Zdá sa vám, že sa na vašom tele objavili viditeľné žily, ktoré pripomínajú mapu? Zistite viac, o týchto viditeľných žilách, vrátane toho, kedy zmiznú.

Čo to je?

Hoci nie sú tak nápadné, ako kŕčové žily, v prvom trimestri tehotenstva, približne okolo 10. týždňa, si môžete na celom vašom tele všimnúť viditeľné žily, najmä v oblasti brucha a prsníkov. V pokročilom štádiu tehotenstva sa žily môžu objaviť aj na vašich rukách a nohách. Žily budú výraznejšie, ak máte svetlú pleť, ale aj v prípade, že máte tmavú pleť, výrazným žilám, na bruchu a prsníkoch, sa nevyhnete.

Príčina

Viditeľné žily na tele sú životne dôležitou súčasťou podporného systému vášho rastúceho dieťaťa. Sieť žíl napomáha prenosu krvi a živín do maternice a následne sa cez pupočnú šnúru dostanú až k plodu. V priebehu tehotenstva sa objem vašej krvi zvýši o 20 až 40 percent.

Našťastie, viditeľné žily, ktoré sa objavili v priebehu tehotenstva, po pôrode sami zmiznú. Do pôrodu však myslite na to, že žily prinášajú vášmu dieťaťu všetky potrebné látky pre život, takže viditeľné žily sú malá daň za správny prenatálny vývin vášho dieťaťa.

Čo môžete urobiť

Proti viditeľným žilám na tele, nemôžete robiť prakticky nič, nie je žiadna možnosť, aby ste to zastavili. Vaše telo, rovnako aj žily, sa vráti do normálu, krátko po pôrode. Ak dojčíte, žily zostanú viditeľné len na prsníkoch. V prípade, že nedojčíte, alebo ste sa rozhodli dieťa odstaviť, aj viditeľné žily na prsníkoch zakrátko zmiznú, až do ďalšieho tehotenstva.