Dystokia ramienok

Ramenná dystokia, alebo inak dystokia ramienok, je komplikácia, ktorá sa môže vyskytnúť v priebehu pôrodu. Aj keď ide o vážnu komplikáciu, dá sa jej s prehľadom predísť.

Čo je dystokia ramienok?

Pôrod dieťaťa je vyčerpávajúci, aj bez komplikácií, o to viac je stresujúce, keď pôrod neprebieha podľa plánu. V ojedinelých prípadoch sa môže počas pôrodu objaviť komplikácia zvaná dystokia ramienok. Je to jedna z najdramatickejších komplikácií pri pôrode.

Dystokia ramienok je stav, keď sa jedno, alebo obe, ramená dieťaťa zaseknú, v panvovej oblasti matky, keď dieťa zostupuje do pôrodného kanálu. Táto komplikácia sa najčastejšie vyskytuje u detí, ktoré majú vyššiu pôrodnú hmotnosť. Len u 1% detí, ktoré pri pôrode vážia 2,5 kg, sa obajví dystokioa ramienok. Naopak u detí, ktoré pri pôrode vážia viac ako 4 kg, je toto percento vyššie- ramenná dystokioa sa objaví až u 4-5% detí.

Riziková skupina

Dystokia ramienok sa najčastejšie vyskytuje u detí s vyššou pôrodnou hmotnosťou. Najviac ohrozené sú matky, ktoré už niekedy mali komplikovaný pôrod, alebo pri predchádzajúcom pôrode už zažili dystokiu ramienok. Ohrozené sú aj ženy, ktoré trpia gestačným diabetom (cukrovka v tehotenstve), alebo sú staršie. Aj keď patríte do nejakej z rizikových skupín, nemajte obavy, každý pôrod je jedinečný a práve ten váš môže prebehnúť bez komplikácií.

Čo môžete urobiť

Komplikáciám počas pôrodu sa môžete oblúkom vyhnúť, ak budete doržiavať pár užitočných rád.

  • Počas tehotenstva si strážte svoju váhu. Už na začiatku tehotenstva sa informujte u svojho ošetrujúceho gynekológa, aká je odporúčaná hmotnosť v priebehu jednotlivých týždňov tehotenstva. Budete môcť strážiť svoju váhu a predídete komplikáciám.
  • Zúčastňujte sa predpôrodných kurzov. Na pôrod dieťaťa myslite už počas tehotenstva. Predpôrodné kurzy vás skvele pripravia na pôrod. Kvalifikovaní asistenti vás naučia, ako zvládať bolesť počas kontrakcií, aj to, ako si nájsť správnu polohu, aby bol pôrod čo najjednoduchší.
  • Pravidelne cvičte jogu. Skupinová joga pre tehotné je výborný spôsob, ako sa zoznámiť s ďalšími budúcimi mamičkami, a takisto vám pomôže uvoľniť sa. Joga sa vo všeobecnosti zameriava na spevnenie tela, čo je pri pôrode veľmi dôležité.
  • Gynekológ je váš kamarát. V prípade, že sa počas tehotenstva objaví dystokia ramienok, váš gynekológ a pôrodní asistenti, urobia všetko pre to, aby zabezpečili bezpečný a plynulý pôrod.

Možné následky

Dystokia ramienok je nebezpečná pre dieťa, ale aj pre budúcu matku. Ľahho sa môže stať, že koplikácie pri pôrode matke spôsobia poranenia. Vážnejšie poranenia spôsobia infekciu, ktorej liečba je nepríjemná a zdĺhavá. V niektorých prípadoch maternica ochabne a môže dôjsť ku krvácaniu.

Pre dieťa môže mať táto pôrodná komplikácia vážnejšie následky. Poraneniu nervov, ktoré poškodia hornú končatinu, sa nevyhne až 11,8% detí. Perinatálna asfyxia, čiže nedostatok kyslíka bezprostredne po narodení, sa objaví u 4,3% detí. Asfyxia môže spôsobiť ochorenie pľúc, vrodené srdcové vady, či vývinové vady. Dystokia ramienok môže skončiť aj úmrtím dieťaťa- 7,9% prípadov.

Lekárske postupy

Existujú rôzne lekárske postupy, ktoré sa využívajú pri komplikovanom pôrode. My si popíšeme dve z týchto postupov.

McRobertsov manéver

Tento manéver matke zvyčajne pomáhajú vykonať pôrodní asistenti, ktorí držia nohy matky až pri jej bruchu, čo pomôže rozšíriť panvu, a to výrazne napomáha uvoľniť dieťaťu cestu von z maternice. Ak je tento manéver neúčinný, pôrodný asistent vyvíja mierny tlak na spodnú časť brucha. Táto technika je účinná približne v 42% prípadov.

Zavanelliho manéver

Ďalším postupom je Zavanelliho manéver, ktorý spočíva v posunutí hlavy dieťaťa naspäť do maternice. Po úspešnom posunutí hlavy dieťaťa je následne vykonaný cisársky rez. Tento manéver sa však radí k tým drastickejším a v mnohých prípadoch sa neodporúča, pretože kosti dieťaťa sú mäkké a ľahko môže dôjsť k trvalým zdravotným následkom.

Aké su Vaše skúsenosti?