Antibiotiká v tehotenstve

Keď je žena tehotná, ona a jej doktor by mali dva krát zvážiť použitie akéhokoľvek lieku. Niekedy je však použitie antibiotík vzhľadom na zdravotný stav budúcej mamičky nevyhnutné. Pravdupovediac, tehotné ženy získavajú predpis na antibiotiká celkom často. Konzumácia niektorých antibiotík je v poriadku, zatiaľ čo konzumácia iných môže predstavovať vysoké riziko aj pre Vaše bábätko.

Bezpečnosť používania antibiotík záleží na viacerých faktoroch, najdôležitejším je však obdobie, v ktorom sa nachádzate počas konzumácie týchto liekov. Inými faktormi sú samozrejme typ antibiotík, dĺžka doby konzumácie a dávky.

Je užívanie antibiotík v tehotenstve nebezpečné?

Na otázku, ako veľmi nebezpečné môže byť používanie antibiotík v tehotenstve Vám veľmi radi odpovieme.

Niektorí odborníci upozorňujú na fakt, že napríklad používanie Metronidazolu (ktorý je predpísaný na liečbu niektorých vaginálnych infekcií, napríklad trichomoniáza) spôsobuje vrodené chyby pre Vaše dieťa.

Ako vidíte, poznanie jednotlivých druhov antibiotík a ich účinky je v tehotenstve veľmi dôležité. Spomeňme si teda ďalšie druhy antibiotík, nad ktorými odborníci držia výstražný prst.

Nedoporučené antibiotiká

Na začiatok si teda povieme o tetracyklínoch, medzi ktoré patrí DoxycyklínMinocylín, používané na liečbu akné a respiračných infekcií, ktoré môžu poškodiť pečeň matky a doslova odfarbia vyvíjajúce sa zúbky bábätka.

Ďalším druhom antibiotík, na ktorý si treba dať pozor, je Makrodantín, ktorý sa používa pri liečení infekcií močových ciest, alebo ak táto infekcia prejde až do obličiek. Toto antibiotikum samo o sebe nie je nebezpečné, avšak mali by ste ho prestať užívať od 36. týždňa , pretože existuje malé riziko, že zničí červené krvinky Vášho bábätka.

Na liečenie infekcií močového traktu sa používa aj Trimetoprín, ten však nie je vhodnou voľbou v priebehu tehotenstva, pretože blokuje účinky kyseliny listovej, ktorá je počas tehotenstva veľmi dôležitá a bráni vzniku vrodených chýb u Vášho bábätka.

Môžu sa však vyskytnúť prípady, kedy je použitie týchto liečiv nevyhnutné a riziko samotnej choroby je väčšie, ako riziko vedľajších účinkov antibiotík. Ak teda je teda však Trimetoprín nevyhnutný, jeho užívanie by ste mali doplniť suplementáciou kyseliny listovej, už zo spomínaného dôvodu, a to negatívneho účinku Trimetoprínu na kyselinu listovú.

Bezpečné druhy antibiotík

Na rozdiel od Metronidazolu, Makrodantínu a Trimetoprínu existujú však aj antibiotiká, ktoré sa pokladajú za všeobecne bezpečné pri použití počas tehotenstva.

Medzi ne patria:

  • Amoxicilín
  • Ampicilín
  • Clindamycín
  • Erytromycín
  • Penicilín
  • Nitrofurantoín

Keďže sme si na začiatku tohto článku spomenuli aj niečo o bezpečnosti používania antibiotík a o faktoroch, ktoré z veľkej miery ovplyvňujú samotný účinok a aj vedľajšie efekty antibiotík, mali by sme si teraz teda objasniť aj to, prečo je obdobie v tehotenstve, počas ktorého konzumujete tieto liečivá, tak zásadným faktorom.

Nie je totiž tak úplne jedno, v akom období antibiotiká konzumujete. Najviac rizikové obdobie pre poberanie týchto piluliek je posledný trimester, teda obdobie po 6. mesiaci tehotenstva. Najnovšie štúdie totižto poukazujú na fakt, že užívanie antibiotík v posledných troch mesiacoch tehotenstva zvyšuje šance, že Vaše bábätko nadobudne tzv. detské chrčanie/piskot a celkovo zdravotné stavy podobné astme. Tieto diagnózy sa však neukázali u novorodencov, ktorých matky užívali antibiotiká v skorých fázach tehotenstva.

Poraďte sa s lekárom

V dnešnej dobe nie je tajomstvom, že od návštevy lekára odídete najčastejšie s receptom na antibiotiká. Prehnané predpisovanie týchto liekov pritom predstavuje jednu z hlavných príčin chorôb širokej verejnosti a zdravotníci, ako aj tehotné ženy, by mali zvážiť používanie antibiotík a vyhnúť sa im pri zdravotných stavoch, ktoré sa zlepšia samé od seba, ako napríklad aj vírusové infekcie.

Netreba však úplne zanevrieť na používanie antibiotík. Niekedy sú antibiotiká veľmi dobrým pomocníkom, dokonca aj v treťom trimestry Vášho tehotenstva, avšak zdravotný stav si to musí naozaj vyžadovať. V tomto prípade urobia antibiotiká viac úžitku ako škody. Treba však poznamenať, že užívanie antibiotík by malo trvať čo najkratšiu možnú dobu.