Tehotenský mozog je nepríjemný problém tehotných žien a často vedie k frustrácií. Ak trpíte tehotenským mozgom, často sa vám stáva, že zabudnete na dohodnutú schôdzku, nepamätáte si, aké potraviny treba kúpiť v obchode, zabudnete kabelku na akomkoľvek mieste a dokonca môžete zabudnúť aj vaše telefónne číslo.

Z neznámych dôvodov, niektoré výskumy ukázali, že tehotné ženy, ktoré čakajú dievčatko, sú omnoho zábudlivejšie než ženy, ktoré čakajú chlapca.

Čo spôsobuje zábudlivosť?

Ako takmer všetky problémy, či zvláštnosti, v priebehu tehotenstva, aj tehotenský mozog majú na svedomí tehotenské hormóny, ktoré ovplyvňujú vašu pamäť. Nedostatok kvalitného spánku, obzvlášť počas prvého a tretieho trimestra tehotenstva, môže takisto zohrávať úlohu pri zabúdaní. Všetky zmeny, ktoré sa dejú vo vašom živote, počas tehotenstva, takisto prispievajú k zníženej schopnosti sústrediť sa.

Výskumy taktiež preukázali, že váš mozog počas tehotenstva skutočne funguje inak. Mozog sa zameriava na emocionálnu stránku, aby ste sa pripravili na príchod vášho dieťaťa a rýchlejšie s vašim dieťaťom splyniete v emocionálnej rovine. Počas tretieho trimestra tehotenstva váš objem mozgových buniek klesá, čo môže vysvetľovať, prečo si nemôžete spomenúť na to, čo ste pred chvíľou čítali v časopise, alebo aký film ste chceli vidieť. Nemusíte sa týchto zmien obávať, váš mozog sa vráti do normálu už niekoľko mesiacov po pôrode.

Čo potrebujete vedieť

Po prvé, zábudlivosť je úplne normálna a veľmi bežná vec. Dokonca, aj keď ste si pred tehotenstvom zvládli zapamätať takmer všetko a dokážete odrecitovať aj báseň, ktorú ste sa učili pred rokmi, v období tehotenstva môžete mať problémy so sústredením, či zabúdaním, na bežné veci. Ľahko sa vám môže stať, že zabudnete na kľúče od auta, alebo spálite večeru. Po druhé, máme pre vás aj dobrú správu. Dobrou správou je, že táto zábudlivosť je dočasná a zmizne krátko po pôrode.

Čo môžete urobiť

Zhlboka sa nadýchnite a prečítajte si pár rád, ako zvládnuť tento zvláštny príznak tehotenstva. Snažte sa na seba nebyť príliš prísne, pretože stres vašu zábudlivosť ešte zhorší.

  • Kúpte si diár, alebo poznámkový blok. Ak si potrebujete na niečo spomenúť, poznačte si to do diára. Tak budete mať istotu, že na nič nezabudnete. Diár noste všade so sebou, najlepšie bude, ak sa bude diár nachádzať na rovnakom mieste, napríklad v kabelke. Budete si môcť byť istá, že už nezabudnete, aké potraviny treba kúpiť a vždy si spomeniete na dohodnuté schôdzky.
  • Skvelou pomôckou môže byť aj váš smartfón. Využívajte aplikácie v mobile, budík a pripomienky, ktoré vás v správny čas upozornia, kedy máte dôležité stretnutie, alebo kontrolu u lekára.
  • Ak sa cítite pod tlakom a máte veľa úloh, ktoré musíte splniť, zverte ich iným ľuďom. Povedzte partnerovi, nech kúpi potraviny, alebo požiadajte kolegov, aby vám deň pred schôdzkou zavolali, aby ste potvrdili termín schôdzky. Vašu myseľ to odbremení od maličkostí a budete sa vedieť lepšie sústrediť.
  • Minerál cholín vám môže pomôcť bojovať proti zabúdaniu. Vedci sa domnievajú, že tento minerál pomáha zvýšiť funkciu vášho mozgu, a pozitívne ovplyvňuje aj mozog vášho dieťaťa.
  • Počas tehotenstva jedzte potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny, vrátane rýb, ktoré je bezpečné konzumovať aj počas tehotenstva. Omega 3 mastné kyseliny pomáhajú podporiť správnu funkciu mozgu a vývoj mozgu dieťaťa.
  • V období tehotenstva zabudnite na ginko biloba. Tento posilňovať pamäte sa počas tehotenstva nepotvrdil ako bezpečný.
  • Zasmejte sa na tom. Humor vám v tehotenstve veľmi prospeje. Spolu s partnerom sa pokojne zasmejte na tom, že ste omylom vložila kľúče od auta do chladničky a myslite na to, že to je v tomto období normálne.