Kyselina listová

Ak plánujete splodiť potomka, mali by ste čo najskôr začať užívať kyselinu listovú. Je totiž dôležitá nie len počas tehotenstva, ale aj pred ním. Možno ale podobné informácie čítate o mnoho iných vitamínoch či užitočných látkach, preto vám v tomto článku ozrejmíme, prečo je kyselina listová tak dôležitá a prečo je nevyhnutná pre zdravý vývoj vášho dieťatka. Okrem toho sa dočítate kedy a ako často ju máte užívať.

Čo je kyselina listová?

Kyselina listová sa inak označuje aj ako kyselina folová, či vitamín B9, čo znamená, že je to „len“ vitamín zo skupiny B. Túto skutočnosť vie len veľmi málo ľudí. Okrem toho je tiež kyselina listová rozpustná vo vode. Čo sa týka jej funkcie v našom tele, tak je kľúčová pre látkovú premenu bielkovín a nukleových kyselín (hlavne DNA a RNA), a taktiež je hlavným prvkom pri tvorbe, obnove, ale aj zdravom fungovaní buniek v celom ľudskom tele. Okrem toho je potrebná pri tvorbe červených krviniek, podporuje chuť do jedla a stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny.

Toto platí pre všetkých ľudí nezávisiac od pohlavia, preto sa možno teraz pýtate prečo je to tak podstatné práve pre tehotné ženy. Jednoducho preto, že keď vy počas tehotenstva neprijímate dostatok kyseliny listovej, znamená to, že ani plod vo vašom bruchu jej nemá dostatok, v dôsledku čoho je vážne ohrozená produkcia nových buniek v jeho rozvíjajúcom sa telíčku, ako aj ostatné vyššie opísané procesy.

Čo sa výskytu týka, kyselina listová, alebo aj vitamín B9, je bežne prítomná v rade potravín, aj keď nie vždy vo vysokej miere. Najväčší pomer kyseliny listovej nájdeme vo fazuli či ďalších strukovinách, ďalej v citrusoch, v džúsoch z citrusových plodov, ale aj v celozrnných výrobkoch či pšeničných otrubách. V určitej miere ju nájdeme aj v bravčovom mäse, listovej zelenine, kôrovcoch, kuracom mäse a napokon aj v pečienke.

Prečo je dôležitá v tehotenstve?

Už sme si teda vysvetlili, že kyselina listová je pre každého človeka veľmi potrebná, či už je to človek dospelý, alebo ešte len v bruchu. Teraz sa budeme zaoberať tým, prečo je také kľúčové, aby práve počas tehotenstva žena prijímala tejto látky dostatok. Inak povedané, budeme sa zaoberať možnými negatívnymi následkami nedostatku kyseliny listovej pre vývoj dieťatka počas tehotenstva.

Najdôležitejšou funkciou kyseliny listovej pre vývoj plodu je, že zabraňuje vytváraniu defektov a poškodení neurálnej trubice plodu – tieto defekty a poškodenia sa prejavujú ako celá rada vrodených vád miechy a mozgu, preto môžu byť často nezlučiteľné so životom, či s plnou pohyblivosťou dieťaťa po narodení. Kľúčové je, že tieto defekty sa môžu vyskytnúť už vo veľmi skorom štádiu tehotenstva – vtedy žena ešte nemusí mať potuchy o tom, že vôbec čaká dieťa. Neurálna trubica sa totiž plodu začne vyvíjať už v treťom týždni tehotenstva. A práve preto je tak potrebné, aby žena začala užívať kyselinu listovú už vtedy, keď sa o dieťa začne pokúšať – pretože ak s tým začne až po tom, čo sa dozvie že je tehotná, niekedy už môže byť pre plod a jeho zdravý vývoj neskoro.

