Zápal sedacieho nervu (ischias, sciatica)

Zistite, čo spôsobuje zápal sedacieho nervu, počas tehotenstva a čo môžete urobiť, aby bolesť zmizla.

Pred tehotenstvom ste vedeli, že sa vo vašom tele začne diať veľa nezvyčajných a zaujímavých zmien. Mnoho žien sa počas tehotenstva stretne s bolesťou chrbta, ktorá nezmizne počas celého priebehu tehotenstva. Aj keď je táto situácia nová a možno ste s ňou nepočítali, zistite, čo môžete robiť v tejto situácií. Niekoľko percent budúcich mamičiek sa stretne v priebehu tehotenstva s neznesiteľnou bolesťou chrbta, je to však len dočasný stav.

Čo je zápal sedacieho nervu?

Najväčší nerv v tele, sedací nerv, začína v dolnej časti chrbta, pokračuje cez sedací sval a rozvetvuje sa od zadných svalov nôh, až po členky. Zápal sedacieho nervu sa prejavuje ako ostrá bodavá bolesť, brnenie, či necitlivosť, ktorá začína v dolnej časti chrbta, alebo v oblasti sedacieho svalu a vystreľuje až do nôh. Prudká bolesť sa objaví vtedy, ak je sedací nerv stlačený, došlo k roztrhnutiu nervu, trpíte artritídou, alebo máte zúžený miechový kanál, nazývaný aj spinálna stenóza. Tehotné ženy zriedkavo zaznamenajú prudkú bolesť, ako krátkodobý príznak tehotenstva.

Príčina vzniku

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, zápal sedacieho nervu nie je zvyčajne spôsobený tehotenstvom. Ak ste jednou z mála, ktorú počas tehotenstva trápi zápal svalu, môže za to jedna z týchto príčin.

 • Zvýšenie telesnej hmotnosti a zvýšená retencia tekutín, môže spôsobiť tlak na sedací nerv, ktorý prechádza cez panvu a stláča ho.
 • Dieťa sa vyvíja a rastie, čo spôsobuje zväčšenie maternice, ktorá môže tlačiť na sedací nerv, v dolnej časti chrbtice.
 • Rastúce brucho posunie vaše ťažisko dopredu, čo spôsobuje, že na sedací sval a panvovú oblasť, je vyvíjaný mierny tlak, čo môže spôsobiť priškrtenie sedacieho nervu.
 • Keď sa dieťa začne presúvať do správnej polohy pri pôrode, najčastejšie v treťom trimestri tehotenstva, hlava dieťaťa môže tlačiť priamo na nerv, čo spôsobuje bodavú bolesť v chrbtici a nohách.

Čo potrebujete vedieť

Zápal sedacieho nervu sa najčastejšie vyskytuje počas tretieho trimestra tehotenstva, kedy priberáte vy, aj vaše dieťa. Väčšina žien spozoruje bolesť len na jednej strane, nie je však vylúčené, že bolesť pocítite v chrbtici a v oboch nohách. Bolesť môže byť konštantná, alebo prerušovaná, čo závisí od tlaku na sedací nerv, zvyčajne zmizne až po pôrode, kedy sa prestane vyvíjať zvýšený tlak na sedací nerv.

Prevencia

 • Na miesto, kde cítite bolesť, si v malých dávkach nanášajte teplý krém, ktorý zmierni bolesť.
 • Keď budete môcť, urobte si krátku prestávku a ľahnite si na pohodlnú posteľ, či pohovku.
 • Snažte sa spať na boku tela, v ktorom necítite bolesť. Ak cítite bolesť na ľavej strane tela, ľahnite si na pravú stranu.
 • Pre väčšie pohodlie počas spánku, používajte pevnú matrac, ktorá vašej chrbtici dopraje dostatočnú oporu a medzi nohy si umiestnite tehotenský vankúš, ktorý pomáha udržiavať panvu v správnej polohe, a tým sa vyhnete tlaku na sedací nerv.
 • Skvelou pomôckou sú Kegelove cviky, ktoré pomáhajú posilniť svaly panvového dna a zmiernia bolesť.
 • Plávanie môže povoliť tlak na sedací nerv. Vztlak vody dočasne uvoľňuje chrbticu, od hmotnosti tela, čo pomôže zmierniť bolesť.
 • Akupunktúra, či prenatálna masáž, môže pomôcť uvoľniť svaly, ktoré tlačia na sedací nerv. Masáž vždy absolvujte len s vyškoleným odborníkom, ktorý má licenciu na vykonávanie prenatálnej masáže.
 • Pokúste sa pomaly znižovať vašu telesnú hmotnosť, prudké zvýšenie hmotnosti mohlo vyvolať neprimeraný tlak na sedací nerv. Zdravá žena, ktorá mala pred tehotenstvom normálnu hmotnosť, by mala počas prvého trimestra tehotenstva pribrať približne 1 kg, počas druhého trimestra by sa jej hmotnosť mala zvýšiť o 4 kg a celkový váhový prírastok by nemal presiahnuť 14 kg.
 • Ak je bolesť neznesiteľná, porozprávajte sa o tom so svojim lekárom, ktorý vám predpíše lieky proti bolesti, ktoré budú zároveň bezpečné pre vaše dieťa.

Aké su Vaše skúsenosti?