Intrauterinná rastová retardácia plodu (IUGR)

Keď vaše dieťa v bruchu nerastie tak, ako by malo, je vinníkom IUGR? Naučte sa rozpoznať príznaky a oboznámte sa s liečbou.

Čo je IUGR

Čudovali ste sa, prečo váš lekár počas prehliadky kontroluje obvod vášho brucha? Tento test, ktorý je známy už dlhé roky, môže byť prvým indikátorom intrauterinnej rastovej retardácie plodu, IUGR. Tento problém je veľmi zriedkavý a vyskytuje sa približne u 3 zo 100 tehotných žien.

Vaše brucho sa síce môže zdať veľké, no voľným okom sa nedá rozoznať, ako rýchlo sa vaša maternica zväčšuje. Ak je obvod vášho brucha menší, než je bežné, lekár vykoná ďalšie testy na diagnostiku IUGR.

Vysvetlenie pojmu IUGR

IUGR, skratka anglického slova Intra Uterine Growth Restriction, je intrauterinná rastová retardácia plodu, týmto pojmom sa označuje spomalený vnútromaternicový rast a vývoj plodu. Rast a vývin je oneskorený o 3 až 4 týždne, vo vzťahu ku gestačnému veku dieťaťa.

Zatiaľ čo niektoré deti, ktoré sa zdajú byť v maternici menšie, ako je priemer, sa narodia zdravé a majú primeranú veľkosť, u iných sa môže objaviť IUGR, ktorá im bráni normálne rásť a vyvíjať sa.

Príčina vzniku IUGR

Približne 40 percent pôrodnej hmotnosti dieťaťa ovplyvňujú genetické faktory, takže niektoré deti sú stále rastovo pozadu, čo spôsobí, že vďaka genetike nepresiahnu výšku 150 cm ani v dospelosti . Genetika hrá veľkú rolu, takže sa pokojne môže stať, že sa dieťa narodí menšie, ako je priemer, no napriek tomu bude úplne zdravé.

Niektoré deti, u ktorých sa zistila intrauterinná rastová retardácia plodu, môžu mať rôzne chromozomálne abnormality, alebo srdcové chyby, ktoré obmedzujú ich rast. Tento problém sa častejšie vyskytuje aj v prípade, že je poškodená placenta matky, matka vedome, či nevedome poškodzuje svoje zdravie, aj zdravie dieťaťa, fajčí, pije alkohol, alebo berie drogy.

Rizikové skupiny

Intrauterinná rastová retardácia plodu sa častejšie vyskytuje u žien, ktoré spĺňajú tieto pomienky.

  • Prvorodičky a ženy, ktoré čakajú minimálne piate dieťa.
  • Vek matky je nižší ako 17 rokov, alebo viac ako 35 rokov.
  • Ženy, ktoré majú vysoký krvný tlak, alebo ochorenie srdca.
  • Pri predchádzajúcom tehotenstve malo ich dieťa nízku pôrodnú hmotnosť, alebo testy preukázali intrauterinnú rastovú retardáciu plodu.
  • Budúce mamičky, ktoré majú problémy s placentou, alebo sa u nich vyskytli abnormality maternice, napríklad abrupcia placenty.
  • Vyššiu pravdepodobnosť preukázania IUGR majú ženy s viacnásobným tehotenstvom, príčina problému je v tomto prípade nedostatok miesta v maternici.
  • Ženy, ktoré majú diabetes, ochorenie pľúc, ochorenie obličiek, alebo sa u nich objavila anémia.

Príznaky

Nie je prekvapivé, že intrauterinná rastová retardácia plodu nemá žiadne viditeľné príznaky, často sa môže zameniť s prirodzene menším vzrastom dieťaťa, čo je geneticky dané. Jediný spôsob, ako sa pokúsiť diagnostikovať IUGR je meranie obvodu brucha a ultrazvuk, preto sú počas tehotenstva dôležité pravidelné kontroly a vyšetrenia.

Diagnostika

Intrauterinná rastová retardácia plodu sa zvyčajne zistí počas rutinného prenatálneho vyšetrenia, v druhej polovici tehotenstva, keď váš lekár meria obvod vášho pásu a zistí, že dieťa je príliš malé na svoj gestačný vek. Následne sa vykoná ultrazvuk, aby sa zistila veľkosť dieťaťa a skontroluje sa prietok krvi v pupočnej tepne. Ak sa preukážu abnormality je možné, že dieťa cez pupočnú šnúru nedostáva primerané množstvo živín a krvi z placenty.

