4 týždeň tehotenstva

Nachádzate sa vo štvrtom týždni vášho tehotenstva. Zhruba v tomto čase väčšina žien zistí, že je tehotná. Zrejme sa zamýšľate nad počítaním termínu pôrodu. Zatiaľ čo si vy zvykáte na tehotenstvo a všetky nové veci s tým prichádzajúce, vaše budúce dieťatko (teraz ešte len oplodnené vajíčko) sa pevne usádza vo výstelke maternice.

A ako sme si vysvetlili už minule, teraz už zhluk buniek, teda zygota, sa rozdelí na dve polovice:

  • jednu tvorí embryo, z ktorého sa neskôr vyvinie vás syn či dcérka
  • druhú tvoria bunky, ktoré neskôr vytvoria placentu

Ako sa vyvíja vaše budúce dieťatko?

Vo štvrtom týždni tehotenstva má embryo maximálne jeden milimeter. AJ keď sa kvôli tomuto zdá, že sa v ňom ešte nič ani nemôže diať, opak je pravdou. Jednak sa okolo embrya formuje tekutina, ktorá ho udrží v bezpečí, ale jednak sa vyvíja aj samotné embryo. V tom sa sformovali tri vrstvy buniek, z ktorých sa neskôr stanú konkrétne časti tela vášho potomka. Vnútorná vrstva zvaná endoderma sa neskôr vyvinie do zažívacieho traktu, pečene a pľúc. Stredná vrstva, ktorej sa hovorí mesoderma, sa skôr či neskôr pretvorí na srdce, pohlavné orgány, kosti, obličky a svaly dieťatka. No a nakoniec je tu vonkajšia vrstva, takzvaná ektoderma, ktorá sa pretvorí na nervový systém, vlasy, kožu a oči.

Symptómy sprevádzajúce 4. týždeň tehotenstva

Pamätáte sa na prvý článok, v ktorom sme sa bavili o počítaní vášho termínu pôrodu? Vtedy sme uviedli, že tehotenstvo sa začína počítať od posledného dňa poslednej menštruácie pred tým, ako skutočne otehotniete. To mimo iného znamená, že zhruba prvé dva týždne tehotenstva v skutočnosti ešte vôbec tehotná nie ste. Tiež to ale znamená, že práve štvrtý týždeň je ten, v ktorom by ste za normálnych okolností mali ďalšiu menštruáciu.

Ak ale máte dojem, alebo dúfate, že ste tehotná, a v tomto období zaznamenáte špinenie či slabšie krvácanie, vôbec to nemusí znamenať, že nie ste tehotná. V tomto čase sa oplodnené vajíčko snaží uchytiť vo výstelke maternice a toto môže, ale aj nemusí, u žien spôsobiť slabé krvácanie. Môže to nastať buď v dňoch, kedy by ste normálne mali menštruáciu, ale aj pár dní pred tým. Toto mierne špinenie či krvácanie ale zažíva malá časť budúcich mamičiek, takže ak nič také nespozorujete, ani vtedy sa ešte nemusíte obávať.

Taktiež sa vám v tomto týždni môže stať, že budete zažívať symptómy podobné PMS, teda tomu, čo zažívate pred vašou bežnou menštruáciou. Medzi inými je to bolesť hlavy, prudké zmeny nálady, citlivosť, ale aj napätie v prsníkoch. Tie sa totiž začínajú zväčšovať a pripravovať na produkciu mlieka.

Ako sme už uviedli vyššie, tieto príznaky sú často až nepríjemne podobné s tým, čo zažívate v bežnom cykle pred menštruáciou. Keď ku tomu prirátame mierne krvácanie, ktoré si môžu ženy zameniť so slabšou menštruáciou, veľa z vás ani po mesiaci tehotenstva nemusí o rastúcom plode v tele tušiť. Môže sa vám totiž zdať, že všetko je tak, ako každý mesiac, len máte o niečo slabšie krvácanie. Potom sú ale ženy, ktoré zažívajú tehotenské symptómy silnejšie, a pre tie je jednoduchšie odhadnúť, že sa niečo zmenilo.

Plánovanie termínu pôrodu

V prvom článku sme písali o tom, odkedy sa tehotenstvo počíta a ako teda môžete zhruba vypočítať termín vášho pôrodu. Teraz by sme sa už na to mali pozrieť trochu bližšie, keďže v tomto štádiu už si možno začínate plánovať materskú dovolenku a prispôsobovať pracovné povinnosti svojmu tehotenstvu. Platí to, o čom sme sa už bavili – priemerné tehotenstvo trvá 40 týždňov. Rozhodne ale neodporúčame naplánovať si na základe tohto výpočtu pevný termín pôrodu a zariadiť sa podľa neho. Je to jednoducho pre to, že väčšina detí sa nerodí v 40. týždeň, ale niekde v okolí – trebárs v 38. týždni či 42. týždni.

Predpokladáme, že už sa začínate na svojho potomka tešiť a plánovať všetko dôležité. Užívajte si preto tieto týždne naplno. Mimo iného budete určite myslieť aj na návštevu gynekológa. S tou sa ale ponáhľať nemusíte. Tí totiž odporúčajú návštevu až okolo ôsmeho týždňa tehotenstva. Takže sa ešte nachvíľu uvoľnite a užívajte si novo nadobudnutý pocit materstva.