Hypoxia plodu (Nedostatok kyslíka pre plod)

Pri hypoxii plodu je jednou z možností predčasný pôrod.

Čo je hypoxia plodu?

Nedostatok kyslíka pre plod, alebo odborne hypoxia plodu, je stav, spôsobený nedostatočným prívodom kyslíka, ktorý môže ohroziť dieťa v treťom trimestri tehotenstva, alebo pri pôrode. Nedostatok kyslíka môže mať za následok zníženú frekvenciu srdca a tento stav môže byť pre dieťa nebezpečný.

Presná hodnota výskytu hypoxie plodu nie je známa. Táto hodnota sa pohybuje od 1 z 25 narodených detí, až po hodnotu 1 zo 100 narodených detí.

Príčiny hypoxie plodu

Hypoxia plodu môže byť spôsobená rôznymi faktormi, vrátane:

  • placentárna abrupcia, čiže predčasné odlúčenie placenty
  • infekcia plodu
  • poloha tela matky vyvíja tlak na hlavné krvné cievy, čím blokuje prívod kyslíka, do tela dieťaťa

Rizikové faktory

Existuje niekoľko podmienok, ktoré môžu vyvolať vznik hypoxie plodu. Medzi tieto podmienky patrí obmedzenie rastu v maternici, z dôvodu nedostatku miesta, gestačný diabetes matky, viacnásobné tehotenstvo, preeklampsia, alebo eklampsia, či oligohydramnios.

Príznaky

Nenarodené deti, ktorým sa v maternici darí dobre, majú silnú a stabilnú frekvenciu srdca a reagujú na podnety vhodnými pohybmi. Deti, ktoré majú zdravotný problém, vykazujú menší pohyb, prípadne úplné zastavenie pohybu a ich srdcová frekvencia je slabšia. Pre budúcu mamičku je dôležité pravidelne sledovať počet kopov dieťaťa.

Kontrolujte počet kopov a pohybov, ktoré vaše dieťa urobí v priebehu dvoch hodín. Optimálne je napočítať minimálne 10 kopov, v priebehu hodiny. Ak sa vám pohyby dieťaťa zdajú po hodine slabšie, ako na začiatku, napite sa sladeného nápoja, alebo kvalitného pomarančového džúsu a skúste to znova.

Prevencia

Lekári odporúčajú spať na ľavej strane, aby krv vo vašom tele prúdila plynule. Spánok na chrbte znižuje priechodnosť dolnej dutej žily, ktorá zabezpečuje prietok krvi z dolnej časti tela späť do srdca.

Ak ste si všimli zmenu v aktivite dieťaťa, alebo vôbec necítite pohyby dieťaťa a máte obavy, že je vaše dieťa v nebezpečenstve, neváhajte zavolať svojmu gynekológovi. Lekár vám zvyčajne odporučí ľahnúť si na ľavú stranu, aby sa uvoľnila priechodnosť ciev a  následne zistí, či sa aktivita dieťaťa obnovila.

Najrýchlejším spôsobom, ako zistiť, či je dieťa v poriadku, je ultrasonografické vyšetrenie, ktoré urobí váš gynekológ, alebo iný lekár. Aby sa zabezpečilo lepšie okysličenie krvi matky a rovnako aj dieťaťa, lekár vám môže dať kyslíkovú masku, ktorá vám pomôže s dýchaním. V prípade, že tieto techniky nepomáhajú, najlepším riešením je predčasný pôrod, najčastejšie pomocou sekcie.

Aké su Vaše skúsenosti?