Ako potratiť

Výraz prirodzený potrat sa používa v spojení so stratou plodu a jeho uvoľnením z maternice počas prvých 20 týždňov tehotenstva. V niektorých prípadoch používajú lekári iný výraz „spontánny potrat“. Prirodzený potrat nastáva približne u 20% tehotenstiev. Asi 80% z týchto potratov prebehnú pred 12 týždňom tehotenstva. V prípade, že je vaše tehotenstvo neželané, mohlo by vás zaujímať ako spôsobiť potrat bezpečne. V nasledujúcom článku informujeme o možnostiach, ako ukončiť neželané tehotenstvo.

Možnosti ukončenia nechceného tehotenstva

V prípade, že ste sa rozhodla ukončit tehotenstvo a chcete potrat, existujú 2 hlavné metódy, ktorými ho možno dosiahnúť:

Potrat pomocou potratovej tabletky (Legálna v českej republike)

Táto metóda bohužiaľ nie je povolená v Slovenskej republike, ale je možné podstúpiť ju v susedných Čechách, kde vám ju ochotne podajú.

Potratová tabletka je mnohokrát bezpečnejšia než bežná interrupcia, i keď spôsobuje silné bolesti. Rozhodne nejde o nejaké jednoduché ukončenie tehotenstva, aj keď väčšia časť prebieha v pohodlí domova.

Potratová tabletka je podľa úpravy legislatívy daného štátu vydávaná žene na predpis v lekárni a tá ju buď užije doma, alebo pod dohľadom lekára. Po 48 h sa dostavia príznaky podobné menštruácii, ich intenzita je však oveľa väčšia. Medzi týmito príznakmi môžeme spomenúť:

 • Bolesti hlavy
 • Bolesti v podbrušku
 • Kŕče
 • Nevoľnosť
 • Zvracanie
 • Silné krvácanie

Krvácanie po užití potratovej tabletky je oveľa dlhšie a trvá 13 dní až 3 týždne.

V prípade akýchkoľvek komplikácií alebo nežiadúcich symptómov, je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc, žena by sa preto nemala v tomto čase zdržiavať doma sama.

Chirurgické prerušenie tehotenstva

Tento druh potratu známy aj ako tzv. odsatie môže byť vykonaný jednodňovou procedúrou v priebehu 14 dní od prvého dňa vašej menštruácie. Celá procedúra sa vykonáva ambulantne pod lokálnou anestéziou za pomoci liekov proti bolesti podávaných ústne.

Celý proces bude trvať okolo 3 hodín, ak sa nachádzate v menej než 12 týždni tehotenstva. Ak je vaše tehotenstvo pokročilejšie, váš zákrok sa môže predĺžiť až o ďalšie 2-3 hodiny. Pozor! Po zákroku by ste mala ostať ešte chvíľu odpočívať, pričom sa môžu u vás prejaviť kŕče podobné tým menštruačným. Sú spôsobené zmršťovaním maternice do pôvodného stavu. Návrat k normálnym aktivitám ako práca a škola by mal byť možný už na nasledujúci deň.

Čo na to zákon?

Žene je možné prerušiť tehotenstvo, ak o to písomne požiada, ak tehotenstvo nepresahuje 12 týždňov.

Tehotenstvo je možné prerušiť zo zdravotných dôvodov, ak je ohrozený život pacientky alebo zdravie alebo zdravý vývoj plodu alebo ak ide o genetický chybný vývoj plodu.

Podľa § 6:

Žene, ktorá nedovŕšila šestnásť rokov, možno umelo prerušiť tehotenstvo so súhlasom zákonného zástupcu.

Ak bolo podľa umelo prerušené tehotenstvo žene vo veku od šestnásť do osemnásť rokov, vyrozumie sa o tom zdravotnícke zariadenie jej zákonného zástupcu.

Pozor! Vykonanie potratu je možné len v zmienených prípadoch, inak je umelý potrat považovaný za trestný čin s následkom smrti a potrestá sa odňatím slobody na sedem až desať rokov. 