Bohužiaľ, poškodenie neurálnej trubice plodu je len jedným z mnohých problémov, ktoré môže nedostatok kyseliny listovej počas tehotenstva spôsobiť. Môže to spôsobiť radu ďalších vrodených vývojových vád u dieťaťa: napríklad je to porucha močového systému, nesprávny vývoj končatín, rázštep pery či podnebia, či dokonca polyrostenóza (zhrubnutie svaloviny žalúdočnej steny, v dôsledku čoho dieťa nekontrolovane vracia a nedokáže preto prijať potravu). Nedostatok kyseliny listovej sa tiež často prejavuje v podobe zvýšeného rizika potratu a predčasného pôrodu, ale spája sa aj s nízkou pôrodnou hmotnosťou dieťaťa. U väčších detí sa potom nedostatok tejto látky prejavuje všeobecným spomaleným vývojom  a rastom. V niektorých prípadoch sa potom nedostatok vitamínu B9 prejaví aj hnačkami, nechuťou do jedla, slabosťou, chudnutím, bolesťami hlavy a búšením srdca.

Kedy a v akom množstve ju užívať?

Teraz už vieme, prečo je tak kľúčové kyselinu listovú užívať, a to najmä v tehotenstve. Stále vám ale zrejme nie je jasné, kedy ju začať užívať, v akom množstve ju prijímať, či akú formu zvoliť. V prvom rade, bežný dospelý človek potrebuje 400 µg kyseliny listovej denne. To by teda pre vás malo predstavovať úplné minimum, bez ktorého by ste nikdy nemali byť. Počas tehotenstva ale telo ženy logicky potrebuje tejto látky viac, keďže sa stará aj o vývoj plodu. To v praxi znamená, že tehotná žena by mala každý deň prijať aspoň 800 µg kyseliny listovej. Toto množstvo je kľúčové najmä v prvom trimestri tehotenstva – rôzne štúdie preukázali, že každodenný príjem minimálne 800 µg kyseliny listovej počas prvých troch mesiacov tehotenstva znížil výskyt rizika rázštepu chrbtice až o 70%.

Tu sa ale dostávame ku spomínanému problému – žena často niekoľko týždňov ani netuší, že je tehotná. Práve preto by ste mali spomínané množstvo kyseliny listovej začať každodenne prijímať už vtedy, keď sa rozhodnete začať snažiť o splodenie potomka, aby ste si boli istá, že v prípade otehotnenia tejto látky máte v tele dosť. Sú ale ženy, ktoré potrebujú denne kyseliny listovej viac: jedná sa napr. o diabetičky, ženy s poruchami trávenia či epileptičky. Poraďte sa preto o optimálnej dennej dávke s vašim lekárom.

V akej forme ju prijímať?

Poslednou otázkou ostáva odkiaľ kyselinu listovú prijímať. Ako sme už spomínali, sú potraviny, ktoré túto látku obsahujú: jedná sa najmä o listovú zeleninu, strukoviny, či niektoré druhy mäsa. Problém však je, že nesprávnym zaobchádzaním potraviny strácajú mnoho kyseliny listovej, a preto si často nemôžete byť istá, či ste jej z jedla prijali dosť. Preto odporúčame poistiť sa návštevou lekárne a kúpou kyseliny listovej vo forme tabliet.

Najprv by ste si ale mali skontrolovať, či už náhodou kyselinu listovú neprijímate – častokrát sa nachádza v rôznych multivitamínoch a ani si to nevšimneme. Ak ju ale v obsahu balenia nenájdete, alebo to nie je spomínaných 800 mikrogramov, kúpte si ju samostatne. A nestačí len kúpiť prvé balenie, ktoré sa bude zdať sympatické  – ubezpečte sa, že odporúčaná denná dávka týchto tabliet obsahuje aspoň tých spomínaných 800 µg. Zároveň ale neplatí, že viac je automaticky lepšie, resp. platí to len po určitú hranicu. Nad 1000 µg do dňa už vám viac kyseliny listovej neprináša viac úžitku, a aj keď výskumy nepreukázali žiadne závažné negatívne účinky, snažte sa túto hranicu pre istotu neprekročiť.

Aké su Vaše skúsenosti?