Správne hygienické návyky môžu pomôcť zabrániť vzniku infekcie, ktorú spôsobuje cytomegalovírus.

Čo je cytomegalovírus (CMV)?

Cytomegalovírus, alebo CMV, je bežný typ vírusu, ktorý spadá do skupiny herpetických vírusov. Bežne sa objavuje u zdravých detí a dospelých, avšak vo veľmi zriedkavých prípadoch môže spôsobiť komplikácie pre nenarodené dieťa.

Našťastie, asi polovica tehotných žien prekonala CMV vírus už počas detstva. Ak sa nachádzate v tejto skupine žien, nemusíte sa obávať, že vám vírus skomplikuje vaše tehotenstvo. Hoci sa vírus môže znova prejaviť, riziko pre plod je oveľa nižšie, ako v prípade, keby sa u vás cytomegalovírus prvýkrát prejavil až počas tehotenstva.

V skutočnosti sa len 1 až 4 percentá tehotných žien prvýkrát stretnú s CMV vírusom až počas tehotenstva. Dokonca aj v prípade, že sa u vás prejaví tento druh vírusu počas tehotenstva, prenesie sa len na 1 z 750 detí.

Prenos vírusu

Cytomegalovírus sa rýchlo prenáša, ak sa dostanete do dlhodobého kontaktu s infikovanou telovou tekutinou, vrátane slín, moču, sliznice, krvi, výkalov, alebo spermií. K prenosu vírusu môže dôjsť napríklad prostredníctvom nechráneného sexuálneho styku s osobou, ktorá je týmto vírusom infikovaná. Ak sa vírus nachádza na vašich rukách, ľahko sa môže dostať do úst, čo je ďalší dôvod, prečo je dôležité dôkladné umývanie rúk. Ženy, ktoré sa starajú, alebo pracujú s malými deťmi, môžu byť vystavené väčšiemu riziku nákazy infekciou, pretože CMV vírus sa bežne vyskytuje v slinách a moči malých detí, najmä vo veku od 1 do 3 rokov. Cytomegalovírus sa môže rýchlejšie širiť medzi batoľatami v centrách dennej starostlivosti a na ihriskách.

Vírus CMV sa môže preniesť prostredníctvom krvi, cez placentu, do nenarodeného dieťaťa, kedykoľvek v priebehu tehotenstva. Platí to najmä v prípade, že matka je týmto vírusom infikovaná prvýkrát, alebo je imunitný systém matky oslabený, napríklad prítomnosťou HIV vírusu.

Rizikové skupiny

Najviac ohrozené sú ženy, ktoré neboli infikované CMV vírusom pred tehotenstvom. Občas je ťažké rozoznať tento druh vírusu, pretože príznaky sú podobné, ako u iných vírusových infekcií. Najzávažnejšie problémy spôsobené cytomegalovírusom sa pravdepodobne objavia v prvom trimestri tehotenstva, preto je počas tohto obdobia rozumné prijať mimoriadne hygienické opatrenia.

Príznaky

Drvivá väčšina detí, nad 90%, ktoré sú infikované CMV vírusom počas tehotenstva, nevykazujú žiadne príznaky infekcie po narodení. Medzi najčastejšie príznaky patrí predčasné narodenie dieťaťa, záchvaty, mikrocefália, nižšia pôrodná hmotnosť, problémy s pečeňou, slezinou a pľúcami, neurologické problémy.

U malého percenta detí, u ktorých sa pri narodení neprejavovali žiadne závažné príznaky, sa môžu objaviť príznaky neskôr. Medzi tieto príznaky patrí motorické postihnutie, alebo strata sluchu. CMV vírus, ktorý sa na dieťa preniesol ešte v maternici, je hlavnou príčinou straty sluchu u detí.

Príznaky infekcie u matky

Hoci sa cytomegalovírus zvyčajne objaví bez akýchkoľvek príznakov, občas sa môže u nakazenej matky prejaviť horúčka, pretrvávajúca únava, opuch lymfatických uzlín, alebo bolesť hrdla. Príznaky CMV vírusu sú podobné, ako mnoho iných ochorení, vrátane chrípky. To znamená, že by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára, ak sa u vás vyskytnú príznaky infekcie. Lekár tak bude môcť nasadiť potrebnú liečbu.

Ak si váš ošetrujúci lekár myslí, že sa u vás prejavil cytomegalovírus, urobí vám krvný test, aby zistil, či sa vo vašom tele vyskytujú potrebné protilátky. V prípade preukázania infekcie musíte absolvoval ultrazvuk, aby lekár skontroloval plod.

Prevencia

Pretože existuje riziko závažných vrodených chýb dieťaťa, je dobré sa pred týmto druhom vírusu chrániť. Ako pri každej vírusovej infekcií, aj v tomto prípade zaberá dôkladná prevencia, najmä ak sa pravidelne dostávate do kontaktu s malými deťmi.

Dôkladne si umývajte ruky mydlom a teplou vodou, najmä ak dieťaťu meníte plienky, alebo mu utierate nos. Kúpte si osobitný kôš na použité plienky a pravidelne ho vyprázdňujte a čistite. Nepoužívajte okuliare, či šperky, ktoré sa dostanú do kontaktu s deťmi. Vyhnite sa bozkávaniu malých detí na ústa, v období tehotenstva ich pobozkajte radšej na čelo, čo je pre vás bezpečnejšie.

CMV vírus u novorodenca

Dieťa, ktoré po narodení vykazuje príznaky CMV vírusu, potrebuje náležitú liečbu. Všeobecný lekár vykoná test krvi, moču, alebo slín dieťaťa, aby zistil, či sa uňho vyvinuli potrebné protilátky. Tieto testy sa vykonávajú v priebehu dvoch, až troch týždňov od narodenia dieťaťa. V prípade, že sú výsledky pozitívne, lekár predpíše antivirotiká, aby sa minimalizoval potenciálny vplyv infekcie, na následný vývoj dieťaťa. Je potrebné, aby ste s dieťaťom absolvovali pravidelné kontroly a nezabudnite ani na kontroly sluchu.