Pleť v tehotenstve 

Vyrážky, zmeny sfarbenia pokožky, aj akné, tehotenstvo so sebou môže priniesť, okrem zdravých a hustých vlasov, aj nepríjemné problémy s pokožkou.

Čo to je?

Rozmanitú zbierku kožných problémov, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva, vrátane vyrážok, začervenania pokožky, akné a zmien sfarbenia pokožky, spôsobujú tehotenské hormóny. Hormóny, najmä estrogén a progestrerón, spôsobujú vylučovanie nadbytočného množstva mazu a iných látok, ktoré zmenia sfarbenie vašej pokožky.

Zmeny sfarbenia pokožky spozorujete na tvári, dlaniach, či chodidlách. Medzi ďalšie nepríjemné kožné problémy, ktoré sa objavia počas tehotenstva, patrí aj polymorfná erupcia, predtým nazývaná pruritické urtikariálne papuly a plaky v tehotenstve (PUPPP). Našťastie, nemusíte sa báť, výrastky na koži sú počas tehotenstva bežné.

Čo potrebujete vedieť

Očakávali ste, že počas tehotenstva bude vaša pokožka dokonalá? Len málo tehotných žien má to šťastie, mnohé ženy také šťastie nemajú a počas tehotenstva ich potrápia nepríjemné kožné problémy. Našťastie, bez ohľadu na to, v akej fáze tehotenstva sa momentálne nachádzate, isté je, že takmer všetky kožné problémy sa stanú minulosťou, akonáhle porodíte.

Prevencia

  • Počas tehotenstva dodržujte zásady správneho stravovania. Dbajte na správnu rovnováhu živín, aby vaša pokožka vyzerala tak dobre, ako je to možné. Doprajte si dostatok ovocia, zeleniny, obilnín, bielkovín a sacharidov, no všetko s mierou.
  • Nezabudnite na pitný režim. Denne vypite minimálne 8 pohárov čistej vody, alebo minerálky. Príjem tekutín udržiava pokožku hydratovanú a zdravú. V treťom trimestri tehotenstva, keď výrazne priberiete na váhe, zvýšte príjem tekutín, na minimálne 10 pohárov vody denne.
  • Ak máte problémy s akné, dvakrát denne si umývajte tvár s účinným, ale jemným kozmetickým prostriedkom. V žiadnom prípade si tvár nedrhnite, drsné zaobchádzanie zanecháva otvorené rany, ktoré sú vstupnou bránou pre infekciu. Po dôkladnom vyčistení pleti si naneste hydratačný krém, ktorý pleť príjemne upokojí. Pri problematickej pleti nepoužívajte pílingy, pleť vyčistíte pomocou bahenných masiek, ktoré dostanete v každej dobrej drogérií, alebo lekárni.
  • Pri kúpe make-upu, či krému, si dôkladne preštudujte zloženie výrobku. Kozmetické výrobky, ktoré obsahujú veľké množstvo olejov upchávajú póry, vďaka čomu pokožka nemôže dýchať. Ak je vaša pokožka suchá, vyberajte si produkty určené na hydratáciu pleti.
  • Porozprávajte sa so svojím lekárom, o užívaní vitamínu B6, ktorý dokáže zmierniť príznaky akné. Ak sa rozhodnete užívať lieky na liečbu akné, informujte svojho dermatológa o tom, že ste tehotná. Niektoré lieky, ktoré sa bežne používajú na liečbu akné, nesmú užívať tehotné ženy.
  • Časté kúpanie zbavuje pokožku prirodzenej vlhkosti. Počas tehotenstva vymeňte dlhý pobyt vo vani, za rýchlu sprchu v teplej vode. V prípade, že máte suchú pleť používajte sprchové gély, určené na tento typ pokožky, hydratačné spchové gély zanechávajú pokožku jemnú a hebkú. Skvelým pomocníkom pri suchej pleti je zvlhčovač vzduchu.
  • Pri ekzémoch sú kortizónové krémy, s malým množstvom liečivej látky, zvyčajne bezpečné aj počas tehotenstva, ale informujte o tom aj svojho gynekológa.
  • Kožné výstupky a začervenanie, sa zvyčajne objavujú počas tehotenstva, no hneď po pôrode zmiznú. Ak kožné výstupky nezmiznú ani po pôrode, dermatológ ich môže rýchlo a bezbolestne odstrániť.
  • Ak sa v priebehu tehotenstva objavili na vašom tele pruritické urtikariálne papuly a plaky (PUPPP), informujte o tom svojho lekára. Aj keď zvyčajne tento príznak tehotenstva zmizne po pôrode, lekár vám môže predpísať lieky.

Aké su Vaše skúsenosti?