Chromozomálna abnormalita

Ak je hlavnou príčinou IUGR chromozomálna abnormalita, lekár pravdepodobne diagnostikoval tento stav už počas prvého trimestra tehotenstva, na základe NIPT testov, alebo pomocou amniocentézy, výkon, ktorý slúži na vyšetrenie chromozómov a génov plodu. V prípade, že lekár nenájde zjavnú príčinu intrauterinnej rastovej retardácie plodu, podrobí vás testami, aby mohol nasadiť potrebnú liečbu.

Komplikácie

Jedným z najlepších ukazovateľov dobrého zdravia dieťaťa je jeho pôrodná hmotnosť, takže intrauterinná rastová retardácia plodu môže predstavovať zdravotné riziká pre vaše dieťa, ktoré sa lekár bude snažiť vyliečiť ešte v zárodku.

Aké komplikácie hrozia dieťaťu s IUGR?

  • Neschopnosť udržiavať normálnu telesnú teplotu.
  • Nízke hladiny cukru v krvi, či málo kyslíka pri narodení.
  • Nezvyčajne vysoký počet červených krviniek.

Prevencia

Najlepší spôsob, ako zabrániť intrauterinnej rastovej retardácii plodu je odstrániť, alebo eliminovať rizikové faktory, ktoré môžu zabrániť normálnemu rastu vášho dieťaťa, vrátane kontroly chronických stavov a komplikácií tehotenstva, pod vedení svojho lekára.

Vyhnite sa fajčeniu, alkoholu a akýmkoľvek drogám, ktoré môžu prispieť k spomalenému rastu plodu. Konzumovanie vyváženej stravy a dobrá prenatálna strarostlivosť môže z dlhodobého hľadiska zabrániť vzniku intrauterinnej rastovej retardácie plodu.

Ranná nevoľnosť

Váš lekár vám poradí, čo robiť, ak sa u vás objavuje ranná nevoľnosť a pomôže vám získať primeranú pôrodnú hmotnosť. Nemusíte sa stresovať, ak počas prvého trimestra tehotenstva trpíte nevoľnosťou a ťažko v sebe udržíte jedlo, pretože v tomto období tehotenstva to je normálne. Ranná nevoľnosť obvykle zmizne na konci prvého trimestra tehotenstva.

V prípade, že vás ranné nevoľnosti trápia aj v druhom trimestri tehotenstva a vaša hmotnosť nestúpa, naopak klesá, konzultujte tento stav so svojim lekárom.

Liečba

Neexistuje žiadna špecifická strava, alebo lieky špeciálne pre ženy, ktorým bola diagnostikovaná intrauterinná rastová retardácia plodu. Počas celého tehotenstva vás bude lekár starostlivo sledovať, bude kontrolovať krvný obeh dieťaťa a pravidelne podstúpite ultrazvuk na zmeranie veľkosti dieťaťa. Môžete dostať lieky na zlepšenie placentárneho prietoku krvi, alebo na liečbu iného diagnostikovaného problému, ktorý prispieva k IUGR. Lekár vám môže odporučiť užívanie steroidov, ktoré pomáhajú dieťaťu vo vývine.

V prípade, že dieťa nie je dostatočne vyživované, no pľúca dieťaťa sú vyvinuté, môže sa vyvolať predčasný pôrod, alebo sa vykoná sekcia, cisársky rez. Tento krok sa zvažuje najmä medzi 32. a 34. týždňom tehotenstva, kedy je predpoklad, že dieťa nedostáva potrebné živiny z placenty.

Novorodenec s IUGR

Našťastie, viac ako 90 percent detí, ktoré sa narodili menšie, ako je priemer, dohnali ostatné deti, v prvých rokoch svojho života. Ak porodíte dieťa skôr, kvôli intrauterinnej rastovej retardácii plodu, vaše dieťa sa musí popasovať s niektorými komplikáciami, no zvyčajne sa všetko vráti do normálu ešte kým vaše dieťa oslávi tretie narodeniny.

Aké su Vaše skúsenosti?