Nemotornosť a zlá koordinácia 

Je prirodzené, keď sa ženy počas tehotenstva cítia nešikovné a nemotorné. Vaše rastúce brucho vám znemožňuje pohyb a zaviazať si šnúrky na topánkach je v deviatom mesiaci tehotenstva takmer nemožné. Aj keď sa vaša zlá koordinácia a nemotornosť, môže zdať ako náhoda, nie je to tak, všetko má na svedomí fyzika.

Príčiny nemotornosti v tehotenstve

Nemotornosť a zlá koordinácia majú počas tehotenstva rôzne príčiny.

  • Vaše rastúce brucho mení polohu vášho ťažiska, čo je hlavná príčina vašej nešikovnosti. Túto zmenu si môžete všimnúť najmä pri chôdzi po schodoch, pri nosení ťažších vecí, alebo aj pri chôdzi po klzkom povrchu, napríklad v zime. V zimnom období by ste si mali dať obzvlášť pozor, aby nedošlo k pádu, ktorý môže ohroziť vaše dieťa.
  • Ďalšou príčinou vašej nemotornosti, sú hormóny, ktoré ovplyvňujú celé telo. Počas tehotenstva sa často vyskytnú problémy s pohybovým aparátom, vaše kĺby a väzivá zmäknú, aby sa pri pôrode vaše dieťa dostalo ľahšie von z maternice, čo môže spôsobiť syndróm karpálneho tunela. Syndróm karpálneho tunela spôsobí, že máte problém s uchopením a držaním predmetov.
  • Únava a vyčerpanosť takisto prispievajú k tomu, že ste viac nešikovná.
  • Vaša neohrabanosť je z časti spôsobená tehotenským mozgom. Ľahko sa môže stať, že kľúče, ktoré sa snažíte nájsť, držíte v ruke. Zábudlivosť je u tehotných žien prirodzená a bežná vec, ktorá sa po pôrode takmer okamžite stratí.
  • Hoci sa môžu aj najjednoduchšie úlohy javiť ako neprekonateľný problém, vaša nešikovnosť, v priebehu tehotenstva, je len dočasná. Je dôležité, aby ste si počas tehotenstva dávali väčší pozor a vyhýbajte sa aktivitám, ktoré môžu spôsobiť pád. Ak si všimnete, že trpíte závratmi, alebo máte rozmazané videnie, okamžite kontaktujte svojho lekára.

Čo môžete urobiť

Spomaľte a buďte mimoriadne opatrná pri sprchovaní, alebo v období, keď je vonku ľad, či námraza. Nenoste topánky s klzkou podrážkou a takisto sa vyhnite noseniu flip-flopov. Používajte kvalitné topánky, v ktorých je vaša noha pevná. Ak máte v byte koberce, prilepte ich k podlahe obojstrannou páskou. Podlahy čistite prostriedkami, ktoré nezanechávajú podlahu klzkú.

Vyhnite sa státiu na stoličke a v prípade, že nedotiahnete na vrchnú poličku, požiadajte o pomoc iných ľudí. Pri manipulácií s krehkými predmetmi buďte veľmi opatrná, týka sa to najmä riadu, či drahého porcelánu, ktorý vám môže ľahko vykĺznuť z ruky. Nemotornosť počas tehotenstva nie je tragédia, preto majte zmysel pre humor. Ak omylom niečo rozbijete, nič sa nedeje, pamätajte na to, že nešikovnosť nebude trvalá. Hneď po pôrode, kedy sa vaše ťažisko presunie na správne miesto, sa budete cítiť znova vo svojej koži.

Aké su Vaše skúsenosti?