Nie, v prvé dni ešte vo vašom brušku nerastie bábätko. Ani len embryo nie je na dohľad (prinajmenšom zatiaľ nie). Jedná sa stále len o malé vajíčko a celý húf nedočkavých spermií. V nasledujúcich týždňoch (ten istý týždeň a týždeň nasledujúci priamo po vašej poslednej menštruácii) však vaše telo pracuje veľmi usilovne na to, aby pripravilo cestu pre prichádzajúce bábätko.

Vaša maternica sa začne meniť tak, aby mohla prijať oplodnené vajíčko, avšak až do ďalšieho mesiaca nebudete vedieť s istotou, či sa vajíčko spojilo so spermiou úspešne.

Prečo nazývame prvých sedem dní tehotenstva tehotenstvom, ak ešte vôbec nie ste tehotná?

Je veľmi náročné stanoviť s presnosťou moment, kedy začína tehotenstvo (moment keď sa spermia spojí s vajíčkom).

Naviac spermia nemusí oplodniť vajíčko hneď v momente pohlavného styku, ale môže „trčať“ vo vašom tele počas niekoľkých dní, kým vaše vajíčko príde a splynie s ňou.

Rovnako ako spermia tak aj vaše vajíčko môže čakať až 24h na spermiu vášho partnera. Preto sa na určenie prvého dňa tehotenstva (40 týždňov) zvykne udávať prvý deň vášho posledného menštruačného cyklu.

V konečnom dôsledku musíte vlastne čakať až 2 týždne od otehotnenia kým vôbec počnete.

Nižšie nájdete top 10 úplne prvých príznakov tehotenstva, ktoré na Vás počkajú v prvých dňoch a týždňoch:

Naliate a ťažké prsia

bolave prsia priznak tehotenstva

Vaše prsia budú jedným z prvých signalizátorov tehotenstva a to už po dvoch týždňoch od počatia. Hormonálne zmeny sú príčinou, ktorá robí vaše poprsie citlivým až boľavým. Môže sa vám taktiež zdať plnšie a ťažšie.

Únava

Taktiež sa zaraďuje medzi prvé prejavy tehotenstva, ktoré si na sebe všimnete. V prvých dňoch tehotenstva totižto stúpa hladina hormónu progesterónu vo vašom tele. Progesterón vo väčších dávkach spôsobuje ospalosť. Naviac v tehotenstve sa zníži hladina vášho krvného cukru spolu s nízkym krvným tlakom a zvýšenou produkciou krvi. Nie je teda pochýb, že vaše telo je oveľa viac vyčerpané a dáva vám to patrične pocítiť.

Mohlo by Vás zaujímať:

Slabé krvácanie, alebo kŕče

Občas, hoci to znie divne, môže byť jemné vaginálne krvácanie alebo špinenie jedným zo signálov, že ste tehotná. Toto krvácanie sa nazýva implantačné/ upevňovacie krvácanie, a to preto, že vzniká ako dôsledok upevnenia oplodneného vajíčka vo vašej maternici. Toto upevnenie nastáva približne 10 až 14 dní od počatia. Od menštruácie ho rozlíšite tak, že implantačné krvácanie je jemnejšie, menej výraznej farby a netrvá tak dlho. Niektoré ženy tiež pociťujú bolesti v podbrušku alebo jemné kŕče, ktoré sú podobné tým menštruačným.

Nevoľnosť a zvracanie

Takzvaná ranná nevoľnosť, ktorá vás môže prepadnúť v ktoromkoľvek čase dňa ale aj v noci, je jedným z typických príznakov tehotenstva. U niektorých žien nastávajú žalúdočné problémy už po dvoch týždňoch od počatia. Pravdepodobnou príčinou je zvýšené množstvo estrogénu, ktorý zapríčiňuje pomalšie trávenie v žalúdku. Ďalším problémom je citlivosť na pachy, ktorá sa počas tehotenstva zintenzívňuje.

Mohlo by Vás zaujímať:

Pažravosť, alebo naopak odpor k jedlu

V tehotenstve je veľmi bežná práve zmena vašich chutí napr. odpor ku káve alebo vyprážaným jedlám. Veľmi sa ale netešte, zároveň pocítite neodolateľnú chuť na iný druh jedál. Ako väčšina zmien, ktorá nastáva v tehotenstve aj zmeny chutí sú zapríčinené hormonálnymi zmenami, a to hlavne v prvom trimestri, keď sú zmeny najdramatickejšie.

Bolesti hlavy (migrény)

Pozorujeme ich hlavne v ranných štádiách tehotenstva, kedy sa zvyšuje prietok krvi vo vašom tele spôsobený hormonálnymi zmenami. Ten je sprevádzaný jemnými bolesťami hlavy až migrénami.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zápcha

zápcha prvý príznak tehotenstva

Zápcha taktiež nie je ničím zvláštnym. Vďaka hormónu progesterónu, ktorý spomaľuje vaše trávenie,  jedlo prechádza cez váš črevný systém pomalšie, čo sa môže prejaviť ako zápcha.

Mohlo by Vás zaujímať:

Výkyvy nálad

Záplava hormónov vo vašom tele počas prvých dní a týždňov tehotenstva môže spôsobiť, že sa cítite oveľa viac emotívna a uplakaná. Veľké výkyvy nálady sú typické hlavne v prvom trimestri.

Mdloby a závraty

Keďže sa vaše krvné cievy v tehotenstve rozšíria a váš krvný tlak klesne môžete sa cítiť unavená, nesvoja a jemne omámená. Za vaše mdloby a občasné závraty môže v prvých dňoch tehotenstva aj nízka hladina krvného cukru.

Zvýšená bazálna telesná teplota

Bazálna telesná teplota je teplota vo vašich ústach hneď po zobudení. Táto teplota sa jemne zvyšuje pri ovulácii a zostáva na rovnakej hladine až do začiatku ďalšej menštruácie. Ak ste bola zvyknutá pozorovať vašu bazálnu telesnú teplotu pred otehotnením na určenie vašej ovulácie, môžete si všimnúť, že táto zostáva zvýšená počas viac než dvoch týždňov od pohlavného styku. Jej zvýšenie sa považuje za prvý signál tehotenstva, ktorý môžeme pozorovať.

Súvisiace články: