Desivo znejúce slovo kyretáž označuje pomerne jednoduchý gynekologický zákrok, s ktorým sa počas života stretne mnoho žien. V tomto článku si preto rozoberieme v čom presne kyretáž spočíva, v akých prípadoch sa pre ňu lekár rozhodne, aké sú riziká spojené s týmto zákrokom ale aj mnoho ďalšieho.

Čo je kyretáž

Kyretáž, neodborne aj „výškrab“, je jednoduchý gynekologický zákrok na krčku či v dutine maternice vykonávaný väčšinou z diagnostických, ale niekedy aj z liečebných dôvodov. Ak je kyretáž vykonávaná z diagnostických dôvodov, t. j. lekár sa snaží objasniť prečo má žena nejaký gynekologický problém, odoberie sa časť sliznice maternice a odošle sa na histologické vyšetrenie. Analýza takejto vzorky potom môže objasniť niektoré problémy. Často sa diagnostická kyretáž vykonáva, keď žena príde do gynekologickej ambulancie kvôli nadmernému krvácaniu, či keď lekár odhalí na ultrazvuku cystu.  Liečebná kyretáž potom spočíva v odstránení celej sliznice maternice, a to napr. po prekonaní samovoľného potratu.

Ako kyretáž prebieha

Samotný zákrok je jednoduchý a krátky – zvyčajne netrvá viac ako 15 minút. Vykonáva sa preto v krátkodobej, no celkovej anestézii, takže žena nie je pri vedomí. Zákrok lekár či lekárka začne dezinfekciou vonkajších rodidiel, následne musí rozšíriť kanál krčka maternice aby sa cezeň mohol/mohla prepracovať ku potrebnej sliznici. Odstránenie časti alebo celej sliznice sa deje za pomoci kyrety (preto kyretáž), niekedy sa prípadne odsáva. Z tohto dôvodu je žena pri zákroku v celkovej anestézii – kroky, ktoré sme opisovali by inak mohli byť veľmi bolestivé.

Po prebratí z celkovej anestézie je bežné, že žena pociťuje mierny diskomfort, či dokonca bolesť v oblasti podbrušia – tieto problémy by mali ale do niekoľkých hodín úplne zmiznúť. Odobraná vzorka z maternice sa zašle na podrobnú histologickú analýzu, ktoré lekárovi objasní prečo má žena niektoré problémy. Z povahy samotného zákroku vyplýva, že nie je potrebná hospitalizácia, a preto sa robí ambulantne – ako súčasť jednodňovej chirurgie.

Komplikácie spojené so zákrokom

Aj keď je kyretáž pomerne jednoduchý a rýchly chirurgický zákrok, vždy môže dôjsť ku komplikáciám, ktorým sa nevyhne ani ten najlepší lekár. Komplikácie sú ale v tomto prípade našťastie skutočne zriedkavé, no stále by ste mali byť pripravená na to, že by nemuselo ísť všetko podľa plánu.

Prvou skupinou rizík spojených s týmto zákrokom sú riziká, ktoré hrozia prakticky pri akomkoľvek chirurgickom zákroku. To sú napr. trombóza, embólia, či nebodaj poranenie susediacich orgánov, v tomto prípade najčastejšie brušnej dutiny. Do tejto skupiny tiež možno zaradiť komplikácie, ktoré môžu nastať kvôli anestézii. Celková anestézia potrebná pri tomto zákroku je totiž invazívna záležitosť, ktorá má vplyv na celé telo, a telo na ňu preto nemusí dobre zareagovať. Problémov súvisiacich s anestéziou však nebýva príliš veľa, keďže pred zákrokom žena absolvuje vyšetrenie u anestéziológa, ktorý podrobne zhodnotí nakoľko je telo na celkovú anestéziu pripravené, a nakoľko hrozia nejaké riziká.

Ďalšiu skupinu tvoria komplikácie, ktoré môžu nastať priamo v súvislosti s výkonom zákroku. Sú to najmä narušenie steny maternice a krvácanie. Ak sa stena maternice poruší závažnejšie, môže dokonca dôjsť ku zrastom priamo v maternici a v niektorých prípadoch preto musí byť celá maternica následne odstránená. No a samozrejme, aj po úspešnom zvládnutí zákroku sa ešte stále môžu vyskytnúť problémy, opäť ale platí, že to možno povedať o akomkoľvek chirurgickom zákroku. Občas sa teda môžu vyskytnúť pozákrokové infekcie, a konkrétne pri kyretáži aj silné krvácanie.

Všetky tieto problémy sa vyskytnú síce len málokedy, ale nie sú ničím výnimočným, a lekári s nimi počítajú. Nemali by ste sa preto strachovať, ak sa takéto komplikácie objavia aj u vás. Sú ale problémy, ktoré môžu indikovať omnoho závažnejšie komplikácie, a preto ak niektoré z nasledujúcich príznakov zažívate, urýchlene informujte svojho lekára. Sú to najmä nadmerne silné krvácanie, bolesť podbrušia, horúčka, zimnica alebo dokonca triaška.

Ako prebieha rekonvalescencia

Ako už bolo spomenuté, kyretáž sa vykonáva v rámci jednodňovej chirurgie, takže už v ten istý deň vás prepustia do domácej liečby. Určite ale niekoľko dní ostaňte doma pred tým, ako sa rozhodnete opäť ísť do práce. Vždy pozorne nasledujte odporúčania svojho lekára, a ak vám neodporučí inak, dbajte najmä na častejšiu hygienu intímnych partií, tzn. častejšie sprchovanie (avšak rozhodne nie kúpanie) a zníženú fyzickú námahu (nedvíhať žiadne ťažké predmety, nešportovať, šetriť sa).

Za normálnych okolností vás lekár objedná na kontrolu zhruba dva týždne po vykonaní kyretáže, aby sa ubezpečil, že sa rana správne hojí. Čo sa týka vášho menštruačného cyklu, ten by sa mal vrátiť do normálu o cca 4-6 týždňov – vtedy môžete očakávať návrat menštruácie. Všeobecne ale nezabúdajte, že kyretáž, aj keď zákrok pomerne nenáročný, je zásadné narušenie bežného fungovanie organizmu, a preto by ste si mali nechať dosť času na plné zotavenie. Aj v tomto prípade platí, že najlepšie je počúvať svoje telo.

Ak sa snažíte otehotnieť

Ak sa s partnerom snažíte počať potomka, odporúča sa po kyretáži počkať minimálne do prvej menštruácie od zákroku, optimálne ale aspoň do druhej menštruácie. Je to hlavne kvôli tomu, že telo ženy po kyretáži je náchylnejšie na infekciu a maternica ešte nie je plne zotavená aby sa oplodnené vajíčko potenciálne mohlo do nej uhniezdiť. Infekcia, ako aj narušenie maternice sú závažné problémy, preto sa skutočne neponáhľajte a doprajte svojmu telu dosť času na zotavenie.

Okrem toho, kyretáž sa často vykonáva po spontánnom potrate, s ktorým sa spája množstvo fyzických, ale aj psychických problémov. Ak žena niečo také prežila, potrebuje čas na zotavenie aj duševne – prísť o dieťatko je obrovskou emočnou záťažou a vyrovnať sa s tým dá len veľmi ťažko. Preto sa rozhodne neodporúča ihneď sa pustiť do snahy o ďalšie dieťatko. Nebude na to ešte pripravené telo, ale najmä ani myseľ.