Hormóny v tehotenstve

hormony-v-tehotenstve

Hormóny v tehotenstve predstavujú lístok zadarmo na jednu z najdobrodružnejších jázd, počas ktorej zažijete zmenu emócii, celú radu žalúdočných problémov a iné. Lístok na túto jazdu ste mohli získať už v puberte, teraz to však bude omnoho intenzívnejšie, takže je na mieste vysvetliť si, akými „destináciami“ počas tejto jazdy prejdete.

Hlavným ťahúňom je šesť rôznych hormónov, ktoré Vás budú sprevádzať počas ďalších deviatich mesiacov, ale dopodrobna si v tomto článku vysvetlíme aj iné hormóny, tak, aby ste porozumeli všetkému potrebnému.

Hormóny, ktoré sú pohonnou látkou tejto dobrodružnej jazdy sú:

  • Folikulo-stimulačný hormón
  • Luteinizačný hormón
  • Choriogonadotropín
  • Estrogén
  • Progesterón
  • Relaxín
  • Rastový faktor placenty
  • Laktogénny hormón
  • Oxytocín
  • Prolaktín

Ako vidíte, je ich celkom dosť. Každý z nich však zohráva veľmi dôležitú úlohu pri raste a vyvíjaní Vášho malého nezbedníka. V nasledujúcich vetách Vám vysvetlíme funkciu každého z nich, aby ste lepšie chápali podstatu ich prítomnosti vo Vašom tele.

Folikulo-stimulačný hormón

Aby vôbec bolo možné, aby ste otehotneli, vo Vašom tele sa nachádza hormón zvaný folikulo-stimulačný hormón. Jeho úlohou je stimulácia folikulárnych buniek tak, aby dozreli a začali tak produkovať hormón estrogén. Estrogén potom vyšle signál sliznici maternice, aby sa začala prestavba a ak otehotniete, zruší ďalšiu sekréciu folikulo-stimulačného hormónu (čo je aj dôvodom, prečo už nebudete mať počas tehotenstva menštruáciu).

Ak máte vyššie hladiny folikulo-stimulačného hormónu, je u Vás viac pravdepodobné, že budete mať dvojičky. Toto sa týka aj žien po veku 35 rokov, kedy je hodnota tohto hormónu prirodzene vyššia.

Luteinizačný hormón

Je hormón, ktorý je počas tehotenstva taktiež neaktívny. Jeho sekrécia prestáva spolu s folikulo-stimulačným hormónom. Totižto, luteinizačný hormón spolupracuje spolu s folikulo-stimulačným hormónom na menštruačnom cykle ženy. Podporuje vývoj folikulu, vyvoláva ovuláciu a vytvára žlté teliesko. Žlté teliesko produkuje progesterón, ktorý je potrebný v počiatočných fázach tehotenstva a ktorý inhibuje sekréciu luteinizačného hormónu.

Ak máte problém s otehotnením, Váš lekár Vám môže urobiť testy práve na luteinizačný hormón.

Choriogonadotropín

Choriogonadotropín je kľúčový hormón, ktorý je prítomný počas tehotenstva. Jeho prítomnosť nájdeme v moči a krvi, čo aj vysvetľuje dôvod, prečo je potrebná prítomnosť moču pri tehotenskom teste, pretože práve tento hormón je zodpovedný za tie dve čiarky, ktoré sú pre mnohé z žien radostnou novinou.

Tento hormón je produkovaný bunkami placenty niekoľko dní po tom, čo sa oplodnené vajíčko usadí v sliznici maternice. Laicky povedané, jeho úlohou je oznámiť budúcej mamičke, že v jej maternici rastie nový život, a že preň musí vybudovať akési hniezdo.

Choriogonadotropín taktiež oznamuje vaječníkom, aby prestali produkovať vajíčka každý mesiac. Počas prvých desiatich týždňov Vášho tehotenstva sa hladina hormónu vhoriogonadotropínu zdvojnásobuje každý druhý deň. Medzi jeho zlé stránky patrí ranná únava, nevoľnosti a zvracanie.

Estrogén

Takisto ako aj progesterón, estrogén je produkovaný žltým telieskom, až pokým túto úlohu nepreberie placenta. Ak by ste boli zvedavá, čo je pohonnou látkou vyvíjajúcich sa orgánov Vášho plodu, je to práve hormón estrogén.

Hladina estrogénu vo Vašom tele rapídne stúpa počas prvých troch mesiacov, potom sa však tento hormón ustáli a udržiava si stále hodnoty. Hlavnou úlohou estrogénu, ktorá je veľmi ale naozaj veľmi dôležitá, je stimulácia produkcie hormónov v nadobličkách bábätka, stimuluje rast nadobličiek a umožňuje maternici reagovať na oxytocín.

Medzi jeho nevýhody patria takisto nevoľnosti, kŕčové žily, zvýšený apetít a aj možná zmena pigmentácie kože.

Progesterón

Ako sme si už v tomto článku spomenuli, progesterón je tvorený spolu s estrogénom v žltom teliesku. Žlté teliesko pokračuje v produkovaní progesterónu ešte ďalších 10 týždňov, potom však túto úlohu prevezme placenta. Podobne ako u estrogénu, počas prvých troch mesiacov sa hladina progesterónu zvyšuje a potom sa hladina ustáli.

Úlohou progesterónu je udržiavať svaly maternice relaxované a hrá úlohu pri imunitnom systéme, kedy pomáha tolerovať cudzie DNA, čiže DNA plodu.

Relaxín

Na to, aby ste pochopili význam, nemusíte mať ani medicínske vzdelanie. Už pri prvom pohľade na názov tohto hormónu Vám asi napadlo, čo bude hlavnou funkciou relaxínu. Relaxín je zodpovedný za uvoľnenie väzov, ktoré držia kosti panvy pokope a za relaxáciu svalov maternice. Tento hormón robí neľahký pôrod o niečo ľahším a menej bolestivým. Počas tehotenstva je hladina tohto hormónu až 10 násobne vyššia, ako u žien, ktoré nečakajú bábätko.

Medzi jeho nevýhody patrí hlavne to, že uvoľňuje aj väzy mimo panvy, vrátane ramien, kolien a členkov, čo môže spôsobiť mierne bolesti v týchto oblastiach.

Ako sami vidíte, hormóny v tehotenstve zohrávajú nemalú úlohu a budú po Vašom boku najbližších 9 mesiacov až po samotné počatie. Nakoniec však spoznáte, že všetky zmeny súvisiace so zmenami hormónov, však naozaj stáli za to.