Nadmerné zvracanie (hyperemesis gravidarum)

Keď sa nevoľnosť a zvracanie nevytratia, ani po prvom trimestri tehotenstva, pravdepodobne ste sa stretli s hyperemesis gravidarum.

Čo je hyperemesis gravidarum?

Väčšina žien zažije počas tehotenstva nevoľnosť a zvracanie, ktoré je pravdepodobne spôsobené rýchlym nárastom hormónu hCG a progesterónu. Zvýšené hodnoty hormónu hCG, inak nazývaného tehotenský hormón, sú hlavným príznakom tehotenstva. Progesterón uvoľňuje svaly tráviaceho traktu, čo spôsobuje nevoľnosť.

Hyperemesis gravidarum je nadmerné zvracanie a nevoľnosť, ktoré je viac intenzívne a nepríjemné, ako bežná ranná nevoľnosť, s ktorou sa stretne takmer každá tehotná žena. Vyskytuje sa u menej ako 1 z 200 tehotenstiev. Termín hyperemesis gravidarum pochádza z gréckeho hyper-, čo znamená nadmerné a emesis, čo znamená zvracanie.

Liečba

Mierne prípady nevoľnosti v tehotenstve sa často liečia pomocou prírodných liečiv, dokonca efektívne sú aj domáce babičkine recepty. Vážne prípady môžu viesť k úbytku hmotnosti, podvýžive a dehydratácii a často je potrebná hospitalizácia v nemocnici..

Našťastie, aj keď sa momentálne cítite veľmi zle, nadmerné zvracanie v tehotenstve pravdepodobne neovplyvní rast a vývin vášho dieťaťa. Väčšina štúdií nepreukázala žiadne zdravotné rozdiely medzi dojčatami žien, ktoré sa počas tehotenstva stretli s hyperemesis gravidarum a tými, ktorých táto komplikácia obišla.

Kedy sa objaví ranná nevoľnosť?

Nadmerné zvracanie sa objaví najskôr v prvom trimestri tehotenstva, čo je jeden z hlavných príznakov tehotenstva. Táto ranná nevoľnosť sa zvyčajne objaví v 4. až 5. týždni tehotenstva, ale je to individuálne. Nadmerné zvracanie a nevoľnosť pokračujú v priebehu prvého trimestra a zastavia sa až medzi 12. a 20. týždňom tehotenstva, avšak v niektorých prípadoch pokračujú počas celého tehotenstva.

Rizikové skupiny

Táto komplikácia sa častejšie vyskytuje u starších mamičiek, alebo veľmi mladých, či obéznych žien. Vyskytuje sa aj u žien, ktoré majú mnohopočetné tehotenstvo, alebo sa s touto komplikáciou stretli pri prvom tehotenstve. Štúdie preukázali, že viac náchylné sú aj ženy, u ktorých sa v rodine takisto vyskytla táto komplikácia. Extrémny emočný stres, hormonálna nerovnováha, či nedostatok vitamínu B môžu zvýšiť riziko komplikácií v tehotenstve.

Príznaky

Príznaky hyperemesis gravidarum sú nepretržité a výrazne akútnejšie než bežná ranná nevoľnosť. Zahŕňajú:

 • nevoľnosť, ktorá nezmizne ani po 20. týždni tehotenstva
 • zvracanie niekoľkokrát denne
 • znížená, alebo žiadna, chuť do jedla
 • slabosť a mdloby
 • príznaky dehydratácie (menej časté močenie, tmavožltý moč, suchá pokožka a sliznice)
 • strata hmotnosti o viac ako 5%
 • krv vo zvratkoch

Ak sa u vás prejavia tieto príznaky, poraďte sa so svojím lekárom o následnej liečbe. Lekár skontroluje váš krvný tlak, ktorý môže byť nízky a takisto aj pulz, ktorý je zväčša vyšší, ako obvykle. Absolvujete testy, aby sa vylúčili pečeňové a gastrointestinálne problémy.

Prevencia

Ak sú vaše príznaky mierne, skúste dodržiavať niekoľko rád, ktoré vám pomôžu v boji proti rannej nevoľnosti.

 • Konzumujte jedlá a nápoje so zázvorom, ako je napríklad zázvorový čaj, či zázvorové sušienky.
 • Upravte svoju stravu a naučte sa obmedziť mastné a korenisté jedlá, ktoré môžu spôsobovať nevoľnosť.
 • Vyhýbajte sa vôňam a chutiam, ktoré vám sú nepríjemné.
 • V priebehu dňa skonzumujte šesť, až osem jedál s vysokým obsahom bielkovín. Bieloviny sa ľahšie trávia a pomáhajú udržať primeranú hladinu žalúdočnej kyseliny.
 • Pite dostatok tekutín.

Predtým, než sa rozhodnete užívať lieky, na zmiernenie nevoľnosti, konzultujte tento krok s vašim lekárom. Pri nadmernej nevoľnosti, spojenej so zvracaním, vám lekár môže predpísať vitamín B6, ktorý má preukázateľné účinky.

Lekár najlepšie zhodnotí váš stav a môže vám odporučiť hospitalizáciu, pravdepodobne vám predpíše aj lieky proti nevoľnosti. Akonáhle v sebe dokážete udržať jedlo a tekutiny, držte sa rád spomenutých vyššie.

Aké su Vaše skúsenosti?