Lapanie po dychu 

Máte problém zostať vo vydýchanej miestnosti? Zistite, čo vám počas tehotenstva spôsobuje nedostatok dychu a čo s tým možete urobiť.

Čo spôsobuje lapanie po dychu

Pri pokročilom tehotenstve sa môžete zadýchať aj pri minimálnej fyzickej aktivite, ale nebojte sa, u tehotných žien je táto situácia bežná a vaše dieťa je úplne v bezpečí. Počas druhého trimestra tehotenstva, vaše tehotenské hormóny stimulujú váš mozog, aby zvýšil frekvenciu a hĺbku dychu, čo vám umožňuje získať viac kyslíka, pre vaše rastúce dieťa. Tieto hormóny taktiež zväčšujú kapiláry, vo vašich dýchacích cestách a uvoľňujú svaly pľúc a prieduškových rúrok, takže máte pocit, že sa rýchlo zadýchate a lapáte po dychu.

V treťom trimestri tehotenstva, okolo 31. týždňa, vaše rastúce dieťa obmedzuje pľúca natoľko, že sa vzduch nedostáva do celého objemu pľúc, ale len do časti, preto máte aj po malej námahe pocit, ako by ste zabehli maratón.

Čo potrebujete vedieť

Pokročilé tehotenstvo so sebou prináša aj určité nepohodlie. Vaša maternica sa neustále rozširuje, čo obmedzuje priestor pre ostatné orgány, najmä pľúca. Našťastie, zatiaľ čo vás trápi neustály nedostatok vzduchu a sťažené dýchanie, vášmu dieťaťu vôbec nič nechýba. Vzduch sa do pľúc dieťaťa dostáva prostredníctvom placenty. Máme pre vás aj jednu dobrú správu. Ku koncu tehotenstva, kedy sa dieťa zosunie nižšie do panvy, uvoľní priestor vašim pľúcam a vy sa budete môcť konečne zhlboka nadýchnuť.

Príčiny

Obmedzená kapacita pľúc, počas tehotenstva, nie je jediným dôvodom sťaženého dýchania. Nedostatok železa takisto spôsobuje problémy s dýchaním, preto sa uistite, či sú vaše hodnoty železa v krvi priemerné.

Mierne zadýchanie je počas tehotenstva v poriadku, no v prípade, že vám začnú modrať prsty, alebo pery, máte bolesti na hrudníku, rýchly pulz a nemôžete zastaviť kašeľ, okamžite kontaktujte svojho lekára, alebo rýchlu lekársku pomoc. So svojím lekárom sa poraďte aj v prípade, že trpíte astmou.

Čo môžete urobiť

  • Ak vás trápi sťažené dýchanie, postavte sa rovno. Správne držanie tela umožní, aby mali pľúca viac priestoru a vy sa budete môcť nadýchnuť.
  • Snažte sa spať na ľavej strane, ak to je možné.
  • Počas celého priebehu tehotenstva môžete vykonávať vaše obľúbené aktivity a cvičenie je dokonca vítané. Majte však na pamäti, že obmedzené dýchanie môže znížiť váš výkon, preto správne odhadnite vaše sily.
  • V priebehu  tehotenstva je oddych veľmi dôležitý. Stále, keď môžete, ľahnite si a v pokoji relaxujte.

Aké su Vaše skúsenosti?