Domáce metódy ukončenia tehotenstva

Na internete a na fórach môžete nájsť mnoho žien diskutujúcich o spôsoboch, akými je možné potratiť doma bez nutnosti chirurgického zákroku. 

Najčastejšie skúšaju spôsoby, ako:

 • Rana, údery alebo kopanie v oblasti podbruška
 • Pád na brucho smerom na tvrdý povrch
 • Konzumácia baranej drene, prášku henny alebo semienok mrkvy
 • Joga alebo akupunktúra
 • Dvíhanie ťažkých váh

Ako redakcia chceme k tomuto povedať, že rozumieme, že nie každé tehotenstvo je želané a rozumieme, ako ho chcete ukončiť, ale ak sa „to“ už stalo a vy ste tehotná – NEPOKÚŠAJTE SA POTRATIŤ DOMA! 

Ak ste rozhodnutá tehotenstvo ukončiť, robte tak vždy pod dohľadom lekára a naštudujte si vaše právne možnosti ohľadom prerušenia tehotenstva. Pokiaľ ste zákonnú lehotu na prerušenie tehotenstva nestihla, čítajte prosím nižšie…

Čo ak ste nestihla predpísanú lehotu?

Ako sme zmieňovali už v predchádzajúcej sekcii, potrat je veľmi vážnou záležitosťou. V prípade, že ste premeškala zákonom stanovenú lehotu, nikdy sa nesnažte potratiť na vlastnú päsť. Jednak by ste riskovala spáchanie trestného činu, ale zároveň by ste mohla vážne ublížiť nielen nenarodenému plodu ale aj sama sebe, nehovoriac o psychických následkoch.

Ale čo ak sa o dieťatko nedokážete postarať ? Nemajte žiaden strach. Existuje mnoho riešení vašej situácie:

Anonymný pôrod

Vedela ste, že vaše tehotenstvo aj váš pôrod môžu byť anonymné? Jediné čo musíte urobiť, je informovať v nemocnici zdravotnú sestru alebo vášho lekára o tom, že ste sa rozhodla porodiť utajene.

Adopcia

Dieťatko je možné po pôrode dať na adopciu. Jedinou komplikáciou je nariadenie, ktoré hovorí, že musíte mať súhlas otca (samozrejme ak viete kto je otcom dieťaťa). Všetky potrebné informácie o adopcii dostanete v ktoromkoľvek sociálnom zariadení ako napr. Úrad práce sociálnych vecí a rodiny.

Centrá záchrany

V prípade, že ste dieťa porodila mimo nemocnice bez lekárskeho dohľadu, je možné aby ste celý pôrod utajila. Neponechajte ho len tak napospas osudu! Je možné toto dieťatko odniesť do ktoréhokoľvek centra záchrany. Pozor! Nezabudnite dieťatku zaviazať pupočnú šnúru. Aktuálne funguje na Slovensku 20 centier záchrany a ich počet je konečný. Služby týchto centier môže využiť každá žena a to beztrestne, bezplatne a bezpečne, pričom ju nikto nebude hľadať ani kontaktovať, ak si sama neželá inak. Dieťatko tak dostane šancu na plnohodnotný život a je veľmi pravdepodobné, že bude zverené do starostlivosti adoptívnej rodine.

3 komentáre

 1. Andrej

  Dobri den..mam priatelku je tehotna chcem aby sa to dieta potratilo…porad te mi ako sa da robit aby sa to dieta potratilo…tak zatial dovii….

  Odpoveda
  • Kika

   No tak ju odkloní alebo ju opis tak že sa decko otravila alkoholom. Tehotné nemôžu ani do bazéna lebo sa decko utopí.

   Odpoveda
  • Makiavelli

   OIdporucam klasicke metody potratu, ale pozor, nie su bezpecne a zena moze mat problem s otehotnenim v buducnosti.

   Odpoveda

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *