37. týždeň tehotenstva

37 týždeň tehotenstva

Vaše bábo si to ani v 37. týždni ešte stále nerozmyslelo a priberá zhruba 250g každý týždeň, za to jeho výška už sa viac menej nemení. Pri pôrode plánuje mať drobec okolo troch kíl, i keď je treba počítať s tým, že chlapci sa rodia ťažší ako dievčatá. S tým súvisí aj zaujímavý fakt, že ženy, ktoré čakajú chlapca, majú v treťom trimestri väčší apetít.

Vývoj plodu

Prípravy na pôrod sú v plnom prúde a vaše bábätko rozhodne nič nepodceňuje – usilovne vdychuje a vydychuje plodovú vodu, kope nožičkami, naťahuje sa… i keď so zmenšovaním priestoru v maternici sa zrejme drobec bude hýbať menej ako doposiaľ. Je to normálny úkaz, ale pokiaľ vám to už príde trochu podozrivé, skúste si dať nejaký sladký nápoj a pozorujte, či s ním cukor niečo nespravil – možno bude vaše brucho zrazu trochu živšie.

A čo si myslíte, keby ste si mali tipnúť, aká je v súčasnosti najširšia časť tela plodu? Veľa z vás si zrejme tipne ramená, alebo panvu. Obe možnosti sú ale nesprávne. Je to hlava – presne tak, hlava plodu je v súčasnosti veľmi veľká a obsahujúca stále sa vyvíjajúci mozog. Ako sme ale upozornili, lebka si zachováva pružnosť, aby bolo pre bábo jednoduchšie dostať sa tak úzkou chodbou von na svet.  Nemusíte sa ale báť, po pôrode bude bábu oveľa rýchlejšie narastať zvyšná časť tela a hlava bude rásť menej, takže o pár mesiacov bábo naberie tie správne proporcie.

Vývoj situácie vo vnútri vášho tela

Ak si plánujete najbližšie týždne v závislosti na termíne pôrodu, okamžite s tým prestaňte. Zrejme ste totiž ani netušili, že len 5% žien porodí v stanovený deň pôrodu – je to len estimácia, do ktorej sa máloktoré ženy trafia – zvlášť preto, že doktori presne nevedia, kedy došlo ku oplodneniu. Každopádne, určite si nehovorte že „toto spravím budúci týždeň, veď rodím za tri týždne“, pretože vás môže situácia veľmi rýchlo prekvapiť. Tým sme ale nechceli povedať, že máte spanikáriť a urobiť všetko počas pár dní – veď drobcovi bude jedno, že ste trebárs nestihli domaľovať detskú izbu.

A zrejme vás nepotešíme, ale pri lekárskej prehliadke ani v tomto štádiu ešte lekár nevie určiť, kedy pôrod nastane. Vie ale sledovať niekoľko faktorov, ktoré mu v tom môžu podstatne napovedať. Prvým a najdôležitejším bodom je počet centimetrov, na ktoré sa už krčok maternice stihol otvoriť: na to, aby mohol pôrod začať, to musí byť zhruba 10 centimetrov. Taktiež lekár kontroluje konzistenciu krčku: na začiatku bol pevný, a čím bližšie je pôrod, tým bude mäkší. Podobné pravidlá sa potom dajú aplikovať na hrúbku krčku: čím je tenší, tým bližšie je váš deň D.

V neposlednom rade je to potom poloha samotného krčku vo vašom tele: s prípravou na pôrod sa krčok presúva viac dopredu. No a ako posledné je tu pomerne podstatný faktor a to ako je uložený plod vo vašom bruchu. Čím je totiž nižšie v panvovom dne, tým ste bližšie ku pôrodu. Avšak pri všetkých menovaných znakoch si musíte uvedomiť, že u niektorých žien je to kontinuálny proces na pár týždňov, kým sa prispôsobia jednotlivé ukazovatele, a pre niektoré ženy je to otázka niekoľkých hodín. Z toho vyplýva, že z týchto ukazovateľov sa zbytočne budete snažiť predpokladať, kedy začnete rodiť.

Ak si chcete uľahčiť pôrod, máme pre vás skvelý tip – masáž perinea. Áno, dobre čítate, myslíme to miesto medzi vagínou a konečníkom. Keď to totiž budete pravidelne masírovať, to miesto uvoľníte a čelíte menšej šanci natrhnutia vagíny počas pôrodu (áno, to sa bežne deje). Takže vy alebo váš partner si dôkladne umyte ruky, aplikujte lubrigačný gél a vložte si dva prsty do vnútra vagíny – tak, aby ste nimi tlačili na jej zadnú stenu hneď pri vchode – teda tak, aby ste masírovali perineum.