6 týždeň tehotenstva

Vitajte v už 6. týždni cesty ku vášmu vysnívanému dieťatku, inak zvanej tehotenstvo. Pokiaľ ste len teraz odhalili, že ste tehotná, neváhajte a najprv si prečítajte články vzťahujúce sa ku skorším týždňom, aby ste o nič neprišli a na nič nezabudli.

Čo nás privádza ku otázke: Už ste oznámili svojmu okoliu tú skvelú novinu? Kedy to urobíte je samozrejme len na vás a partnerovi, ale zväčša sa páry rozdeľujú na dve skupiny. Prvá sa nemôže dočkať a novinky zdieľa s rodinou a priateľmi hneď ako sa to sama dozvie. Druhá skupina radšej čaká až do tretieho mesiaca, kedy je riziko potratu už oveľa menšie, a až vtedy noviny vyhlási do celého sveta. Tak je na vás akou cestou sa vyberiete.

Čo sa deje s plodom?

Aj keď je v súčasnosti vaše budúce dieťatko ešte stále veľké sotva ako hlavička klinca, už sa veľmi rýchlo vyvíja. V šiestom týždni sa plodu formuje čeľusť a ostatné tvárové kosti. Ba dokonca sa začínajú formovať náznaky uší a očí. A to už je fascinujúce, nie? Ako sme písali v článku o piatom týždni, zhruba v tomto období tiež plod nadobúda krvný obeh a srdiečko. To teraz bije zhruba 110 krát za minútu a rýchlosť sa bude ešte zvyšovať. Potešujúce je taktiež to, že sa formujú základy obličiek, pľúc a pečene.

Na čo sa pripraviť?

Už v článku o piatom týždni tehotenstva sme vás začali upozorňovať na niekoľko symptómov, ktoré začnete pociťovať. V šiestom týždni symptómy ešte zosilnejú a pridajú sa ďalšie a vy už budete naplno pociťovať fakt, že ste tehotná. Tak napríklad únava bude váš každodenný nepriateľ. Ale v skutočnosti je únava dobrá, pretože znamená, že telo spotrebúva veľa energie na dobré živné prostredie pre plod.

Taktiež spomínané nevoľnosti naberú na intenzite, ale aj tu treba chápať, že akokoľvek je to nepríjemné, sú v skutočnosti dobré. Ranná nevoľnosť (i keď môže byť kedykoľvek) v prvom trimestri je znakom zdravého priebehu tehotenstva, ale to je tak jediné pozitívum na tomto nepríjemnom sprievodnom znaku očakávania dieťaťa. Nezabudnite tiež na nechuť voči istým potravinám či naopak nevysvetliteľnú túžbu po nejakom konkrétnom jedle.

Poďme ale ku novým príznakom, s ktorými sa v šiestom týždni zoznámite: Je to hlavne časté močenie. Faktom zostáva, že tehotenstvo na vašom tele ešte síce moc nevidno, ale náš starý známy hormón HCG zvyšuje prietok krvi v panvovej oblasti. To je na jednej strane príjemné kvôli príjemnejším pocitom počas sexu, na druhej strane ale spôsobuje spolu s aktívnejšími obličkami i častejšie močenie.

Akokoľvek nepríjemné toto môže byť (napríklad návšteva kina sa zrazu stane dosť nepraktickou), budete sa musieť zmieriť s tým, že časté močenie vás bude sprevádzať celým tehotenstvom. Trochu sa to polepší v druhom trimestri, kedy na maternica posunie nahor a teda bude vytvárať menší tlak na mechúr, avšak ako náhle plod podrastie, zas sa to zhorší.

Ďalším neklamným znakom je zväčšovanie prsníkov, ktoré sa pripravujú na dojčenie. Okrem toho že budú väčšie, budú v dôsledku rastu i citlivejšie a niekedy bude i dotyk nepríjemný. Taktiež bradavky prejdú zmenou – budú jednak viac vytŕčať dopredu ale taktiež stmavnú. Je to kvôli tomu, aby boli pre vaše dieťa lepšie viditeľné a teda ich pri dojčení jednoduchšie našlo.

Návšteva gynekológa

Šiesty týždeň je ideálny na prvú tehotenskú kontrolu u gynekológa. Pripravte sa ale radšej na to, že to môže trvať dosť dlho. V záujme bezproblémového priechodu tehotenstva sa vás totiž môže lekár pýtať veľa otázok a môže vám robiť veľa testov. Ale čo by ste neurobili pre svoje dieťatko. Bude skúmať aké choroby ste vy a vaša rodina prekonali, aké lieky ste brali či beriete, a podobne. Čo sa týka testov, bude skúmať vašu krv, ako aj moč, na prítomnosť rôznych látok. Mimo iného vám bude robiť testy na pohlavné choroby. Keď ale toto všetko prekleniete, ďalšie návštevy už by mali byť skôr rutinného charakteru.