5 týždeň tehotenstva

Vitajte v ďalšom článku, ktorý vás tento raz prevedie už piatym týždňom tehotenstva. Už by ste mali mať jednu vynechanú menštruáciu a postupne prichádzajú rôzne neklamné príznaky toho, že o niekoľko mesiacov porodíte dievčatko či chlapca. Možno ste len pred pár dňami zistili, že čakáte dieťatko. Pre ženu je totiž bežné odhaliť tehotenstvo v 4.-7. týždni. Ak ste sa to teda dozvedeli až teraz, bude lepšie ak si najprv prečítate články, ktoré sa vzťahujú ku skorším týždňom tehotenstva.

Ako vyzerá vaše dieťatko?

V piatom týždni ešte nemôžeme hovoriť o dieťati, ale ešte stále je to len plod nie väčší ako jeden centimeter. Konkrétnejšie je to v tomto štádiu zhruba 3 mm,  čo je asi veľkosť pomarančového semiačka. Ťažko uveriť, že o pár mesiacov to bude plnohodnotné dieťatko, však? Ale aj napriek svojej veľkosti už má takýto plod krvný obeh a dokonca aj srdiečko. Okolo piateho týždňa už je teda väčšina plodov zaznamenateľná ultrazvukom a môžete počuť tlkot maličkého srdiečka. Tiež sa plodu formujú napríklad očné jamky.

A keď už sme spomínali súčasnú veľkosť, je dobré podotknúť, že zhruba do prvej polky tehotenstva sa veľkosť plodu meria od temena hlavy po koniec trupu, teda zadoček. Od druhej polovice tehotenstva sa potom veľkosť plodu udáva meraním od temena hlavy po päty.

Čo sa deje vo vašom tele?

Mali by ste sa pripraviť na to, že s príchodom piateho týždňa tehotenstva sa začnú veci pre vás a váš každodenný život komplikovať. Vo vašom tele totiž začína prúdiť oveľa viac tehotenských hormónov, ktoré pomáhajú vášmu telu vybudovať jednak placentu, jednak pohostinné prostredie maternice, ale čo je najhlavnejšie, vyživujú plod. Z tohto vyplýva pre vás hneď niekoľko vecí.

Príznaky

Prítomnosť zvýšeného množstva hormónov vo vašom tele spôsobí, že telo sa začne chovať inak bežne, a to sa prejaví napríklad častými zmenami nálad. Často si to ženy všimnú až keď ich s tým konfrontuje trebárs manžel, tak si skúste občas všímať, či nie ste emotívnejšia ako bežne. Tiež sa to môže prejavovať návalmi hnevu a smútku. V jednu chvíľu sa tešíte sa príchod dieťatka a v druhú to ľutujete a bojíte sa aby sa dieťaťu na tomto zlom svete nič nestalo.

Hormóny tiež spôsobia, že sa vám zmenia chute, a to rôznymi spôsobmi. Napríklad vám začne byť nepríjemne z nejakých konkrétnych potravín – trebárs varených vajíčok. Alebo naopak budete túžiť po nejakej potravine a ani nebudete vedieť prečo. Tieto úkazy sú normálne a ak si chcete niečo dať, pokojne tak urobte, ale s mierou.

Okrem iného sa vám hormóny postarajú aj o povestnú rannú nevoľnosť. Nepotešíme vás ale tento nepríjemný symptóm ženy rozhodne nezastihuje len ráno. V prvom trimestri je pre mnoho žien bežná žalúdočná nevoľnosť, a to v ktorejkoľvek hodinu. Aspoň zmierniť ju môžete tak, že budete pravidelne jesť, aj keď na to zrovna nebudete mať chuť.

Okrem toho sa pripravte na to, že sa budete cítiť často unavená bez konkrétneho dôvodu. Predsa len, vaše telo sa v tieto týždne sústredí na vybudovanie celého podporného systému pre plod, a to mu dáva skutočne zabrať. Potom už ale nezostáva moc energie pre vás.

Čomu sa vyvarovať?

Postupne začnite vylučovať veci, ktoré môžu ublížiť plodu. Napríklad nejedzte potraviny s vysokým obsahom olova. Taktiež, ak ste ešte stále neprestali piť alkohol a fajčiť, urobte tak čo najskôr. Ďalej, pokiaľ máte mačku, vyvarujte sa vymieňaniu jej záchoda, pretože by ste mohli ochorieť na toxoplazmózu a ohroziť i plod. V neposlednom rade sa pokúste vyvarovať rontgenovému vyšetreniu, ak to nie je skutočne potrebné.

Mali by ste sa tiež vyvarovať prílišnému priberaniu na váhe. Ani prejedanie sa ani príliš málo jedla samozrejme nie je v tehotenstve vhodné. Ale rozhodne nie je správne úplne si popustiť uzdu a začať sa prežierať, keď máte chuť sa niečoho poriadne najesť. Zdravá priemerná žena by počas celého tehotenstva mala pribrať nie viac než 15 kilogramov.