Prolaps pupočníka

Zriedkavá komplikácia pôrodu, ktorá môže mať vážne následky.

Čo je prolaps pupočníka?

O prolapse pupočníka hovoríme vtedy, keď pupočná šnúra dieťaťa prejde do pôrodného kanála, ešte pred pôrodom. Našťastie, prolaps pupočníka nie je veľmi bežný, vyskytuje sa u jedného z 300 narodených detí.

Rizikové skupiny

Niektoré komplikácie v priebehu tehotenstva zvyšujú riziko prolapsu, medzi ne patrí nadmerné hromadenie plodovej vody, čiže polyhydramnios, predčasný pôrod dieťaťa, alebo pôrod dvojičiek. K prolapsu pupočníka môže dôjsť aj v prípade predčasného pretrhnutia membrán, ktorý vyvolá predčasný odtok plodovej vody.

Príznaky

Ak pupočná šnúra prejde do pôrodného kanála, alebo dokonca až do vagíny matky, môže ju cítiť, alebo ju dokonca budete môcť vidieť. V prípade, že pupočná šnúra stlačí hlavu dieťaťa, dochádza k zníženiu srdcovej frekvencie dieťaťa. Keď sa urýchlene nevykonajú akékoľvek kroky na záchranu dieťaťa a neobnoví sa jeho srdcová frekvencia, dochádza k úmrtiu.

Prostredníctvom pupočnej šnúry sa do tela dieťaťa dostáva kyslík a dôležité živiny, potrebné na rozvoj. Pupočná šnúra sa odstrihne až po narodení dieťaťa, kedy je dieťa schopné dýchať samo. Počas pôrodu sa však môže pupočná šnúra omotať okolo hlavy dieťaťa a prívod kyslíka do tela dieťaťa je značne ohrozený, tento stav môže mať vážne následky.

Prevencia

V skutočnosti neexistuje žiadny spoľahlivý spôsob, ako zistiť umiestnenie pupočníkovej šnúry v maternici. Ak sa ukáže, že pupočná šnúra dieťaťa prešla do pôrodného kanála a ešte nie ste v nemocnici, kľaknite si na kolená a ruky položte na zem. V prípade, že pupočníková šnúra vyčnieva z vašej vagíny, jemne na ňu priložte čistý uterák a okamžite zavolajte 112, alebo niekoho poproste o pomoc pri prevoze do nemocnice.

Ak sa pupočníková šnúra zosunie do pôrodného kanála a vy sa už nachádzate v nemocnici, váš lekár vás pravdepodobne požiada, aby ste zmenili polohu a pripravili sa na pôrod. Pôrod dieťaťa bude v tomto prípade veľmi rýchly a zvyčajne si vyžaduje použitie vákuového extraktora, alebo sa vykoná okamžitá sekcia, čiže cisársky rez.

Aké su Vaše skúsenosti?