Inštinkt hniezdenia 

Reorganizácia skrine, vyhodenie nepotrebných vecí, či abecedné zoradenie korenín, aj takto môže vyzerať vaša príprava na príchod dieťaťa.

Čo je inštinkt hniezdenia?

Inštinkt hniezdenia vidíme aj v zvieracej ríši, kedy vtáky stavajú hniezda, mačky a psy pripravujú a znášajú do svojho brlohu všetko potrebné, aby sa ich potomkovia cítili príjemne. Tento inštinkt sa prejavuje aj u ľudí, najmä u budúcich mamičiek, ktoré pre svoje dieťa nakupujú všetko potrebné a adekvátne sa pripravujú na príchod dieťaťa. Tento inštinkt je u niektorých ľudí rovnako silný, ako u zvierat, pretože príroda vás dopredu pripravuje na výchovu dieťaťa.

Hladina adrenalínu

Nárast množstva adrenalínu, okolo 38. až 39. týždňa tehotenstva, výrazne prispieva tomu, že sa horúčkovito motáte po obchodoch a vyberáte správnu výbavu pre dieťa, no emocionálne faktory sú rovnako silné. Tehotné ženy sa počas tehotenstva pustia do upratovania, vyčistia a poupratujú v garáži, spárujú všetky roztrúsené ponožky a zvyšné vyhodia, odmrazia chladničku a vyčistia škáry medzi kachličkami v kúpeľni hoci aj kefkou na zuby. Niekedy sa môžete cítiť prekvapene, keď zistíte, čo všetko ste stihli v tak krátkom čase.

Nebuďte sklamaná, ak sa vo vás neprejaví inštinkt hniezdenia, je to úplne normálne a neznamená to, že budete zlý rodič.

Nezabudnite na opatrnosť

Ak vás, v priebehu tehotenstva, zasiahne inštinkt hniezdenia naplno, adekvátne to využite. Teraz je ten správny čas, aby ste pripravili svoju domácnosť na príchod nového človeka, ktorý vám prevráti život naruby. Aj keď sa cítite plná energie, pri práci si nájdite čas na prestávky a občerstvenie, nedvíhajte, ani neposúvajte nič ťažké, vyhnite sa rizikovým situáciám, kedy môže dôjsť k pádu a úrazu.

Správne odhadnite svoje sily a tesne pred pôrodom sa viac sústreďte na oddych a relax. Pamätajte na to, že je potrebné, aby ste mali dostatok energie na pôrod, ktorý bude pre vaše telo vyčerpávajúci.

Čo by ste mali stihnúť pred pôrodom

  • Urobte poriadok v chladničke, v rámci prípravy na príchod dieťaťa vyhoďte všetky potraviny, ktoré sú po záruke, alebo nemajú tú správnu vôňu a nakúpte nové. Zabezpečte, aby v chladničke nechýbalo čerstvé mlieko, jogurty, syr, džús, zelenina, ovocie a do mrazničky vložte aspoň jedno domáce jedlo, ktoré stačí rozmraziť a konzumovať.
  • Komoru naplňte trvanlivými potravinami. Urobte si dostatočnú zásobu potravín, ktoré majú dlhú dobu spotreby, doplňte najmä zásobu polievok, strukoviny a ovocie v konzerve, sušienky, obilniny, cestoviny, ryžu a omáčky. Nezabudnite na muslli tyčinky, orechy a sušené ovocie, ktoré vám dodajú potrebné množstvo energie, keď nebudete môcť variť.
  • Navarte väčšie množstvo. Ak je váš inštinkt hniezdenia sprevádzaný radosťou z varenia, využite to a varte väčšie porcie. Varenie bude to posledné na čo pomyslíte, keď sa dieťa narodí. Navarte väčšie porcie vašich obľúbených jedál, ako sú lasagne, palacinky, rezne, či sušienky a nádoby plné jedla uložte do mrazničky. Nádoby označte viditeľným nadpisom, aby ste presne vedeli, čo sa kde nachádza. Po pôrode a pobyte v nemocnici budete veľmi rada, že vás doma čakajú chutné domáce jedlá, ktoré stačí jednoducho zohriať.
  • Vyperte bielizeň. Predtým, než odídete do nemocnice, vyprázdnite váš kôš na prádlo a vyperte všetky uteráky, obliečky, šaty a čokoľvek iné, čo je nutné vyprať. Akonáhle sa vrátite s dieťaťom z nemocnice, vaša práčka a sušička dostanú zabrať, keď sa budete snažiť vyprať všetky špinavé veci vášho dieťaťa. Nezabudnite kúpiť prací prášok a aviváž, vhodný pre citlivú pokožku dieťaťa.
  • Hĺbkové čistenie. Poznáte jarné upratovanie, ktoré obvykle odkladáte až na leto? Bez ohľadu na ročné obdobie, teraz je ten správny čas, aby ste sa pustili do dôkladného upratovania celého domu, kým je váš inštinkt hniezdenia silný. Parapety a rolety utrite od prachu, možno zistíte, že pôvodne boli biele, nie šedé. Odsuňte nábytok, pohovku a povysávajte prach a nečistoty, ktoré sa tam usadili, nezabudnite utrieť od prachu rámy obrazov, aj vrchné poličky. Pri vašom úsilí o čistý domov buďte rozumná, nenamáhajte sa veľmi, držte sa ďalej od rebríkov a stoličiek a poproste o pomoc svojho priateľa.
  • Výbava pre dieťa. Aj keď je detské oblečenie také rozkošné a máte chuť kúpiť všetko, nerobte to. Nenakupujte zbytočnosti, ale radšej sa uistite, že máte dostatok tričiek, svetrov, body a ponožiek, v rôznych veľkostiach. Myslite na to, že dieťa rastie ako z vody a bude potrebovať stále väčšie oblečenie. Vytvorte nákupný zoznam a držte sa ho, za každých okolností.
  • Nezabudnite na svoje potreby a pred odchodom do nemocnice si nakúpte dojčenské podprsenky a vložky do podprsenky z príjemného materiálu, mäkké a priedušné spodné prádlo, ktoré využijete pár týždňov po pôrode. Nekupujte drahé spodné prádlo, pretože sa môže ľahko stať, že sa zašpiní od krvi, keďže krvácanie a špinenie je po pôrode bežné. Krvavé škvrny sa nemusia vyprať, čo znamená, že po šestonedelí môžete špinavé spodné prádlo vyhodiť.
  • Buďte pripravená na príchod dieťaťa. Dieťa potrebuje viac, ako nové oblečenie, nezabudnite kúpiť jednorázové plienky, púder, masť na začervenanú pokožku a mnoho iných vecí, ktoré sú potrebné každý deň. Na nákupný zoznam pripíšte detské mydlo, sprchový gél, detský šampón, teplomer, bavlnené plienky, nožnice na nechty, fľaše, cumlíky a mnoho iných potrebných vecí.
  • Ak chcete rozosielať oznámenia o narodení dieťaťa, vopred si pripravte návrh oznámenia a obálky. V prípade, že farbu papiera chcete prispôsobiť pohlaviu dieťaťa, počkajte do pôrodu, aj keď je to veľmi zriedkavé, môže sa stať, že namiesto chlapčeka porodíte dievča. Oznámenia vytlačte a pošlite poštou krátko po narodení dieťaťa, aby sa s vami mohli tešiť vaši najbližší. Pred odchodom do nemocnice nezabudnite napísať zoznam mien a adries, komu chcete oznámenie odoslať.

Aké su Vaše skúsenosti?