Bolesť pŕs v tehotenstve

Počas tehotenstva budú vaše prsníky rásť, čo môže spôsobiť citlivosť, nepríjemné pocity pri dotyku a bolesť.

Ak vaše prsníky začali počas tehotenstva rásť, je viac ako pravdepodobné, že sú citlivé a bolestivé na dotyk. Citlivosť prsníkov, je jedným z najčastejších príznakov tehotenstva. Zvyčajne sa citlivosť objaví okolo 4. až 7. týždňa tehotenstva a trvá počas celého prvého trimestra tehotenstva. Vaše prsníky sa budú počas tehotenstva naďalej meniť a to najmä v období 38. týždňa tehotenstva, kedy sa vo vašich prsníkoch začne produkovať mledzivo, čiže prvé jedlo vášho dieťaťa po pôrode.

Čo spôsobuje bolesť prsníkov v tehotenstve?

Nepríjemné bolesti a citlivosť prsníkov, spôsobujú hormóny estrogen a progesteron. Medzi ďalšie príčiny bolesti patrí ukladanie tukov v oblasti prsníkov. Ukladanie tuku v prsníkoch, zabezpečuje zvýšený prietok krvi, v tejto oblasti. Prečo všetky tie zmeny? Vaše telo sa pomaly, ale isto, pripravuje na to, že sa stanete matkou. V prsníkoch sa krátko po pôrode začne tvoriť materské mlieko, ktoré dieťaťu dodá všetky potrebné živiny.

Čo potrebujete vedieť

Okrem bolesti prsníkov pravdepodobne v priebehu tehotenstva zaznamenáte aj niekoľko ďalších zmien.

  • Okrem bolesti a brnenia, môžu vaše bradavky vyčnievať viac, ako obvykle. Vyčnievanie bradaviek spôsobujú vaše napäté svaly. Väčšina žien sa počas tehotenstva sťažuje na zvýšenú citlivosť bradaviek.
  • Ak ste ako väčšina žien, tmavá oblasť okolo bradaviek vám stmavne ešte viac. Okrem stmavnutia bradaviek môžete spozorovať, že sú vaše bradavky väčšie a v oblasti bradaviek sa zvyčajne objavia aj malé hrbolčeky, potné žľazy.
  • Taktiež si môžete všimnúť výraznú pavučinu malých žiliek, tesne pod povrchom pokožky prsníkov.
  • Dobrá správa je, že vaše prsníky budú pravdepodobne rásť počas celého tehotenstva, ale zvýšená citlivosť a bolestivosť prsníkov zvyčajne zmizne po prvom trimestri tehotenstva. Po pôrode sa vaše prsníky vrátia do pôvodného tvaru a veľkosti, ako pred otehotnením.

Čo môžete urobiť pre zmiernenie bolesti

Uistite sa, že si je váš partner vedomí situácie a počas milovania je dostatočne opatrný a ohľaduplný. Obzvlášť opatrná buďte pri objímaní. Investujte do kvalitnej podprsenky a ak sú vaše prsníky citlivé aj v noci, noste športovú podprsenku, ktorá pomáha zmierniť bolesť prsníkov.

Aké su Vaše skúsenosti?