Dôkladné monitorovanie môže ochrániť vaše dieťa pred škodlivými účinkami nadbytočnej plodovej vody.

Čo je polyhydramnion?

Hydramnios, alebo polyhydramnios, je stav, kedy sa v tele matky vyskytuje príliš veľa plodovej vody. Tento stav sa vyskytuje u troch, až štyroch percent tehotených žien.

Vo viac ako polovici prípadov nemá polyhydramnion žiadnu známu príčinu. Lekári však tento stav častejšie zaznamenali u matiek, ktoré čakali dvojčatá, prípadne mali viacpočetné tehotenstvo. Vyskytol sa aj u matiek, ktorých deti mali pri narodení vyššiu pôrodnú hmotnosť a častejšie sa tento stav vyskytol aj u žien, ktoré mali v priebehu tehotenstva gestačný diabetes a nebol dostatočne kontrolovaný.

Príznaky

Medzi najčastejšie príznaky polyhydramnionu patria rýchly rast maternice, nepríjemné pocity v brušnej dutine a kontrakcie v maternici. Vo väčšine prípadov sa žiadne príznaky neobjavia a polyhydramnion sa zistí až počas prenatálnych vyšetrení, keď vzdialenosť vašej pubickej kosti, až po vrchol maternice meria viac, ako je norma. Počas ultrazvuku sa meria množstvo tekutiny v amniotickom vaku, čo takisto môže odhaliť polyhydramnion.

Ak sa u vás prejaví nadbytok plodovej vody, nemusíte byť znepokojená. Zvyčajne sa táto nadbytočná tekutina vytratí sama, bez akejkoľvek liečby. Ak je však akumulácia tekutiny vážna, môže dieťaťu spôsobiť vážne problémy, ako je problém s centrálnym nervovým systémom, gastrointestinálna porucha, porucha funkcie obličiek, alebo močového mechúra. Okrem toho môže príliš veľa plodovej vody ohroziť vaše tehotenstvo tým, že dôjde k predčasnému pretrhnutiu membrán, čo vyvolá predčasný pôrod. Polyhydramnion môže tehotnej žene spôsobiť bolesti brucha, poruchy trávenia, opuchy nôh a dýchavičnosť.

Prevencia

Trochu nadbytočnej plodovej vody vášmu telu, ani dieťaťu, neublíži. Pri miernej forme polyhydramnionu nemusíte robiť vôbec nič. So svojim gynekológom si dohodnite pravidelné kontroly, aby sa mohli vykonať potrebné opatrenia, ak by sa váš stav zhoršil.

Pri veľkom množstve plodovej vody, ktorá je pre vaše telo nebezpečná, môže lekár navrhnúť, aby ste podstúpili procedúru zvanú terapeutická amniocentéza. Počas tejto procedúry sa z amniotického vaku odoberie nadbytočná tekutina, aby sa predišlo predčasnému pôrodu. Vzhľadom k tomu, že vám polyhydramnion môže skomplikovať pôrod, kontaktujte svojho gynekológa pri akýchkoľvek zmenách, alebo pri prasknutí amniotického vaku.