Vaginálne krvácanie

Krvácanie z pošvy, v priebehu tehotenstva, zvyčajne značí problém. Predtým, než prepadnete panike, si prečítajte niečo o vaginálnom krvácaní počas tehotenstva.

Ak ste tehotná a spozorujete na svojich nohavičkách krv, môže to byť znepokojujúce, ale krvácanie z pošvy nie je vždy znamením, že niečo nie je v poriadku. V skutočnosti až 20% tehotných žien spozoruje špinenie, či krvácanie počas tehotenstva, no napriek tomu majú bezproblémové tehotenstvo a ich deti sú úplne zdravé. Takže ak spozorujete na vašom spodnom prádle trochu krvi, nemusíte sa báť. Pozorne si prečítajte tento článok, ktorý vysvetľuje, prečo sa u tehotných žien môže vyskytovať krvácanie z pošvy.

Rozdiel medzi špinením a krvácaním

V prípade, že sú škvrny na vašom spodnom prádle hnedé, alebo mierne ružové, podobné tým, ktoré vidíte na konci menštruačného cyklu, je to špinenie. Ak je škvrna jasno červená, až bordová, pravdepodobne ide o krvácanie. Rozdiel si môžete všimnúť aj v množstve krvi, zatiaľ čo špinenie jemne zašpiní hygienickú vložku, krv sa môže dostať cez vložku, až na spodné prádlo, či oblečenie.

Čo spôsobuje špinenie?

Špinenie zvyčajne nie je problém, tu je niekoľko možných príčin, prečo sa špinenie vyskytuje aj u tehotných žien.

V prvom trimestri tehotenstva

V prvej časti tehotenstva je špinenie zvyčajne spôsobené prichytením embrya na stenu maternice, toto špinenie sa vyskytuje u 20 až 30 percent žien. Najčastejšie sa vyskytuje v dňoch, kedy ste dieťa počali, alebo približne šesť až dvanásť dní po počatí. Toto špinenie trvá niekoľko hodín, v niektorých prípadoch až niekoľko dní. Môže sa javiť ako slabá menštruácia, objavuje sa mierny ružový, alebo hnedý výtok z pošvy. Špinenie v prvom trimestri tehotenstva nie je príznak toho, že niečo nie je v poriadku.

V treťom trimestri tehotenstva

Špinenie, v treťom trimestri tehotenstva, pravdepodobne znamená, že sa uvoľnila hlienová zátka. Na konci tretieho trimestra sa môže vyskytnúť mierne krvácanie, ktoré naznačuje začiatok pôrodu.

Kedykoľvek v priebehu tehotenstva

  • V priebehu tehotenstva je sliznica pošvy a krčok maternice natoľko citlivý, že akýkoľvek malý náraz a necitlivé zaobchádzanie, môžu dráždiť krčok maternice natoľko, že dôjde k špineniu. Tento typ krvácania je bežný, môže sa vyskytnúť kedykoľvek v priebehu tehotenstva, najčastejšie sa vyskytuje pri pohlavnom styku, alebo po internom vyšetrení, no nepredstavuje žiaden problém. Ak si chcete byť istá, porozprávajte sa o tom so svojím gynekológom.
  • Infekcia vagíny, napríklad bakteriálna vaginóza, alebo infekcia krčka maternice môže takisto vyvolať mierne krvácanie. Opäť platí, že keď je vaša sliznica pošvy podráždená, vyskytne sa špinenie, to by malo zmiznúť okamžite po nasadení liečby.
  • Krv sa hromadí v záhyboch chorionu, vonkajšia membrána plodu, alebo medzi maternicou a samotnou placentou, čo môže spôsobiť ľahké, až mierne krvácanie v priebehu tehotenstva. Vo väčšine prípadov sa tento problém rieši samostatne a nestane sa rizikom pre matku, ani pre dieťa.

Čo spôsobuje krvácanie?

Výrazné krvácanie z pošvy, v každom období tehotenstva, zvyčajne sprevádzajú aj ďalšie komplikácia. Príčinu krvácania a možnosti liečby je najlepšie nechať na vašom gynekológovi, alebo pôrodníkovi. Tu je niekoľko možných príčin.

