Oligohydramnion počas tehotenstva

Nebezpečný stav v tehotenstve, ktorý môže ľahko odhaliť váš ošetrujúci gynekológ.

Čo je oligohydramnion?

Oligohydramnion je stav, ktorý sa označuje ako nedostatok plodovej vody, v amniotickom vaku matky. Plodová voda obklopuje dieťa počas tehotenstva, chráni ho a predovšetkým tlmí nárazy. S nedostatkom plodovej vody sa budúce mamičky stretnú najmä v druhej polovici tretieho trimestra tehotenstva, čiže v ôsmom a deviatom mesiaci.

Štyrom, až ôsmym percentám tehotných žien, je počas tehotenstva diagnostikovaný oligohydramnion. Častejšie sa s nedostatkom plodovej vody stretnú ženy, ktoré prenášajú najmenej týždeň, u týchto žien sa nedostatok plodovej vody objavuje až v 12% prípadov.

Rizikové skupiny

Najviac ohrozené sú tehotné ženy, ktoré dieťa prenášajú, čo znamená, že sa dieťa narodí po termíne pôrodu. Rovnako ohrozené sú aj ženy s predčasným pretrhnutím membrán, čo môže vyvolať predčasný pôrod.

Príznaky

Medzi primárne príznaky oligohydramnionu, ktoré sa nedajú rozoznať na prvý pohľad, patrí znížené množstvo plodovej vody v amniotickom vaku. Množstvo plodovej tekutiny sa dá zistiť pomocou ultrazvuku. V niektorých prípadoch dochádza k značnému zníženiu aktivity plodu, či k zníženiu srdcovej frekvencie.

Väčšina žien, ktorým bol diagnostikovaný oligohydramnion, má úplne normálne tehotenstvo, Ak sa v amniotickom vaku nachádza málo plodovej vody, môže dôjsť k zúženiu pupočníkovej šnúry. Zriedka môže mať tento stav vplyv na rast dieťaťa, vývoj kĺbov, u dieťaťa sa môžu vyskytnúť aj problémy s obličkami, alebo močovými cestami.

Prevencia

Pravidelné lekárske prehliadky môžu odhaliť problém s nedostatkom plodovej vody, v amniotickom vaku matky. Váš gynekológ vám bude na každej kontrole merať obvod brucha, aby sa uistil, že má dieťa dostatok plodovej vody, na bezproblémový vývin. Ak má lekár podozrenie na oligohydramnion, môže vykonať ultrazvuk, aby sa ubezpečil, či je všetko v poriadku.

V prípade, že vám bol diagnostikovaný nedostatok plodovej vody, musíte veľa oddychovať a piť dostatok tekutín. Váš gynekológ vám môže odporučiť amnioinfúziu, čiže transfúziu špeciálnej tekutiny, do amniotického vaku, aby sa nahradila chýbajúca plodová voda. Gynekológ vás bude naďalej sledovať. Ak bude nedostatok plodovej vody ohrozovať vás, alebo vaše dieťa, predčasne sa vyvolá pôrod, aby sa zabránilo komplikáciam.

Aké su Vaše skúsenosti?