Syndróm miznúceho dvojčaťa

Moderné prístroje, ako napríklad ultrazvuk, dokážu rozoznať prítomnosť dvojčaťa skôr, ako kedykoľvek predtým.

Čo je syndróm miznúceho dvojčaťa?

Včasné zistenie tehotenstva má mnoho výhod. Počas ultrazvuku môže váš lekár zistiť, že sa vo vašej maternici nachádza viac ako jedno dieťa. To vám dáva množstvo času, aby ste sa pripravili na viacnásobné tehotenstvo. Každá minca má dve strany a platí to aj v tomto prípade. V niektorých prípadoch môže byť radosť predčasná. Počas tehotenstva môže dôjsť k úmrtiu jedného z dvojčiat, čo sa nazýva syndróm miznúceho dvojčaťa.

Strata jedného z dvojčiat, počas tehotenstva, sa najčastejšie vyskytuje v prvom trimestri tehotenstva, môže sa však objaviť aj v pokročilom štádiu tehotenstva. Mnohokrát sa všetko udeje v čase, kedy matka ani netuší, že sa v jej maternici nachádzajú dva plody. Počas prvého trimestra tehotenstva je tkanivo mŕtvej dvojičky zvyčajne absorbované telom matky.

V posledných niekoľkých desaťročiach sa počet prípadov syndrómu miznúceho dvojčaťa výrazne zvýšil. Je to spôsobené tým, že ultrazvuk je najistejší spôsob, ako zistiť tehotenstvo a stal sa priam rutinou. Celkovo sa syndróm miznúceho dvojčaťa vyskytuje približne v 20-30% prípadov viacnásobných tehotenstiev.

Potvrdenie syndrómu miznúceho dvojčaťa

Pri naplánovanom ultrazvuku, kvôli rýchlo rastúcej maternici, alebo nezvyčajne vysokých hladinách hormónov, ktoré sa zistili v krvných testoch, sa zvyčajne potvrdí viacnásobné tehotenstvo. Pri nasledujúcej kontrole sa však zistí prítomnosť len jedného dieťaťa. Vtedy hovoríme o syndróme miznúceho dvojčaťa.

Odborníci evidujú viac prípadov syndrómu miznúceho dvojčaťa u žien starších ako 30 rokov. Môže to byť spôsobené najmä tým, že staršie ženy podstupujú liečbu plodnosti a umelé oplodnenie, čo často vedie k viacnásobnému tehotenstvu.

Príznaky

Často sa neobjavia žiadne príznaky syndrómu miznúceho dvojčaťa, avšak niektoré matky majú príznaky podobné potratu. Tieto príznaky zahŕňajú mierne kŕče, bolesť v panvovej oblasti, zníženie hladiny hormónov hCG, ktoré boli zistené predošlými krvnými testami. Zatiaľ čo tieto príznaky môžu naznačovať, že došlo k syndrómu miznúceho dvojčaťa, žiadny z týchto príznakov nie je istým príznakom tohto syndrómu. Ak sa u vás prejavil niektorý z týchto príznakov, alebo máte obavy, neváhajte a navštívte svojho ošetrujúceho lekára.

Dobrou správou je, že keď syndróm miznúceho dvojčaťa nastane v prvom trimestri tehotenstva, matka zvyčajne naďalej pokračuje v normálnom tehotenstve. Narodené dieťa je zdravé a narodí sa bez akýchkoľvek komplikácií.

V prípade, že sa syndróm miznúceho dieťaťa objaví v druhom alebo treťom trimestri tehotenstva, zdravé dieťa môže byť v maternici pohybovo obmedzené, čo zastaví jeho rast. Budúca mamička môže byť vystavená riziku predčasného pôrodu, infekcie, alebo krvácania.

Prevencia

Našťastie neexistujú žiadne fyzické následky syndrómu miznúceho dvojčaťa, ktoré sa objavilo počas prvého trimestra tehotenstva, takže nebudete musieť robiť vôbec nič. Ak sa však syndróm miznúceho dvojčaťa objaví v druhom alebo treťom trimestri tehotenstva, váš lekár bude pravidelne monitorovať zdravie a rast zdravého dvojčaťa, aby sa predišlo komplikáciám.

V prípade, že sa u vás prejaví syndróm miznúceho dvojčaťa v prvom, alebo dokonca v poslednom trimestri tehotenstva, môžete cítiť smútok a žiaľ nad stratou jedného z dvojčiat. Nebráňte sa pocitom a vyjadrujte smútok nad stratou dieťaťa. Nezabudnite sa však tešiť na vaše zdravé dieťa, ktoré už o pár týždňov, či mesiacov, budete držať v náručí.

Aké su Vaše skúsenosti?