Bežným príznakom tehotenstva, ktorý sa objavuje najmä v prvom trimestri, je pachuť v ústach. Najčastejšie sa jedná o kyslú, alebo kovovú chuť v ústach, ktorá pretrváva, aj keď ste už dojedli. Niektoré budúce mamičky to prirovnali k pocitu, ako keby ste pili čistú vodu, z kovového pohára. Je ťažké presne povedať o akú chuť sa jedná, ale v okamihu, keď sa vám vytvorí zvláštna pachuť v ústach, budete presne vedieť, čo to je.

Príčina vzniku

Pachuť v ústach je spôsobená zmenami vašich hormonálych hladín, v priebehu tehotenstva. Tehotenské hormóny, najmä estrogén, zohrávajú úlohu pri zmenách chutí tehotných žien. Keď ste tehotná, hladina estrogénu, teda aj vaša chuť, môže kolísať. Navyše vaša chuť a čuch sú prepojené, takže zmeny súvisiace s tehotenstvom, môžu takisto prispieť ku kovovej pachuti v ústach.

Tehotenské hormóny ovládnu vaše telo hlavne v prvých mesiacoch tehotenstva. S pokročilým tehotenstvom, sa hladiny hormónov ustália a kovová pachuť by mala ustúpiť. Ak sa u vás neobjavila kovová chuť v ústach, neznamená to, že nie ste tehotná, telo každej budúcej mamičky reaguje rozdielne.

Čo potrebujete vedieť

Aj keď ste o tomto probléme v tehotenstve ešte nepočuli, budúce mamičky sa s týmto problémom stretávajú bežne. Rovnako ako ranná nevoľnosť, aj pachuť v ústach časom ustúpi, v lepšom prípade úplne zmizne už počas prvého trimestra tehotenstva, najneskôr však v druhom trimestri tehotenstva, keď sa hladina hormónov ustáli.

Prevencia

  • Kyslé príchute vám môžu pomôcť zbaviť sa kovovej pachuti v ústach. Pite citrusové, či limetkové, šťavy a limonády, doprajte si potraviny marinované v octe, alebo si jedlo pokvapkajte citrónom. Všetky tieto potraviny nielenže dokážu preraziť kovovú pachuť vo vašich ústach, ale takisto zvyšujú produkciu slín, čo pomôže zbaviť sa zvláštnej chuti v ústach.
  • Porozprávajte sa so svojím lekárom, o tomto probléme. Niektoré prenatálne vitamíny vyvolávajú kovovú chuť v ústach tehotných žien, takže zvážte zmenu vitamínov.
  • Pri čistení zubov si nikdy nezabudnite vyčistiť aj jazyk.
  • Vyplachujte si ústa slaným roztokom, ktorý pripravíte rozpustením čajovej lyžičky soli v 200 ml vlažnej vody. Ústa si vyplachujte niekoľkokrát denne, aby ste zneutralizovali hladiny pH vo vašich ústach.