Tesne pred týmto obdobím je váš krčok maternice suchý, čo znamená, že nie je vhodný čas, aby ste sa snažili otehotnieť. Spermia sa ťažšie dostane hlboko do pošvy, aby oplodnila vajíčko. Asi týždeň pred ovuláciou môžete spozorovať, že hlien sa stáva hustým a má krémovú farbu. Ak ho zoberiete medzi prsty budete cítiť, že je lepkavý.

Ovulácia

Hlien krčka maternice sa radikálne mení, čím bližšie je vaša ovulácia. Hlien zmení farbu a jeho konzistencia je pružná. Ľahko sa rozťahuje medzi prstami a svojou farbou a konzistenciou, pripomína bielok. Počas ovulácie má hlien krčka maternice svetlo-bielu až číru farbu a je nesmierne pružný. Toto je najlepšie prostredie pre spermiu, ktorá sa snaží oplodniť vajíčko, takže ak sa snažíte o dieťa, teraz je ten správny okamih. Po ovulácií si môžete všimnúť, že váš hlien je opäť lepkavý, hustý a biely.

Všímajte si zmeny

Bude to chvíľu trvať, kým sa naučíte chápať zmeny, ktoré sa dejú vo vašom tele, je to však najlepší spôsob, ako rozoznať ovuláciu. Skúmaniu hlienu krčka maternice venujte dostatočný čas a berte na vedomie zmeny, ktoré vidíte. Všímajte si množstvo hlienu, klzkosť, farbu a konzistenciu.

Pre lepšie rozoznanie zmien v hliene krčka maternice, na istý čas, pri pohlavnom styku, nepoužívajte lubrikačné gély, ktoré môžu zmeniť konzistenciu hlienu. Majte na pamäti, že existuje mnoho iných faktorov, ktoré takisto môžu zmeniť konzistenciu hlienu, ako je užívanie antikoncepcie, antihistaminík, antibiotík, niektorých vitamínov a liekov proti kašľu. Dojčenie, obezita, pohlavne prenosné choroby, či vaginálne infekcie môžu takisto ovplyvniť váš hlien krčka maternice.