Pohlavné choroby

Včasné odhalenie choroby a liečba, sú kľúčom k tomu, aby sexuálne prenosné choroby neohrozili vaše dieťa.

Čo sú pohlávné choroby?

Sexuálne prenosné ochorenia sú skupinou infekčných chorôb, ktoré sa prenášajú sexuálnym stykom. Milióny žien na celom svete sú infikované jednou, alebo viacerými z týchto chorôb. Medzi ochorenia, ktoré sa prenášajú prostredníctvom sexuálneho styku a môžu mať nepriaznivý vplyv na vaše zdravie, alebo zdravie vášho dieťa, zaraďujeme:

  • chlamýdie- infekcia spôsobená baktériou Chlamydia trachomatis
  • genitálny herpes- infekcia spôsobená vírusom herpesu
  • genitálne bradavice- kožné ochorenie spôsobené ľudským papilomavírusom
  • gonorea- infekcia spôsobená baktériou Neisseria gonorrhoeae
  • AIDS- infekčné ochorenie spôsobené retrovírusom HIV
  • syfilis- infekcia spôsobená baktériou Treponema pallidum
  • trichomoniázy- infekcie spôsobené parazitom Trichomonas vaginalis

Rizikové skupiny

Najviac ohrozené sú ženy, ktoré mali v priebehu života viac ako jedného sexuálneho partnera, alebo sexuálny partner ženy mal viac ako jednu sexuálnu partnerku. Sexuálne pohlavné choroby sa dajú liečiť, po rekonvalescencii však vzniká vysoké riziko opätovnej nákazy.

Príznaky

Medzi hlavné príznaky sexuálne prenosných chorôb patria výtok z vagíny, svrbenie v oblasti vagíny, bolesť pri sexuálnom styku, nepríjemné pocity pri močení, či pľuzgiere v oblasti genitálií, opuchnuté žľazy, horúčka a bolesť celého tela.

Dobrou správou je, že sexuálne prenosné choroby sa dajú ľahko diagnostikovať a počas tehotenstva sa dajú bezpečne liečiť. Na prítomnosť sexuálne prenosných chorôb budete pravdepodobne testované už pri vašej prvej prenatálnej návšteve, takže šanca, že dieťa bude ohrozené, je veľmi nízka. Myslite však na to, že neliečené sexuálne prenosné choroby môžu viesť k problémom.

Chladmýdie často zapríčinia predčasný pôrod, alebo dokonca potrat, u novorodenca sa objavia infekcie očí, či pneumónia. Genitálny herpes sa pri pôrode prirodzenou cestou môže preniesť na vaše dieťa a novorodencovi spôsobuje problémy. Neliečená kvapavka vás vystavuje riziku potratu, predčasného pôrodu, predčasného pretrhnutia membrán a ohrozuje vaše dieťa očnými, kĺbovými a krvnými infekciami. Syfilis spôsobuje rôzne vrodené vady dieťaťa, v akútnych prípadoch dochádza k pôrodu mŕtveho dieťaťa.

Prevencia

Pred pohlavným stykom najprv dobre spoznajte svojho sexuálneho partnera a jeho sexuálne praktiky. V prípade, že ste tehotná, používajte kondóm, ktorý zabraňuje prenosu sexuálne prenosných chorôb. Pri akýchkoľvek príznakoch sexuálne prenosných chorôb, kontaktujte svojho ošetrujúceho gynekológa. Čím skôr budete testovaná na prítomnosť týchto chorôb, tým skôr budete liečená a predídete komplikáciám.

V niektorých prípadoch, ako je genitálny herpes, sa môžete spolu s lekárom rozhodnúť pre plánovanú sekciu, čiže cisársky rez, aby sa predišlo prenosu infekcie na vaše dieťa. V ostatných prípadoch vám lekár predpíše lieky, ktoré udržia infekciu pod kontrolou, alebo vás úplne vyliečia.

Aké su Vaše skúsenosti?