Únik mlieka

Prečo prsia čerstvých mamičiek vylučujú kolostrum a čo to vlastne je?

Čo to je?

Vaše telo sa počas celého trvania tehotenstva, pripravuje na to, že sa stanete matkou. Kým matka porodí dieťa, jej telo sa musí vysporiadať s mnohými zmenami. Príznakov očakávaného pôrodu môže byť niekoľko. Okolo 38. týždňa tehotenstva vaše dieťa pravdepodobne klesne nižšie do panvy, čo spôsobuje väčší tlak v panve.

Mnoho príznakov očakávaného pôrodu si takmer ani nevšimnete, ako je napríklad otváranie krčka maternice. Medzi viditeľné príznaky tehotenstva patrí únik žltej tekutiny z vašich prsníkov. Táto tekutina sa nazýva kolostrum, inak mledzivo, čo je prvé jedlo vášho dieťaťa.

Čo spôsobuje tvorbu mledziva

Vaše telo sa v priebehu tehotenstva uisťuje, že ste z fyziologického hľadiska pripravená stať sa matkou. Mledzivo, prvé mlieko vášho dieťaťa, obsahuje viac bielkovín, ale menej tuku a cukru, ako materské mlieko, čo uľahčí dojčenie dieťaťa, v prvých dňoch po pôrode. Mledzivo je takisto plné protilátok, ktoré vaše dieťa pomáhajú chrániť pred baktériami, ktoré môžu infikovať hlienové membrány krku, pľúc a čriev. Niekoľko dní po pôrode sa žltkastá tekutina zmení na biele materské mlieko.

Čo potrebujete vedieť

Ak ste zvedavá, ako mledzivo vyzerá, opatrne stlačte svoje prsia, aby vytieklo pár kvapiek tejto tekutiny. V prípade, že sa u vás mledzivo ešte neobjavilo, nebojte sa, táto tekutina sa vytvorí, ak bude potrebné dieťa dojčiť.

Prevencia

Tvorba mledziva je súčasťou každého tehotenstva a zvyčajne sa vytvorí tesne pred pôrodom, no nie je to pravidlo. Ak vám počas dňa z prsníka unikne pár kvapiek mledziva, môžete si kúpiť špeciálne vložky, ktoré umiestnite do podprsenky. V obchodoch nájdete rôzne vložky do podprsenky, napríklad tkané, pletené, hodvábne, alebo vložky z biobavlny, stačí si len vybrať tie správne.

Aké su Vaše skúsenosti?