Správna liečba AIDS, počas tehotenstva, môže výrazne znížiť riziko prenosu tejto infekcie na vaše dieťa.

Čo je AIDS?

AIDS, z anglického Acquired Immune Deficiency Syndrome, je infekčné ochorenie vírusového pôvodu. Toto ochorenie sa voľne prekladá ako syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti a každý rok zabije viac ako milión ľudí, vrátane detí. AIDS je ochorenie, ktoré spôsobuje vírus HIV. Vírusom HIV sa dieťa môže nakaziť počas tehotenstva, pôrodu, alebo neskôr prostredníctvom materského mlieka nakazenej matky.

V roku 2009 žilo v Spojených štátoch takmer 280 000 žien s vírusom HIV. Mnoho žien dokonca nevedelo, že sú nakazené týmto vírusom. Od roku 2006 sa každý rok narodilo takmer 9 000 HIV pozitívnych detí.

Rizikové skupiny

Najbežnejším spôsobom, ako sa ženy nakazia vírusom HIV, je nechránený styk s infikovanou osobou, alebo používanie rovnakých ihiel z injekčných striekačiek, ako osoba infikovaná vírusom HIV.

Príznaky AIDS

V závislosti od štádia infekcie môžu príznaky ochorenia zahŕňať nevysvetliteľnú stratu hmotnosti, stratu chuti do jedla, nevysvetliteľnú nevoľnosť, dlhotrvajúci opuch lymfatických uzlín, bolesť, alebo abnormálne hodnoty PAP testov.

Prenos na dieťa

Aj keď už existujú lieky, ktoré dokážu potlačiť príznaky AIDS, toto ochorenie je stále smrteľné. Našťastie správna liečba počas tehotenstva môže výrazne znížiť riziko prenosu infekcie na vaše dieťa. Pôrod prostrednístvom sekcie, čiže cisárskym rezom, ešte viac znižuje riziko prenosu vírusu HIV na vaše dieťa.

Prevencia

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť tomuto ochoreniu, je používať počas sexuálneho styku kondóm. Ak chcete s partnerom otehotnieť, mali by ste sa predtým nechať otestovať na prítomnosť vírusu HIV vo vašom tele.

Liečba

Ak už ste HIV pozitívna, porozprávajte sa so svojim gynekológom o vhodnej liečbe. Niektoré lieky môžu byť pre vaše vyvíjajúce sa dieťa pomerne nebezpečné, zatiaľ čo iné môžu byť menej škodlivé. Najúčinnejšie lieky obsahujú liečivo zidovudín. Medzi registrované lieky, s touto účinnou látkou, sa radia napríklad Retrovir a Combivir. Tieto lieky výrazne znižujú riziko prenosu vírusu HIV na vaše dieťa.

Liečba by mala trvať počas celého tehotenstva. Po pôrode vaše dieťa takisto absolvuje preventívnu liečbu, aby sa zabránilo vzniku tohto smrteľného ochorenia. V rámci prevencie by sa matka mala vyhnúť dojčeniu, pretože vírus HIV sa na dieťa môže preniesť aj prostredníctvom materského mlieka.