Melazma (chloazma, tehotenská maska) 

Ak ste si všimli tmavé, hnedé fľaky na vašej tvári, najčastejšie sa vyskytujú na čele, lícach a nad hornou perou, máte melazmu, inak nazývanú tehotenská maska. Nie ste v tom sama, počas tehotenstva sa s ňou stretne 50 až 75% budúcich mamičiek.

Príčiny melazmy

Tehotenská maska, odborne nazývaná melazma, alebo chloazma, sa objaví, keď náhle zvýšenie hladiny estrogénu stimuluje produkciu melanínu. Hyperpigmentácia spôsobí, že sú vaše pehy a škvrny na tvári tmavšie, ako obyčajne.Na vašom bruchu sa zvýrazní linea alba, jemná čiara, ktorá prechádza od pupka, smerom k panve, čo môžete pozorovať ako tmavú čiaru. V priebehu tehotenstva, kedy linea alba stmavne, sa táto čiara nazýva linea negra.

Zmeny pigmentácie, v priebehu tehotenstva, sú obzvlášť výrazné u žien s tmavou pleťou, alebo u žien afrického, či ázijského pôvodu, ktoré majú vo svojej koži viac pigmentu. Linea negra môže byť tmavšia aj v prípade, keď vystavujete svoje brucho slnečnému žiareniu. Dobrá správa je, že zmena pigmentácie je dočasná a zvyčajne zmizne po pôrode, alebo po ukončení dojčenia.

Čo môžete urobiť

  • V priebehu tehotenstva konzumujte potraviny, ktoré obsahujú kyselinu listovú. Štúdie preukázali, že nedostatok kyseliny listovej, môže súvisieť s hyperpigmentáciou. Počas tehotenstva do svojho jedálnička zaraďte zelenú listovú zeleninu, pomaranče, celozrnný chlieb a obilniny.
  • Chráňte sa pred slnkom. Počas leta sa natierajte krémom na opaľovanie, ktorý má SPF najmenej 15, ideálny je SPF 30 a viac. Krémom na opaľovanie sa natierajte denne a to aj v prípade, že sa neplánujete opaľovať, pretože aj malé množstvo slnečných lúčov zvýrazňuje pehy a škvrny, najmä na tvári. Ak sa zdržiavate na slnku, nezabudnite na kvalitné slnečné okuliare a veľký štýlový klobúk, ktorý ochráni vašu tvár, pred účinkami slnka.
  • Ak sa hanbíte za vaše pehy, alebo zvýraznené škvrny na tvári, siahnite po správnom odtieni korektora. Dbajte na to, aby korektor odpovedal tónu vašej pleti. Ak chcete tvár rozjasniť, vyberte si svetlejší korektor a na korektor naneste váš obľúbený make-up a kompaktný púder. Kompaktný púder používajte najmä v prípade, že máte mastnú pleť, ktorá sa leskne. V drogérií si môžete vybrať z rôznych odtieňov, dôležité je vybrať si ten správny.
  • Aj keď sa vám môžu zdať výrazné pigmentové škvrny, či pehy odpudivé, v žiadnom prípade nepoužívajte chemické prípravky na ich odstránenie. Chemické látky môžu preniknúť do pokožky, čo môže ohroziť zdravie vášho dieťaťa.

Aké su Vaše skúsenosti?