Rozšírenie krčka maternice 

Zistite, čo v tehotenstve spôsobuje otváranie a zatváranie krčka maternice

Čo to je?

Otváranie a stláčanie krčka maternice sa objavuje u tehotných žien, ktoré majú krátko pred pôrodom. Čas dilatácie krčka maternice je pri každej žene individuálny. Pre niektoré tehotné ženy je otváranie a zatváranie krčka maternice postupným procesom, ktorý trvá niekoľko týždňov, alebo dokonca mesiac. Nie je nič nezvyčajné, keď sa tento čas výrazne skráti, v niektorých prípadoch trvá len jeden deň.

Čo spôsobuje rozšírenie krčka maternice

Vaše telo sa pripravuje na pôrod, čo spôsobí otvorenie maternice, aby sa dieťa mohlo dostať, cez pôrodný kanál, von z tela matky.

Začiatkom deviateho mesiaca tehotenstva si váš ošetrujúci lekár začne viac všímať príznaky blížiaceho sa pôrodu. Prehmatá vám brucho a odoberie výter z krčka maternice a konečníka, aby sa vylúčila prítomnosť baktérie streptokok skupiny B. Okrem toho, že dieťa klesne nižšie do pôrodného kanála, pôrod predpovedá aj rozšírený krčok maternice. Na základe týchto zistení, ošetrujúci lekár určí presný dátum pôrodu. Ak je váš termín pôrodu až o týždeň, nemusíte byť hospitalizovaná v nemocnici okamžite. V prípade, že sa cítite dobre a lekár neeviduje žiadne komplikácie, môžete pokojne odísť domov.

Ako sa prejavuje

Keď je krčok maternice tenký a otvorený, sliznica, ktorá normálne zabraňuje otvoreniu krčka maternice, sa uvoľní. Môžete si to všimnúť niekoľko hodín pred pôrodom, ak ste všímavá, tak otvorenie krčka maternice môžete pozorovať už niekoľko týždňov pred pôrodom.

Pôrod

Niekoľko dní pred pôrodom si budete môcť na nohavičkách všimnúť mierne špinenie. Tieto krvavé stopy spôsobujú kapiláry v krčku maternice, ktoré sa začínajú trhať. Mierne špinenie je zvyčajne jeden z prvých príznakov pôrodu, po ňom nasledujú kontrakcie. Keď sa pôrodné kontrakcie stále zosilňujú a nezmiznú ani po zmene polohy, môžete si byť istá, že sa práve začal pôrod.

V priebehu tohto procesu sa bude váš krčok maternice stále zväčšovať. Na začiatku pôrodu je váš krčok maternice otvorený na 3 cm, počas pôrodu sa rozšíri na 7 cm. Úplne otvorenie krčka maternice, kedy je krčok otvorený až na 10 cm, sa vyskytuje na konci, keď dieťa prichádza na svet.  Akonáhle sa krčok otvorí na 10 cm je čas začať tlačiť vaše dieťa von.

Čo môžete urobiť

Nemusíte robiť vôbec nič, rozšírenie krčka maternice má na starosti vaše telo, ktoré sa pripravuje na pôrod dieťaťa. Akonáhle vám lekár poskytne informáciu o termíne pôrodu, stačí sledovať ďalšie príznaky a budete vedieť, kedy ste pripravená ísť do nemocnice.

Príležitostne sa môžu objaviť komplikácie, ktoré ohrozujú matku, alebo dieťa. V tomto prípade lekár odporučí predčasný pôrod prirodzenou cestou, alebo sekciou.

Aké su Vaše skúsenosti?