V prvom trimestri tehotenstva

  • Ektopická gravidita, čiže mimomaternicové tehotenstvo znamená, že sa oplodnené vajíčko zahniezdilo mimo maternice a tento stav vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť. Medzi znaky mimomaternicového tehotenstva patrí krvácanie z pošvy, ostrá bodavá bolesť brucha, niekedy sprevádzaná rektálnym tlakom, bolesťami v ramenách, závratmi a mdlobami.
  • V prvom trimestri tehotenstva sa môže vyskytnúť stav, kedy placenta umelo vyživuje neexistujúce, alebo poškodené, embryo. Okrem tmavohnedého, až jasne červeného vaginálneho krvácania sa objaví ťažká nevoľnosť, zvracanie a kŕče.
  • Potrat, pred 20. týždňom tehotenstva, je najčastejšie spojený s chromozómovým, alebo iným genetickým defektom embrya, no môže byť spôsobený aj hormonálnymi zmenami, či inými faktormi. Potrat sprevádza ťažké vaginálne krvácanie, s prímesou krvných zrazením, alebo tkanivom a nápadne sa podobá menštruačnému cyklu. Je sprevádzaný ťažkými kŕčmi, alebo bolesťami v strede dolnej časti brucha, či chrbta. Nastane výrazný pokles zvyčajných príznakov tehotenstva, ako je napríklad zvracanie a ranná nevoľnosť, ktorá sa líši od postupného miznutia príznakov tehotenstva, keď sa prvý trimester blíži ku konci.

Ak zistíte, že sa vaše tehotenstvo z akýchkoľvek príčin skončilo v priebehu prvého trimestra tehotenstva, v žiadnom prípade to neznamená, že  budúcnosti nebudete môcť donosiť zdravé dieťa. Myslite na to, že v tom nie ste sama. Vedci odhadujú, že asi 40% tehotenstiev končí potratom, hoci asi viac ako polovica zostane bez povšimnutia, pretože sa objavia tak skoro, že žena ani netuší, že bola tehotná.

V druhom, alebo treťom trimestri tehotenstva

  • Placenta praevia, vcestná placenta, znamená, že sa placenta vytvorí v dolnom segmente maternice a čiastočne alebo úplne prekrýva vnútornú bránku. Podľa uloženia placenty rozlišujeme niekoľko druhov vcestnej placenty, tými sú placenta praevia marginalis, placenta praevia partialis, placenta praevia centralis a nízke dosadenie placenty. Vcestná placenta sa zvyčajne objavuje vplyvom poruchy endometria, sliznice, ktorá pokrýva dutinu maternice. Ak je vcestná placenta doprevádzaná krvácaním, váš gynekológ vám pravdepodobne vystaví PN a odporučí pobyt na lôžku. V tomto stave by ste sa mali vyhýbať namáhavým aktivitám a cvičeniu, aby ste neohrozili dieťa. Gynekológ vás bude pozorne sledovať a upozorní vás na príznaky predčasného pôrodu, ktorý je častejší u žien s vcestnou placentou.
  • Placentárna abrupcia, ktorá sa takmer vždy vyskytuje v druhej polovici tehotenstva, zvyčajne v treťom trimestri tehotenstva, je skoré oddelenie placenty od steny maternice. Okrem ľahkého, až výrazného krvácania, si môžete všimnúť krvné zrazeniny, objavia sa bolesti brucha, alebo kŕče, či bolesti chrbta. Ak je oddelenie placenty mierne, existuje len malé riziko pre vás, alebo pre vaše dieťa, no budete pod neustálou lekárskou kontrolou, aby nevznikli komplikácie. V prípade, že je oddelenie placenty vážnejšie, pravdepodobne budete hospitalizovaná v nemocnici, kde bude môcť lekár včas zakročiť.
  • Predčasný pôrod, kedykoľvek medzi 20. a 37. týždňom tehotenstva, je sprevádzaný aj inými príznakmi pôrodu vrátane kontrakcií, ktoré naberajú na intenzite a frekvencii, aj pri zmene polohy a objaví sa aj panvový tlak. Ak máte podozrenie, že začínate predčasne rodiť, okamžite kontaktujte svojho lekára.

Čo potrebujete vedieť

Pamätajte si, že špinenie a jemné krvácanie je pri tehotenstve bežné a zvyčajne nepredstavuje žiaden problém. Niektoré ženy sa s miernym krvácaním stretnú viackrát počas tehotenstva, u iných sa nemusí objaviť vôbec. Našťastie, väčšina žien, ktoré sa stretnú so špinením, majú úplne normálne tehotenstvo a narodia sa im zdravé deti.

Ťažké krvácanie, ktoré je najčastejšie spojené s bolesťami brucha, alebo kŕčmi, takmer vždy znamená problém. V tomto prípade kontaktujte svojho lekára. Myslite na to, že ani ťažké krvácanie automaticky neznamená, že nemôžete porodiť zdravé dieťa. Niektoré ženy krvácajú počas celého tehotenstva, no aj napriek tomu porodia zdravé dieťa.

Prevencia

Ak sa u vás objaví krvácanie z pošvy, či už mierne, alebo silné, neváhajte sa o tom porozprávať so svojím gynekológom. Váš lekár vás pravdepodobne objedná na krvný test, ktorý skontroluje hladiny hCG, alebo vykoná ultrazvuk. Počas ultrazvuku budete vidieť tep srdca svojho dieťaťa, čo vás ubezpečí, že vaše tehotenstvo postupuje v poriadku.

Aké su Vaše skúsenosti?