9. týždeň tehotenstva

9 týždeň tehotenstva

Možno tomu ťažko uveríte, ale vaše dieťatko má v deviatom týždni za sebou jeho či jej prvé dôležité obdobie! Už sa totiž oficiálne nenazýva embryom, ale plodom. A tento plod je teraz veľký zhruba 2,5 cm, teda ako priemerná zelená oliva. Hlavička sa mu vyrovnáva a vyvíja, taktiež sa formujú uši a niekoľko nových orgánov: žlčník, pečeň a slezina. Plod sa taktiež pomaličky začína v maternici pohybovať, ale vy to ešte nebudete cítiť.

Okrem toho sa stane ešte niečo: srdce vášho bábätka budete konečne môcť počuť na ultrazvuku! V deviatom týždni sa srdce plodu vyvinulo už do takého bodu, v ktorom ho ultrazvukové zariadenie dokáže zachytiť. Preto sa môžete začať na vyšetrenie tešiť. Je to neopísateľný pocit počuť to malinké srdiečko byť po prvý raz. Ale pokiaľ ho váš lekár nebude schopný zaznamenať, je to úplne bežné. Stačí, že je dieťatko v maternici zle pootočené či na kraji maternice a jeho srdiečko nebudete môcť počuť. Jednoducho počkajte do vašej ďalšej kontroly, tam už to bude s určitosťou počuteľné.

[sc name=“reklama“]

Vaše telo v deviatom týždni

Už od predchádzajúcich týždňov zrejme pre vás platí, že ste stále unavená. Možno máte pocit, že horšie to už ani nemôže byť. Predsa len, stále máte chuť ísť si ľahnúť, chodíte na toaletu 100 ráz denne (keď nejdete močiť tak idete vracať), oblečenie vám už je malé cez prsia i brucho. A vy už nemáte energiu na takmer nič… Ale bez obáv, veľká únava je bežnou súčasťou prvého trimestra. Predsa len, telo sa úpenlivo snaží vybudovať podporný systém pre plod. V súvislosti s týmto sa vám zvýšila hladina hormónov a tá súvisí s poklesom cukru v krvi a krvného tlaku. Toto je ideálna kombinácia pre častú únavu.

Dobrá správa je, že ako náhle telo dokončí budovanie placenty, takáto únava ustúpi. Zlá správa ale je, že v treťom trimestri sa vráti znova, ale teraz už z iných dôvodov. Predsa len, vtedy už budete unavená z vášho veľkého brucha, ktoré ste sa museli naučiť nosiť o sebou. Jeden zo spôsobov ako s únavou bojovať je zostať aktívna aj počas tehotenstva. Rozhodne by to nemali byť náročné športy či ťažké tréningy, ale v správnej miere je cvičenie dobré pre vás i plod. Takže po dohode s lekárom neváhajte športovať.

Stravovanie v 9. týždni tehotenstva

Čo sa týka vášho problematického vzťahu s jedlom v prvom trimestri, aj s tým sa dá čo-to urobiť. Predsa len, je veľmi náročné keď sa zrazu zmenia chute, z predtým milovaných jedál sú zrazu úhlavní nepriatelia a naopak. A nech sa snažíte a robíte čokoľvek, vracaniu sa neviete vyhnúť. Skúste si prečítať náš článok o strave v tehotenstve a jesť 6 krát denne v malých porciách, ideálne aj v nutrične dobre vyvážených porciách. Uvedomujeme si ale, že pokiaľ vaše telo teraz odmieta veľa potravín, je ťažké popri tom myslieť na dobre vyváženú stravu a niekedy ste rada, keď vôbec niečo zjete a nevyvraciate to.

Nebojte sa, to je úplne bežné a v prvom trimestri si ešte nemusíte lámať hlavu s ideálnou nutrične vyváženou stravou pre drobca. Ten či tá totiž ešte v tomto štádiu toho veľa nepotrebuje, keďže, ako sme spomenuli, má veľkosť zhruba ako jedna priemerná zelená oliva. Takže skúste jesť častejšie a menej aby ste uľahčili prácu vášmu žalúdku, a keď odhalíte potravinu, ktorú váš žalúdok neodmieta, pokojne pri nej ostaňte a jedzte ju dookola.

Symptómy v deviatom týždni

Nie že by ste na to inak zabudli, ale pripomeňme si ostatné symptómy, ktoré sme si bližšie rozobrali v ôsmom týždni:

  • zvýšená produkcia slín
  • zápcha
  • plynatosť
  • či pálenie záhy

Pri pálení záhy odporúčame vyvarovať sa pálivým či mastným jedlám, aby ste svoje problémy zmiernili. To by sme ale odporúčali i keby vás záha netrápila, pretože taký typ jedál nemusí byť pre váš plod vhodný. Ako keby toho všetkého nebolo málo, vaše prsia nielenže stále naberajú na veľkosti, ale sú hlavne boľavé a citlivé na dotyk. Hlavne to všetko vydržte, úľava je za rohom.