32 týždeň tehotenstva

Síce je váš termín pôrodu ešte na týždne vzdialený, ale môže sa stať, že budete rodiť skôr. Preto sa posledné týždne bábo intenzívne pripravuje na príchod na svet – aby keď sa tak stane skôr, bol či bola by schopný/á mimo vašej maternice prežiť. Takže popri tom ako usilovne kope a cmúľa svoj prst, pod kožou sa jej či jemu ukladá ďalší tuk a tým pádom už nemá priesvitnú kožu. Z tohto dôvodu už teraz vyzerá takmer ako bežný novorodenec, a to nie len navonok – drobcov zažívací trakt sa mení tak, aby dokázal spracovať materské mlieko hneď ako bábo vyjde z maternice.

Vývoj plodu v 32. týždni

Najdôležitejšou aktivitou pre vášho drobca je v tomto týždni sa pretočiť hlavou dolu – plod to robí, aby získal pre seba viac priestoru – keďže má vaša maternica tvar obrátenej hrušky, je mu či jej tak pohodlnejšie. Ale taktiež to veľmi pomáha pri pôrode – je lepšie keď ide hlavičkou napred. Drobcove otáčanie v stiesnených priestoroch vášho brucha je dôvod, prečo tento týždeň budete cítiť trochu iné veci – namiesto kopanie sa plod otáča a posúva. Okrem toho, ako už sme spomenuli, celá maternica sa posunie nadol do panvy v rámci príprav na pôrod.

Každopádne, pokiaľ nebadáte žiadne zvláštne pohyby vášho plodu, je možné, že sa ešte skutočne neotáčal a stále je hlavičkou nahor. Nemusíte sa báť, do dňa pôrodu to takmer určite stihne, len to prosto neurobí tento týždeň, ale trebárs ten nasledujúci. Len necelých 5 percent bábätiek sa rodí zadočkom napred.

Taktiež dúfame, že sa pripravujete na deň pôrodu a veľa spíte – minimálne váš potomok to určite robí. Jeho spánkové cykly sú v súčastnosti dlhé 20-40 minút a rád ich opakuje, to je zrejme dôvod prečo poslednou dobou cítite, ako je vo vašom bruchu v niektoré obdobia pokojnejšie a inokedy zas drobec usilovne kope.

Čo sa deje s vašim telom

Pamätáte si zhruba v polke vášho tehotenstva mierne kontrakcie vašej maternice? Vtedy sme o nich písali a sľubovali, že sa objavia zas niekoľko týždňov pred dňom pôrodu – tak sú tu zas. Niektoré prvorodičky ich ale vôbec nemusia zaznamenať, u drohorodičiek sú silnejšie a dostavia sa skôr. Poďme si ale zopakovať, čo to sú Braxton-Hicks kontrakcie a ako sa prejavujú.

Ak cítite ako sa vám sťahuje maternica, najprv v hornej časti a postupuje to nadol, a trvá to zhruba 15-30 sekúnd (aj keď ojedinele to môže trvať až 2 minúty), zrejme práve máte Braxton-Hicks kontrakcie. Zjednodušene povedané sa tak telo pripravuje na pôrod: sú to akoby skúšobné kontrakcie. Telo sa uisťuje, že svaly maternice správne fungujú a sú pripravené na samotný pôrod. Zrejme sa ale teraz pýtate ako rozoznať tieto od tých skutočných, predpôrodných kontrakcií. Ak sú to teda kontrakcie falošné, zmiznú po tom, ako zmeníte polohu – teda ak sedíte a trebárs si po pocítení kontrakcií ľahnete. Ak ale neprechádzajú, je možné, že rodíte. Každopádne, tieto falošné kontrakcie budú naberať na intenzite a pravidelnosti, takže radíme vychutnať si dlhý horúci kúpeľ, aby ste tieto kontrakcie zmiernili.

Ako sme ale v predchádzajúcich riadkoch spomenuli, je dôležité rozoznať, či máte falošné kontrakcie, alebo či sa vám telo snaží naznačiť, že sa práve chystáte rodiť. V takto pokročilom štádiu tehotenstva je kľúčové, aby ste sa naučili rozdiel. Pretože síce nie je taký problém, keď sa obávate, že rodíte a neskôr sa to ukáže ako planý poplach – oveľa horšia je situácia, kedy to vyhodnotíte ako falošný poplach, nebudete kontrakciám venovať pozornosť a až neskoro zistíte, že rodíte. Pretože aj keď máte pevne stanovený deň pôrodu, bežne sa stáva, že sa dieťatko vypýta na svet skôr, a vy to v tej chvíli musíte vedieť rozoznať. Príznaky predčasného pôrodu sú: odtekanie plodovej vody, kŕče podobné tým, ktoré zažívate počas menštruácie, vaginálne krvácanie, hnačka a nepríjemné kŕčovité pocity v maternici.