Streptokok skupiny B

Patríte aj vy do veľkej skupiny tehotných žien, so streptokokom skupiny B? Pomôžu vám to zistiť testy.

Čo to je?

Streptokok skupiny B je bežný typ baktérie, ktorá sa zvyčajne nachádza vo vagíne, alebo v konečníku mnohých zdravých žien. Prítomnosť tejto baktérie sa odhaduje u 10 až 35% všetkých žien. Pre dospelého človeka je tento typ baktérie neškodný, pre vaše dieťa však môže mať vážne následky.

Vyšetrenie

Všetky tehotné ženy sa rutinne testujú na prítomnosť streptokoka skupiny B. Prečo je to tak? Ak sa vo vašom tele nachádza táto baktéria, nebudete mať žiadne príznaky, čo znamená, že o jej existencii vôbec nemusíte vedieť. Aj keď je streptokok skupiny B pre matku neškodný, počas pôrodu je dieťa vystavené riziku nákazy streptokokom, čo môže spôsobiť ťažkosti.

Pri pôrode sa touto baktériou nakazí približne jedno z 200 detí, ktorých matky boli nositeľkami tejto infekcie. Nákaze sa však dá predísť. Pokiaľ vám bude počas tehotenstva poskytnutá liečba antibiotikami, riziko pre vaše dieťa rapídne klesá. V prípade, že vás v priebehu tehotenstva lekár nepodrobí testu, na prítomnosť streptokoka skupiny B, požiadajte oň.

Ako prebieha vyšetrenie

Test, na prítomnosť streptokoka skupiny B, sa zvyčajne vykonáva medzi 35. a 37. týždňom tehotenstva. Testovanie pred 35. týždňom tehotenstva nie je úplne presné. Niektoré nemocnice a pôrodné centrá poskytujú rýchly test na prítomnosť baktérie, ktorý dokáže skontrolovať ženy aj počas pôrodu. Výsledky sú známe už v priebehu jednej hodiny. Opýtajte sa, či túto možnosť ponúka aj vaša nemocnica, alebo pôrodné centrum.

Test zvyčajne prebieha počas vyšetrenia panvy. Ošetrujúci lekár vám urobí dva výtery, jeden z pošvy a druhý z konečníka. Výter bude odoslaný do laboratória na analýzu. Streptokok skupiny B sa môže objaviť aj v moči, získanom počas prenatálnej prehliadky.

Liečba

V prípade, že v priebehu tehotenstva testy odhalili v tele matky prítomnosť baktérie streptokoka skupiny B, lekár pristúpi k okamžitej liečbe perorálnymi antibiotikami. Prítomnosť infekcie naznačujú aj iné rizikové faktory, ako je predčasný pôrod, predčasné pretrhnutie membrán, alebo horúčka počas pôrodu. V týchto prípadoch vám bude liečba poskytnutá okamžite, aby nedošlo k prenosu infekcie na dieťa.

Testy, ktoré odhalia prítomnosť streptokoka skupiny B, nepredstavujú pre matku, ani pre dieťa žiadne riziká. V prípade potreby podstúpite liečbu, ktorá ochráni vaše dieťa pred vznikom infekcie.

Aké su Vaše skúsenosti?